Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Eukomis, lilia ananasowa – kwiat do donic i na rabatę. Uprawa i pielęgnacja lilii grzywiastej

Warkocznica, koronówka, lilia ananasowa to liczne nazwy jednej rośliny, jaką jest eukomis. Choć nie cieszy się jeszcze tak dużą popularnością w Polsce, zdecydowanie zasługuje na uwagę. To prawdziwa gratka dla miłośników roślin, zwłaszcza tych egzotycznych. Roślina ta z pewnością będzie wyróżniać się na tle innych ze względu na swoje oryginalne, wyjątkowej urody kwiatostany. Można ją uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale również w doniczkach na balkonie czy tarasie. Sprawdź, jak uprawiać eukomisy, aby dobrze rosły i pięknie kwitły.  

Eukomis, lilia ananasowa – kwiat do donic i na rabatę. Uprawa i pielęgnacja lilii grzywiastej
Eukomis to bardzo ciekawa roślina, która zdobi nie tylko rabaty, ale również balkony i tarasy.Fot.westhimal/123RF.com

Spis treści:

Jak wygląda eukomis?

Eukomis (łac. Eucomis) to ciekawa roślina cebulowa, która przynależy do rodziny szparagowatych (wcześniej do hiacyntowych). Przybyła do nas z Afryki Południowej. Nazwa „eukomis” pochodzi od greckich słów – „eu” (piękny) i „kome” (chochoł). Dawniej roślina była nazywana warkocznicą, natomiast obecnie ma tak wiele nazw, że nie wiadomo, której używać – lilia ananasowa, lilia grzywiasta, koronówka czy lilia królewska (choć botanicznie lilią nie jest). Eukomis dorasta do 60-100 cm wysokości (wliczając w to pęd kwiatostanowy) oraz ma wniesiony, kępiasty pokrój. Posiada długie, lancetowate liście, od spodu często mają ciemne kropki.

Eukomis kwitnie w lipcu i sierpniu – wówczas ze środka rozety wyrasta długi pęd kwiatowy, który jest gęsto pokryty drobnymi kwiatami. Zakończony jest pióropuszem niewielkich listków, co może kojarzyć się z wyglądem ananasa (stąd popularna nazwa lilia ananasowa). W zależności od odmiany gwiazdkowate kwiaty mogą mieć różne zabarwienie – bywają zielonkawe przechodzące w biel czy róż, mogą też być żółte, a nawet fioletowe. Jest to roślina miododajna, dlatego jest często odwiedzana przez pszczoły i inne owady zapylające. Odpowiednio pielęgnowana może kwitnąć aż do jesieni.    

eukomis Ze względu na wygląd kwiatostanów eukomis bywa nazywany lilią ananasową. Fot.westhimal/123RF.com

Jak uprawiać eukomisy?  

Choć eukomis jest rośliną egzotyczną, jego uprawa nie jest zbyt trudna. Warto jednak mieć na uwadze, że jest ciepłolubny i wrażliwy na niskie temperatury, dlatego w naszych warunkach atmosferycznych nie przetrwa zimy na zewnątrz. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przechować roślinę w miejscu zabezpieczonym przed mrozem i cieszyć się jej pięknem przez wiele lat. Jak uprawiać eukomisy? W takich warunkach będą czuły się najlepiej.  

  • Sadzenie   

Jak już zostało wspomniane, lilia ananasowa nie jest odporna na mróz, dlatego coroczne wykopywanie i sadzenie rośliny jest koniecznością. Cebulki można sadzić bezpośrednio do gruntu już pod koniec kwietnia, choć najlepiej poczekać do połowy maja, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków. Umieszczamy je na głębokości około 10 cm, aby wierzchołek nieco wystawał nad powierzchnią ziemi. Rozstawa między roślinami powinna wynosić 20-30 cm. Sadzenie lepiej wykonywać w rękawiczkach, ponieważ cebule eukomisa są trujące i mogą powodować podrażnienia skóry.

W przypadku uprawy doniczkowej sytuacja wygląda podobnie. Ważne jest jednak, aby donica miała otwory na dnie do odpływu nadmiaru wody. Podczas sadzenia cebulek należy też zadbać o warstwę drenażu w postaci keramzytu czy drobnych kamyków. Można je posadzić nieco wcześniej, natomiast na zewnątrz wynosimy dopiero wtedy, gdy nie będzie już niebezpieczeństwa wiosennych przymrozków.  

