Spis treści:
Siew eustomy na sadzonki – jak i kiedy?
Eustoma zdobywa serca miłośników kwiatów na całym świecie. Jest faworytem florystów, ponieważ długo zachowuje świeżość w wazonie, dlatego jest często używana w kompozycjach kwiatowych i bukietach. Ponadto eustoma cieszy się coraz większym zainteresowanie wśród ogrodników – można ją uprawiać zarówno w gruncie, jak i w doniczkach. Niestety jest ona dość wymagająca. Aby osiągnąć sukces w uprawie tej rośliny, należy zadbać o wcześniejsze przygotowanie rozsady. Kiełkowanie nasion eustomy jest długie, dlatego będziemy potrzebowali dużo czasu na wyhodowanie sadzonek. W związku z tym wysiew kwiatów najlepiej rozpocząć już w grudniu lub styczniu. Jeśli zrobimy to w tym terminie, będziemy mogli podziwiać piękne kwiaty już późną wiosną.
Zanim przystąpimy do wysiewu nasion eustomy, należy zaopatrzyć się w dobrej jakości podłoże oraz odpowiednie pojemniki. Ziemia powinna być lekka, przepuszczalna i próchnicza. Bardzo ważna jest właściwa kwasowość – należy utrzymywać pH podłoża w przedziale 6,5-7. W tym celu możemy zakupić gotowe podłoże do rozsady lub zmieszać 4 części torfu, 2 części gleby ogrodowej oraz 1 część piasku.
Nasiona eustomy możemy wysiewać już w grudniu lub styczniu. Fot.surachai1/123RF.com
Do siewu nasion doskonale nadają się plastikowe kubki, pojemniki lub doniczki torfowe. Nasiona eustomy są bardzo drobne, dlatego należy je umieścić na powierzchni wilgotnego podłoża, delikatnie przyciskając (nie powinny być przykryte, ponieważ do kiełkowania wymagają światła). Po wysianiu spryskujemy je miękką wodą o temperaturze pokojowej. Na koniec pojemniki przykrywamy folią lub innym przezroczystym materiałem.
Jak dbać o sadzonki eustomy?
Aby nie doszło do rozwoju pleśni, wysiane nasiona należy regularnie wietrzyć. Do kiełkowania potrzebują temperatury 20-25 st. C oraz jasnego stanowiska (niedobór światła może powadzić do wyciągania się siewek). W idealnych warunkach nasiona kiełkują w ciągu 7-12 dni. Gdy siewki rozwiną prawdziwe liście, można zwiększyć czas wentylacji. Aby rosnąć i rozwijać się prawidłowo, młode rośliny potrzebują wilgoci. Siewki podlewamy cienkim strumieniem wody lub delikatnie spryskujemy, używając niewielkiej ilości cieczy. Należy uważać, aby nie przelać roślin, a zarazem nie doprowadzić do przesuszenia podłoża. Pamiętajmy również o tym, by nie moczyć liści eustomy. Wiosną sadzonki możemy przesadzić do osobnych pojemników, natomiast w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków, przenosimy rośliny w miejsce docelowe (pamiętając o ich wcześniejszym zahartowaniu).
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Obsypuje ogród drobnymi kwiatami od czerwca do mrozów. Siew lobelii przylądkowej
Idealna na brzydkie miejsca w ogrodzie i pod drzewa. Kwitnie od lutego