Spis treści:
Lobelia przylądkowa – bylina długo kwitnąca
Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus) to długo kwitnąca bylina, choć w naszym kraju uprawia się ją jako roślinę jednoroczną. Jej kwiaty zdobią ogród od czerwca do pierwszych przymrozków. W zależności od konkretnej odmiany mogą przybierać kolor niebieski, biały, czerwony bądź różowy. Roślina osiąga wysokość mniej więcej 30 cm. Tworzy gęste kępki złożone z delikatnych łodyg, na których znajdują się błyszczące, lancetowate liście.
Ze względu na charakterystyczne, niewielkie kwiatostany w kształcie dzwonków, lobelia przylądkowa jest często wykorzystywana jako dekoracja ogródków, balkonów bądź tarasów. Drobne kwiaty w rozmaitych kolorach pomogą stworzyć niezapomniane kompozycje, które sprawią, że ogród nabierze niepowtarzalnego charakteru.
Lobelia jest chętnie wykorzystywana do dekoracji ogrodów, balkonów i tarasów. Fot.rvo233/123RF.com
Siew lobelii przylądkowej
Lobelia przylądkowa to rewelacyjny pomysł na ozdobę ogrodu, tarasu lub balkonu. Żeby jednak móc cieszyć się pięknem jej drobnych kwiatów, należy odpowiednio wcześniej zadbać o prawidłowy wysiew rośliny. Rzeczony zabieg powinien odbyć się w lutym lub marcu.
W jaki sposób należy przeprowadzić siew lobelii przylądkowej? Najpierw trzeba zaopatrzyć się w doniczki lub skrzynki, w których umieścimy nasiona. Ważna jest również gleba – powinna być żyzna i mieć lekko kwaśny odczyn (około 6 pH).
Po wypełnieniu pojemników podłożem, nasiona należy rozsypać po wierzchniej warstwie i delikatnie przyklepać dłonią. Warto pamiętać o tym, by nie zasypywać ich ziemią. Trzeba również unikać zbyt gęstego nagromadzenia się nasion w jednym miejscu. Dobrze jest zadbać o właściwy drenaż podłoża.
Doniczki lub skrzynki z nasionami przechowujemy w domu bądź w mieszkaniu. Istotna jest temperatura – wysiane lobelie powinny znajdować się w pomieszczeniu, w którym panuje około 20 stopni Celsjusza. Gdy siewki będą miały po dwa listki, należy pikować je kępkami w osobnych doniczkach. Trzeba je nawadniać w sposób umiarkowany – uważamy przy tym, by ich nie przelać.
Nasiona lobelii możemy wysiewać w lutym lub marcu. Fot.unclefedor13/123RF.com
Sadzonki możemy sadzić do gruntu po minięciu przymrozków – mniej więcej w drugiej połowie maja. Warto jednak wiedzieć, że rośliny wymagają odpowiedniego zahartowania przynajmniej 7 dni przed umieszczeniem ich na zewnątrz. Hartowanie polega na wynoszeniu doniczek z lobeliami na balkon lub taras (gdy nie jest zimno). Na noc należy chować je z powrotem do domu.
Co ciekawe, niektórzy ogrodnicy próbują przechowywać lobelię przylądkową w trakcie sezonu zimowego. Wówczas istotne jest to, by trzymać je w nieogrzewanym pomieszczeniu (na przykład garażu).
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Zieleń przez cały rok, a od wiosny burza kwiatów. Jak uprawiać powojniki zimozielone?
Efektownie kwitnie i pachnie jak dobre perfumy. Przytulia wonna - bylina do zadarniania ogrodu