Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Uprawa pasowa czosnku. Zaplanuj grządkę już teraz

Wielu ogrodników decyduje się na uprawę czosnku ozimego, który daje wcześniejsze zbiory i tworzy duże, zwarte główki. Za najlepszą porę sadzenia uważa się zwykle drugą połowę października i początek listopada. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że uprawę czosnku ozimego można poprowadzić na różne sposoby. Sprawdzoną, choć jeszcze mało znaną metodą jest uprawa pasowa. Na czym ona polega? Z czym sadzić czosnek w uprawie pasowej? Sprawdź.

Uprawa pasowa czosnku. Zaplanuj grządkę już teraz
Sprawdź, na czym polega uprawa pasowa czosnku ozimego Fot.natalliaustsinava/123RF.com

Spis treści:

Uprawa pasowa czosnku ozimego – na czym polega?

Czosnek jest niezastąpiony w kuchni, a jego właściwości prozdrowotne znane są już od kilku tysięcy lat. Nadaje potrawom wyjątkowy smak oraz wzbogaca ich aromat. Ponadto jest to najbardziej znane remedium w walce z infekcjami, a jego regularne spożywanie może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. W naszych warunkach możemy uprawiać czosnek jary (sadzony wiosną) oraz ozimy (sadzony jesienią). Jednak to ten drugi termin jest zdecydowanie korzystniejszy. Jesienne sadzenie czosnku najlepiej zaplanować na drugą połowę października, ale zadanie to możemy zrealizować również do połowy listopada (należy jednak wziąć pod uwagę panujące warunki pogodowe). Odmiany ozime tworzą większe główki niż te posadzone na wiosnę, a ich zbiory przypadają zwykle w lipcu. Czosnek posadzony jesienią wykazuje też większą odporność na choroby i szkodniki.

Chcesz, aby czosnek miał duże i dorodne główki? Postaw na uprawę pasową. Jest to sprawdzony sposób uprawy czosnku ozimego, dzięki któremu możemy zapewnić sobie obfite i zdrowe plony (z kolei główki będą większe i łatwiejsze w przechowywaniu). Na czym polega uprawa pasowa czosnku ozimego? Jak sama nazwa wskazuje, należy przede wszystkim zaplanować pasy uprawowe. Doświadczona ogrodniczka Małgorzata Lorenz, która na swoim kanale na YouTube „Ogrodnictwo Intuicyjne - Permakultura TV” dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami, opowiedziała, jak wygląda uprawa pasowa czosnku ozimego.

„Już teraz warto zaplanować uprawę współrzędną z czosnkiem. Ale nie chodzi o to, żeby obok czosnku sadzić rośliny, które lubią jego towarzystwo, a unikać tych, które nie lubią […] Chodzi o to, żeby ta grządka była piękna, wzbudzała zachwyt, a dodatkowo zwabiała dużo zapylaczy” – mówi ogrodniczka.  

uprawa pasowa czosnku ozimego Uprawa pasowa pozwala na uzyskanie dużych i dorodnych główek czosnku. Fot.swetth/123RF.com

Teraz warto pomyśleć o właściwym zaplanowaniu grządki. Uprawa pasowa to dobry sposób na zagospodarowanie miejsca na działce. Dzięki temu nasze grządki będą piękne, bogate, a dodatkowo będą spełniać wiele funkcji. Zanim przystąpimy do sadzenia czosnku ozimego, grządkę należy podzielić na mniejsze sektory. Część grządki przeznaczamy pod uprawę czosnku, który będzie posadzony w drugiej połowie października. W kolejnym sektorze sadzimy rośliny towarzyszące (i tak dalej). Taki sposób uprawy pozwoli na optymalne wykorzystanie przestrzeni w ogrodzie.       

Z czym sadzić czosnek w uprawie pasowej?

W marcu koło czosnku można posadzić takie warzywa, jak bób, groszek, buraki ćwikłowe, marchewka, pietruszka (naciowa i korzeniowa), roszponka, rukola, sałata, koper, szpinak, szczaw, kapusta pekińska lub pak choi. Natomiast w drugiej połowie maja (gdy minie już ryzyko wiosennych przymrozków) między rzędami warzyw można posadzić rozsady kwiatów, jakich jak żmijowce, aksamitki czy nagietki. Rośliny te będą nie tylko pięknie wyglądać, ale również odstraszać niektóre szkodniki.      

Po zbiorach czosnku ozimego (w lipcu lub sierpniu) na grządkach można posadzić warzywa o krótkim okresie wegetacji, m.in. fasolkę szparagową, bób, kapustę pekińską, roszponkę, rukolę, sałatę, rzodkiewkę, szpinak, kapustę pak choi lub szczaw.  

Źródła: Ogrodnictwo Intuicyjne - Permakultura TV/YouTube, deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak przygotować glebę na sadzenie czosnku? Wyrosną dorodne i zdrowe główki

Jeszcze możesz mieć duże pory z ogrodu. Wrześniowa pielęgnacja porów

Zmarnowane upałami i suszą warzywa odzyskają jędrność. Stosuję tę odżywkę nie tylko do pomidorów

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.