Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Efektowny sukulent prosto z Meksyku. Co zrobić, żeby rozchodnik Morgana dobrze czuł się w naszym domu

Rozchodnik Morgana to niezwykły sukulent, który wzbogaci twoje wnętrze nutą egzotyki oraz niepowtarzalnym wyglądem. Jego uprawa nie przysparza większych problemów. Poleca się go osobom, które dużo pracują i nie mają zbyt wiele wolnego czasu, by poświęcać go na liczne zabiegi pielęgnacyjne.  

 

Efektowny sukulent prosto z Meksyku. Co zrobić, żeby rozchodnik Morgana dobrze czuł się w naszym domu
Rozchodnik Morgana to sukulent o niepowtarzalnym wyglądzie. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Rozchodnik Morgana – charakterystyka  

Rozchodnik Morgana (łac. Sedum morganianum) należy do rodziny gruboszowatych. Cechą tego rodzaju roślin jest to, że mają mięsiste liście, w których składują wodę. Rozchodnik Morgana pochodzi z Meksyku, ze stanu Veracruz. Sukulent jest endemitem, ponieważ nie występuje naturalnie na żadnym innym obszarze. Doskonale sprawdza się jednak jako roślina doniczkowa. 

Pędy rozchodnika Morgana w warunkach domowych mogą osiągać długość do 1 metra. Liście sukulenta mają oryginalną, zielono–żółtą barwę. Rosną do około 2-4 centymetrów długości. Są dosyć grube i ostro zakończone. Na ich powierzchni znajduje się charakterystyczny woskowaty nalot, który ma chronić roślinę przed parowaniem wody.  

Co ciekawe, w zależności od temperatury i wilgotności powietrza, ilość wosku na powierzchni liści ulega zmianie. Wraz z nią zmienia się także zabarwienie liści. Im więcej wosku, tym roślina może przybierać bardziej szarawy bądź zielonkawy odcień.  

Późną wiosną lub latem można się spodziewać, że rozchodnik Morgana zakwitnie. Jego kwiaty mają dzwoneczkowaty kształt i malinowy lub pomarańczowy kolor. Barwne dzwonki pojawiają się na końcach pędów i kwitną najczęściej w grupach.  

Rozchodnik Morgana – wymagania do uprawy 

Rozchodnik Morgana to wyjątkowo wdzięczna roślina, która jest bardzo prosta w uprawie. To doskonała opcja dla początkujących. Dzięki niej wprowadzisz do wnętrza nieco zieleni, która przez długie lata będzie cieszyć oczy. Rozchodnik na pewno nie sprawi, że zniechęcisz się do roślin. Kaskadowo opadające liście mogą stanowić dekorację każdego pomieszczenia w domu: salonu, kuchni czy gabinetu.  

Istnieje tylko jeden warunek, który musi zaistnieć, by roślina zdrowo się rozwijała. Jest nim odpowiednie nasłonecznienie. Sukulent najlepiej postawić na południowym/zachodnim parapecie lub w jego pobliżu. Bardzo atrakcyjnie prezentuje się na szafach, półkach czy regałach, gdy jego liście mogą swobodnie opadać. Przypomina wówczas bujne warkocze lub nieco przerośnięte kiście winogron.  

Jeśli chodzi o podlewanie, to roślina również nie jest szczególnie wymagająca. Sporo ci wybaczy, ale raczej wtedy, gdy nieco ją przesuszysz niż przelejesz. Podlewanie zaleca się dopiero wtedy, gdy powierzchnia podłoża nieco przeschnie. Spokojnie można zostawić rozchodnik Morgana na kilka tygodni bez podlewania. Urlop czy wyjazd służbowy nie powinny zaszkodzić roślinie.  

W mięsistych liściach sukulent gromadzi zapasy wody, które wystarczą nawet na 20-30 dni. Należy jednak uważać, by nie przelać rozchodnika. Wówczas narazisz jego korzenie na gnicie. Sukulent jest także odporny na szkodniki, ale te po przelaniu mogą zadomowić się w roślinie i po czasie zakończyć jej żywot. 

Czytaj także: Pożyteczny kwiat dla leniwych. Latem potrzebuje jednak regularnych zabiegów

Rozchodnik Morgana liście Na powierzchni liści rozchodnika Morgana znajduje się charakterystyczny woskowaty nalot. Fot. 123RF.com

Jak sadzić rozchodnik Morgana?  

Posadzenie rośliny w odpowiednim dla niej podłożu ma ogromne znaczenie dla jej prawidłowego i zdrowego rozwoju. Najważniejsze jest wybranie rodzaju gleby, który jest dostosowany do potrzeb tego gatunku. W przypadku rozchodnika podłoże powinno być przepuszczalne. Dzięki temu w glebie nie będzie zalegała woda, która mogłaby uszkodzić system korzeniowy.  

