Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Atakuje drzewa owocowe. Jak uchronić plon i zwalczać przędziorka owocowca?

Przędziorek owocowiec to szkodnik pojawiający się na drzewach i krzewach owocowych. Najczęściej można go spotkać na jabłoniach, gruszach i śliwach, jednak chętnie żeruje i na innych drzewach owocowych. Jeśli nie zostanie wykryty odpowiednio szybko, staje się bardzo poważnym zagrożeniem.

Atakuje drzewa owocowe. Jak uchronić plon i zwalczać przędziorka owocowca?
Przędziorki to szkodliwe roztocza Fot. WikimediaCommons

Z tego artykułu dowiesz się:

Charakterystyka przędziorka

Przędziorek owocowiec należy do rodziny przędziorkowatych (łac. Tatranychidae). To wyjątkowo szkodliwy roztocz, który jest prawdziwą zmorą sadowników. Pajęczak jest mniejszy od innych przędziorków, jednakże czerwony kolor ciała sprawia, że przy większej liczebności na liściu widać go zdecydowanie wyraźniej niż inne.

Samiec przędziorka owocowca osiąga do 0,26 mm długości w ostatnim stadium rozwoju. Samica jest nieco większa i może osiągać do 0,36 mm. Jaja i stadia larwalne mają kolor jasnoczerwony, przy czym ciemnieje on wraz z wiekiem przędziorka.

Przędziorek owocowiec składa pierwsze jaja wiosną, w okolicach kwietnia i maja. Jaja w ciągu kilku dni zamieniają się w larwy, żeby po kolejnych 14 dniach zmienić się w osobniki dorosłe. W ciągu roku występuje od 4 do 5 pokoleń, jednak jest to zależne od warunków, jakie panują na zewnątrz. Samice od sierpnia zaczynają szukać miejsc, gdzie będą mogły poczekać bezpiecznie na wiosnę. Ukrywają się w spękaniach kory, w gęstych zaroślach, na resztkach roślin i w składach drewna.

Warunki występowania przędziorka owocowca

Szkodnik pojawi się w większej ilości dopiero wtedy, gdy wiosną i latem temperatura będzie wysoka, przy jednocześnie bardzo niskiej wilgotności powietrza. Suche lato, słońce i brak wiatru sprzyjają rozwojowi przędziorka, który najliczniej pojawia się na krzewach i drzewach owocowych w okolicach sierpnia.

Objawy bytowania przędziorka na drzewach owocowych

Przędziorek owocowiec żeruje na szczytowych częściach roślin. Tam, skupiając się na najmłodszych liściach, wysysa z nich sok komórkowy. Bytuje zarówno na wierzchniej, jak i na spodniej stronie liści. Jego działanie powoduje powstawanie drobnych, żółtych plam, które pojawiają się tym gęściej, im więcej przędziorków przedostaje się na roślinę. W końcu całe liście zmieniają kolor na żółty, usychają i opadają. Uszkodzonych liści będzie coraz więcej, aż w końcu fotosynteza zostanie znacznie ograniczona. Obniżona intensywność tego procesu to mniej energii na zawiązywanie kwiatów, a więc i na wytwarzanie owoców. W rezultacie pojawienia się przędziorka owocowca można się więc spodziewać znacznego obniżenia jakości i wielkości plonu. Innymi pierwszymi objawami obecności szkodnika są charakterystyczne pajęczyny, które pojawiają się wzdłuż ogonka i nerwów liści.

O bardzo dużej szkodliwości tego szkodnika świadczą:

  • możliwość rozwoju do 5 pokoleń pajęczaków w jednym sezonie,
  • duża płodność samic,
  • bardzo krótki cykl rozwojowy.

Wszystkie te punkty oznaczają jeden efekt. Jeśli przędziorek zaatakuje sad i nie zostanie zauważony, bardzo szybko zniszczy dużą ilość roślin, lub też znacznie ograniczy owocowanie tych, które mimo wszystko przetrwają.

Jakie są skuteczne sposoby na zwalczenie przędziorka w sadach?

Zwalczanie przędziorka owocowca na własnym podwórku nie powinno ci sprawić większego problemu. Weź pod uwagę, że sadząc rośliny z rodziny różowatych, takie jak grusze, jabłonie, czy też śliwki możesz w niedługim czasie spotkać się z tymże szkodnikiem.

