Spis treści:
- Rodzaje i odmiany rozchodników
- Jak sadzić rozchodniki w ogrodzie?
- Uprawa rozchodników – najważniejsze zasady
Rozchodniki – co to za rośliny?
Rozchodniki (łac. Sedum) to rośliny z rodziny gruboszowatych. Mają niewielkie wymagania glebowe, a jednocześnie wyróżniają je nietuzinkowe walory estetyczne, dlatego są często wybierane jako ozdoba ogrodów. Są to niskie rośliny kobiercowe, które sadzi się głównie przy oczkach i kaskadach wodnych oraz przy skalniakach.
Rozchodniki są odporne na trudne, ekstremalne warunki klimatyczne. Jest to związane z miejscem ich pochodzenia. Pierwotnie rośliny te rosły głównie w Himalajach. Natomiast dziś występują także w zakątkach o klimacie suchym, gorącym i słonecznym. Są powszechnie spotykane na obszarach pustynnych i półpustynnych, gdzie ich cechy pozwalają na przetrwanie wśród skał i piasków.
Rozchodniki:
- mają gruboszowate liście, które są w stanie magazynować wodę w przypadku braku opadów deszczu; dzięki temu mogą przetrwać w podczas suszy;
- kwiaty zebrane w szczytowe podbaldachy – mogę mieć kolor biały, żółty różowy lub fioletowy;
- to zwykle rośliny jednoroczne lub dwuletnie.
Przeczytaj również: Efektowny sukulent prosto z Meksyku. Co zrobić, żeby rozchodnik Morgana dobrze czuł się w naszym domu
Rodzaje i odmiany rozchodników
- Rozchodnik ostry (łac. Sedum acre) – to jeden z niższych rozchodników, który dorasta do 5 cm wysokości. Roślina ta ma żółte kwiaty. To mrozoodporny gatunek, który dobrze czuje się w polskim klimacie.
- Rozchodnik gruby (łac. Sedum aizoon) - dorasta do 40 cm wysokości, a gdy kwitnie, pojawiają się na nim gęste baldachogrona.
- Rozchodnik Ewersa (łac. Sedum ewersii) – ma płożące się, czerwonobrązowe pędy, różowe kwiaty i niebieskawe liście.
- Rozchodnik kamczacki (łac. Sedum kamtschaticum) ma kwiaty w intensywnym, żółtym kolorze oraz grube, owalne liście o ząbkowanym brzegu.
- Rozchodnik oregoński (łac. Sedum oreganum) – dobrze znosi mrozy, ma żółte kwiaty. Jego liście układają się w rozety, a pod wpływem słońca zmieniają odcień zielonego na czerwony.
Istnieje wiele odmian rozchodników. Fot. 123RF.com
Jak sadzić rozchodniki w ogrodzie?
Aby mieć w swoim ogrodzie kolorowy, kwiecisty dywan, trzeba widzieć, kiedy sadzić rozchodniki i w jaki sposób to robić. Dzięki temu można tworzyć z nich efektowne kompozycja kwiatowe, które będą ozdobą przy oczku wodnym czy skalniaku.
- Stanowisko dla rozchodników
Rośliny te będą najlepiej czuły się na słonecznym stanowisku – w takich warunkach najpiękniej kwitną. Można jednak sadzić je także w półcieniu. Rozchodniki najlepiej uprawiać na rabatach jednogatunkowych.
Tych roślin nie należy uprawiać w pobliżu drzew, a tym bardziej pod nimi. Spadające liście mogą całkowicie przykryć niewielkimi rozchodniki i przesłonić im dostęp do promieni słonecznych.
- Jaka gleba jest odpowiednia dla rozchodników?
Te rośliny potrzebują podłoża o odczynie zbliżonym do obojętnego. Powinny być uprawiane w dobrze przepuszczalnej i lekkiej, żyznej glebie. Jednak ziemia, w której rosną, nie może być zbyt zasobna w próchnicę. Efektem tego może być zniekształcenie wyglądu roślin. Nie należy także sadzić ich w glebach podmokłych i okresowo zalewanych.