Aby zabezpieczyć roślinę, możesz kupić gotowe podłoże do kaktusów i sukulentów. Dobrym wyborem będzie również podłoże uniwersalne, jeśli połączy się je z piaskiem czy perlitem w proporcji 1:1. Oznacza to, że w doniczce należy połączyć perlit lub piasek z podłożem uniwersalnym w takiej samej ilości.  

Przed zmieszaniem ziemi z przepuszczalną warstwą warto wyprażyć ją w piekarniku. Dzięki temu pozbędziesz się potencjalnych szkodników, które mogą kryć się w podłożu kupionym w markecie czy sklepie ogrodniczym.  

W tym celu należy nastawić piekarnik na 70-80°C. Podłoże umieszcza się w blaszce i lekko zwilża wodą. Następnie wkłada się je na 30 minut do piekarnika. Nie należy przekraczać tego czasu, aby całkowicie nie wyjałowić ziemi. Po wszystkim należy ostudzić podłoże, połączyć je z warstwą przepuszczalną i posadzić nową roślinę. 

Ważne jest także zadbanie o to, aby wybrana doniczka miała na dnie wypustki. Te będą odprowadzały nadmiar wody z pojemnika, w którym znajdują się korzenie rośliny. Na dnie doniczki warto umieścić także garść drobnych kamieni lub keramzytu dla lepszego drenażu.  

Czytaj także: Balkon przyjazny pszczołom. Jak go stworzyć?

Rozchodnik Morgana liście Pędy rozchodnika Morgana  w warunkach domowych mogą osiągać długość do 1 metra. Fot. 123RF.com

Rozmnażanie rozchodnika Morgana  

Rozmnażanie rozchodnika Morgana jest wyjątkowo proste i poradzą sobie z nim również początkujący ogrodnicy. Wystarczy pobrać pędy wierzchołkowe, a następnie umieścić je w skrzynkach wypełnionych piaskiem. Pojemniki warto osłonić, by dodatkowo przyspieszyć proces ukorzeniania się pędów.  

Po dwóch tygodniach roślina będzie już gotowa do posadzenia w tradycyjnej doniczce.  Należy pamiętać, by nie próbować rozsadzać bryły korzeniowej rozchodnika. Nie tworzy ona kęp, które umożliwiałyby swobodne rozmnażanie poprzez podział korzeni. Możliwy jest również wysiew rośliny z nasion. Jednak w tym wypadku oczekiwanie na widoczne efekty wydłużyłoby się o kilka tygodni.  

Rozsadzanie i przesadzanie rozchodnika najlepiej wykonać w okresie wiosennym lub letnim. Wówczas warunki sprzyjają szybkiej aklimatyzacji rośliny i jej dalszemu rozwojowi. Małych sadzonek nie powinno się umieszczać w dużych pojemnikach, ponieważ wówczas wolniej się ukorzeniają i rozwijają.  

Co kilka lat zaleca się przesadzanie rośliny, by nie doszło do całkowitego wyjałowienia podłoża i by korzenie wciąż miały przestrzeń wzrostu. Nowa doniczka nie powinna być jednak o wiele większa od swojej poprzedniczki. Zaleca się zmianę o jeden rozmiar. To oznacza, że nowa doniczka powinna mieć o 2 centymetry większą średnicę niż jej poprzedniczka.  

Pielęgnacja rozchodnika Morgana 

Pielęgnacja rozchodnika Morgana opiera się przede wszystkim na zapewnieniu mu dostępu do wystarczającej ilości słońca i umiarkowanym podlewaniu. Jeśli postawisz roślinę w zacienionej części mieszkania, to jej liście szybko opadną. Nie musisz obawiać się o to, że intensywne promienie słońca w upalny dzień poparzą kwiat.  

Woskowy nalot na powierzchni liści stanowi barierę ochronną dla tego rodzaju zagrożenia.  

Warto pamiętać o regularnym odżywianiu rozchodnika. Nawóz należy podawać zgodnie z zaleceniami producenta danej mieszanki. To szczególnie ważne w okresie wiosenno-letnim, gdy sukulent intensywnie rośnie. Możesz stosować nawozy, które producent zaleca dla kaktusów i sukulentów. Zawarte w nich substancje zapewniają roślinie odżywienie i nie zmieniają pH jej podłoża. Dzięki temu liście mają soczysty i intensywny kolor, a kwiaty przez wiele tygodni ubarwiają wnętrza.  

Pielęgnacja rozchodnika nie powinna przysporzyć ci większych problemów, a jego uprawa zapewni sporo radości. Egzotyczny wygląd liści i barwne kwiaty latem przyciągną wzrok domowników i gości. Z biegiem lat roślina się rozrośnie, co sprawia, że jest wyjątkowo wdzięczna w uprawie. Zdecydowanie warto włączyć ją do swojego domowego zielonego zakątka! 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.