  • Stanowisko i ziemia

Eukomisy potrzebują miejsc ciepłych, dobrze nasłonecznionych i osłoniętych od silnych wiatrów. Posadzone na stanowiskach lekko zacienionych mogą słabiej kwitnąć. Poza tym muszą mieć żyzną, próchniczą i przepuszczalną glebę. Jeśli ziemia jest ciężka, należy wymieszać ją z piaskiem, a na dno dołka można dać warstwę żwiru lub keramzytu.  

jak uprawiać eukomisy Eukomis najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i zacisznych. Fot.tommeaker/123RF.com

  • Podlewanie i nawożenie

Lilia grzywiasta musi mieć stale lekko wilgotne podłoże, dlatego kluczowym zabiegiem w jej uprawie jest regularne podlewanie, szczególnie w przypadku okazów rosnących w doniczkach. Eukomis jest wrażliwy na brak wody w podłożu, przez co może słabiej rosnąć, a nawet całkowicie obumrzeć. Ważne jest jednak, aby nie dopuścić do zalewania cebulek, inaczej mogą zacząć gnić. Ponadto w zbyt mokrym podłożu roślina staje się bardziej wrażliwa na choroby grzybowe.

Kiedy rozwiną się liście lilii ananasowej, można rozpocząć nawożenie. Co 2-3 tygodnie stosujemy nawozy wieloskładnikowe do roślin kwitnących lub cebulowych. Gdy eukomis przekwitnie, należy usunąć kwiatostan, aby nie tracił sił na tworzenie nasion.     

Przeczytaj również: Wilczomlecze (Euphorbia) – niezawodne rośliny na balkon, taras i skalniak. Uprawa i pielęgnacja wilczomleczy

  • Zimowanie

Lilia grzywiasta nie ma szans na przetrwanie w gruncie w naszym klimacie. Dlatego w okolicach października, gdy część nadziemna zasychać, należy wykopać cebule, usunąć resztki liści, po czym przesuszyć je przez 1-2 tygodnie. Następnie cebule należy przenieść do suchego i chłodnego pomieszczenia (o temperaturze 5-10 st. C). Najlepiej je trzymać w pojemniku z piaskiem lub trocinami. Na wiosnę możemy ponownie wysadzić cebule do gruntu. W przypadku uprawy w doniczkach jesienią rośliny przenosimy w chłodne miejsce i zaprzestajemy podlewania. Wraz z nadejściem wiosny należy wymienić podłoże i rozpocząć nawadnianie.    

eukomis, lilia ananasowa Lilię ananasową można sadzić zarówno samodzielnie, jak i w kompozycjach z innymi roślinami. Fot.robert82/123RF.com

  • Rozmnażanie

Warkocznicę można rozmnożyć na kilka sposobów. Można to zrobić poprzez wysiew nasion. Wybierając ten sposób, należy liczyć się z tym, że na kwitnienie trzeba czekać kilka lat. Dlatego dużo lepiej rozmnożyć rośliny przez cebulki przybyszowe. Pozyskuje się je z cebuli matecznej.   

  • Choroby i szkodniki

Eukomis jest odporny na występowanie chorób i szkodników, dlatego nie sprawia większych problemów w uprawie. Zagrożenie mogą jednak stanowić ślimaki, które chętnie żerują na liściach.  

Gdzie sadzić eukomisy?

Eukomis z powodzeniem sprawdzi się na rabatach i skalniakach, szczególnie nadaje się na sezonowe obwódki. Ponadto efektownie prezentuje się w pojemnikach na balkonach czy tarasach. Przepięknie zdobi schody czy wejście do domu. Lilię ananasową można sadzić zarówno samodzielnie, jak i w kompozycjach z innymi roślinami. Pięknie prezentuje się w towarzystwie żurawek, bergenii, funkii, tojeści rozesłanej czy turzycy. Eukomis można też wykorzystać jako kwiat cięty, gdyż może utrzymywać świeżość w wazonie nawet przez miesiąc. Należy jednak liczyć się z tym, że wydziela dość intensywny i specyficzny zapach, który może przeszkadzać.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jest niezwykle urokliwa, a jej gwiazdkowe kwiaty udekorują balkon do jesieni. Jak uprawiać laurencję?

Jak przedłużyć kwitnienie juki ogrodowej? Stosuję regularnie najlepszy, naturalny nawóz

Rozsyp dookoła host. Rozrosną się i zakwitną, a ślimaki będą się trzymać od nich z daleka

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.