- Kiedy sadzić rozchodniki?
Rozchodniki sadzi się wiosną – w kwietniu lub w maju. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni dzień, w którym zostaną umieszczone w glebie. Na zewnątrz powinno być wtedy dość chłodno i pochmurnie. Promienie słońca i ciepło mogą szybko przesuszyć wrażliwe młode sadzonki.
Rozchodniki najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych. Fot. 123RF.com
Sadzenie rozchodników – instrukcja krok po kroku
Rośliny te można siać, ale znacznie lepszy efekt daje sadzenie ich z wcześniej przygotowanej rozsady.
- Krok 1 – przygotuj glebę, w której posadzisz rozchodniki – ważne jest, aby ją spulchnić. Warto również zmieszać ziemię z próchnicą lub nawozem organicznym.
- Krok 2 – wykop dołki – odległość między nimi powinna wynosić od 25 do 30 cm. Powinny być one głębokie na zaledwie kilka centymetrów.
- Krok 3 – umieść sadzonki w dołkach, zasyp je ziemią, a następnie dobrze ją uklep.
Pamiętaj, aby po posadzeniu rozchodników, intensywnie je podlać.
Jak sadzić rozchodniki doniczkowe?
W uprawie domowej najlepiej sprawdzi się odmiana Morgana (łac. Sedum morganianum) i rozchodnik czerwonawy (łac. Sedum rubrotinctum).
Chcąc uprawiać te rośliny w domu, należy posadzić je w niskim pojemniku. Sprawdzą się także doniczki wiszące – dzięki nim pędy będą miały dostatecznie dużo miejsca, by rosnąć, a jednocześnie będą efektownie zwisać. W pojemniku, w którym będzie rósł rozchodniki, powinny też znajdować się otwory umożliwiające odpływanie nadmiaru wody z ziemi.
Jak sadzić rozchodniki doniczkowe, aby wyglądały tak pięknie jak te w ogrodzie? Aby roślina ta dobrze czuła się w mieszkaniu, należy zadbać o odpowiednią ziemię w doniczce. Można zmieszać ją z keramzytem lub zdecydować się na gotowe podłoże przeznaczone dla sukulentów.
Sadzenie rozchodników w ogrodzie najlepiej zaplanować na wiosnę. Fot. 123RF.com
Uprawa rozchodników – najważniejsze zasady
- Podlewanie - rozchodniki to idealne rośliny dla początkujących ogrodników, gdyż są bardzo łatwe w uprawie. Dobrze znoszą suszę i potrzebują niewiele wody. Podlewa się je tylko w szczególnie upalne dni i wtedy, gdy przez dłuższy czas jest naprawdę sucho.
- Nawożenie – rozchodniki dobrze radzą sobie na glebach ubogich w składniki odżywcze, ale chcąc, by bujniej rosły, można je od czasu do czasu nawozić. Jesienią można zasilać je kompostem. Niekiedy także przydaje się ich nawiezienie preparatem fosforowo-potasowym. Rozchodniki uprawiane w doniczkach mogą być nawożone środkami przeznaczonymi do pielęgnacji storczyków.
- Szkodniki – rośliny te są dość często atakowane przez mszyce – należy uważnie przyglądać się, czy nie żerują na nich te szkodniki. Ponadto ziemię wokół rozchodników trzeba regularnie odchwaszczać. Natomiast co kilka lub co kilkanaście lat warto je odmłodzić przez podział.
Jeżeli szukasz mało wymagającej rośliny, która zarazem będzie pięknie kwitła i zdobiła balkon lub ogród, to rozchodnik jest idealnym wyborem. Nie potrzebuje on częstego nawożenia ani podlewania. Ponadto rodzaje i odmiany rozchodników są tak różnorodne, że można z nich tworzyć wyjątkowo kolorowe, oryginalne kompozycje.
Przeczytaj również:
Floksy – kwiaty, których pozazdroszczą ci sąsiedzi. Kiedy sadzić i jak pielęgnować ogniki?
Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Ostatni moment na sadzenie tych roślin na INTERIA.TV.