Sytuacja w sadach jest zdecydowanie trudniejsza i wymagająca więcej zaangażowania, ponieważ ze względu na ilość roślin, będzie tam zdecydowanie więcej szkodników.

Lustracja

Podstawowa czynność każdego doświadczonego sadownika to dokładna, czujna obserwacja sadu pod kątem ewentualnego pojawienia się przędziorka owocowca. Ze względu na bardzo małe rozmiary szkodnika i jego jaj, warto, abyś wyposażył się w lupę, która powiększy obraz około 10 razy. Pierwszy raz udaj się z nią do sadu w okresie bezlistnym i sprawdź, czy na roślinie nie znajdują się jaja złożone przez przędziorka. Kolejny raz wybierz się do sadu wczesną wiosną, kiedy przędziorek zaczyna się pojawiać. Od tej pory przychodź do sadu co 2 tygodnie, abyś mógł zauważyć najwcześniejsze objawy żerowania przędziorka. Jeśli temperatura na zewnątrz jest wysoka, a wilgotność niska, lustruj sad jeszcze częściej.

Lustracja to jedna z najskuteczniejszych metod walki z przędziorkiem, jednak nie wszyscy chcą ją wykonywać ze względu na czas, jaki zajmuje. Jeśli i ty chcesz z niej zrezygnować zastanów się nad opryskiem preparatem Movento 100 SC lub podobnym, które stosuje się niedługo po kwitnieniu. Oprysk wykonuje się dwukrotnie, z około dwumiesięczną przerwą pomiędzy każdym z nich.

Prewencja

Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko pojawienia się przędziorka owocowca w twoim sadzie, pamiętaj o zgrabianiu nadmiaru liści i opadłych pędów, ponieważ są one jednym z wygodniejszych miejsc zimowania zapłodnionych samic.

Zwalczanie biologiczne

Jedną ze skuteczniejszych metod w walce z przędziorkiem jest umieszczenie w sadzie jego wroga naturalnego, jakim jest dobroczynek gruszowiec. Kup w sklepie opaski filcowe z jego jajami i umieść je w sadzie co kilka drzew i poczekaj, aż zacznie się rozwijać. W późniejszym czasie możesz przenosić dobroczynka na pędach, które chwilę wcześniej wyciąłeś.

Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na wprowadzenie pożytecznego roztocza do sadu, musisz uważać na środki chemiczne do zwalczania przędziorka. Są one bardzo szkodliwe dla dobroczynka, dlatego decyduj się jedynie na takie, które przy okazji go nie zniszczą.

Przeczytaj: Zwalczanie przędziorka - kompletny poradnik

Zwalczanie chemiczne

Akaracydy to preparaty, które zawierają przede wszystkim fosfor i siarkę, które w dużym stężeniu działają przeciw przędziorkom i innym roztoczom. To jedne ze środków chemicznej ochrony roślin, które doskonale współdziałają z dobrymi insektycydami.

Pamiętaj, że stosując środki ochrony chemicznej na przędziorki, najlepiej jest wybierać dwa, których będziesz używać naprzemiennie. Przędziorki szybko uodparniają się na preparaty, które mają je zwalczyć, więc trudniej im będzie poradzić sobie z mieszaniną dwóch silnych substancji.

Kolejna rzecz, o której musisz pamiętać, to rodzaj używanego preparatu. Każdego roku lista dozwolonych środków ochrony roślin zmienia się i zanim jakiegokolwiek użyjesz, musisz sprawdzić, czy znajduje się on na takiej liście. Ponadto każdy z dostępnych preparatów do zwalczania przędziorka stosuje się w inny sposób i w innym momencie rozwoju rośliny. Tylko ścisłe trzymanie się zaleceń producenta pozwala na skuteczne pozbycie się szkodnika.

Zwalczając przędziorka chemią, miej na uwadze, że pozbędziesz się nie tylko szkodnika, ale najprawdopodobniej również i jego wroga naturalnego – doborczynka. Jeśli chcesz tego uniknąć, szukaj preparatów, które nie są dla niego szkodliwe, jednocześnie jednak skutecznie zajmują się przędziorkiem owocowcem.

Ostatnia kwestia to okres karencji, którego musisz przestrzegać bez względu na wszystko.

Tak jak przy zwalczaniu każdego innego szkodnika i w tym przypadku liczą się przede wszystkim szybkość reakcji i czujność. Lustracja powinna być czynnością wykonywaną w każdym sadzie. Nigdy z niej nie rezygnuj!

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.