Porady ogrodnicze

Wykopywanie porów na zimę. Jak przechowywać pory, żeby nie wiotczały i zachowywały witaminy?

Por słynie ze swojego charakterystycznego smaku i aromatu, ale nie tylko. Posiada szereg właściwości leczniczych, a ze względu na niską kaloryczność polecany jest osobom będącym na diecie. Zastanawiasz się, kiedy wykopywać pory na zimę? Poznaj najlepsze sposoby przechowywania warzyw, dzięki którym zachowasz ich świeżość i smak przez dłuższy czas.      

Wykopywanie porów na zimę. Jak przechowywać pory, żeby nie wiotczały i zachowywały witaminy?
Sprawdź, jak przechowywać pory, aby na dłużej zachowały świeżość i wartości odżywcze. Fot.123RF.com

Spis treści:

Odmiany pora na jesienny zbiór

Por to uniwersalne warzywo, które pasuje do wielu dań, a dodatkowo jest bardzo zdrowe. Dlatego wiele osób decyduje się na jego posadzenie. W przypadku uprawy pora na zbiór jesienny należy wybierać odmiany późne, które są odporne na mróz. W odróżnieniu od wczesnych i średniowczesnych mają ciemnozielone liście pokryte wyraźnym niebieskim nalotem, a także tworzą krótsze i wyraźnie zgrubiałe łodygi rzekome. Mają dłuższy okres wegetacyjny, a dodatkowo cechują się dużą wytrzymałością na niskie temperatury, dzięki czemu mogą zimować w gruncie. Z kolei po przezimowaniu znacznie przyspieszony jest przyrost ich masy.       

Najlepsze odmiany pora na zbiór jesienny to: ‘Baca’, ‘Tango’, ‘Titus’, ‘Janosik’, ‘Juhas’, ‘Golem’, ‘Arkansas’, ‘Clasina’, ‘Bizzard’ oraz ‘Winner’.   

Kiedy wykopywać pory na zimę?

Odmiany pora na zbiór jesienny uprawia się przeważnie z rozsady. Na miejsce stałe warto je wysadzić pod koniec maja, ale w dużej mierze jest to uzależnione od warunków pogodowych. Kiedy wykopywać pory na zimę? Odmiany późne zbiera się jesienią, najlepiej w październiku lub listopadzie, przed zamarznięciem gleby.

jak przechowywać pory Do uprawy pora na zbiór jesienny nadają się odmiany późne. Fot.123RF.com

Jak przechowywać pory?

Pory można przechowywać przez długi czas. Jednak, aby zachować ich świeżość i wartości odżywcze, trzeba im zapewnić odpowiednie warunki. Istnieje kilka metod przechowywania porów. Najprostszym sposobem jest pozostawienie ich w polu. Do uprawy musimy przeznaczyć odmiany późne, które charakteryzują się dużą odpornością na mróz. W tym przypadku trzeba jednak liczyć się z dużymi stratami w plonie (niekiedy nawet do 50 proc.). Aby je zmniejszyć, w okresie bezśnieżnych zim wystarczy zastosować okrywę z włókniny polipropylenowej o masie 30-50 g/m2.

Dobrze przechowują się również pory zadołowane. W tym przypadku warzywa należy zebrać (powinny być dobrze wyrośnięte, zdrowe i bez uszkodzeń mechanicznych), usunąć nadgniłe lub uszkodzone części, a następnie umieścić je pionowo jeden obok drugiego w rowkach wykopanych w poprzek zagonów tak, aby zakryć wybieloną część cebuli. Po nadejściu mrozów rośliny warto okryć słomą lub innym materiałem izolacyjnym.  

Co więcej, pory można przechowywać w chłodni. Oczyszczone, z przyciętymi liśćmi i korzeniami warzywa najlepiej jest umieścić w uniwersalnych skrzyniach lub paletach skrzyniowych. Poza tym przed włożeniem porów do komory należy je schłodzić do temperatury 1-2 st. C. Optymalna temperatura przechowywania to od -1,5 do 0 st. C, a wilgotność powietrza 95-98 proc. Dzięki temu pory można przechowywać od 3 do 5 miesięcy.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak przechowywać kapustę na zimę? Będzie twarda, liście nie zwiędną

Sadzenie chrzanu jesienią. Co zrobić, żeby miał solidny korzeń i za bardzo się nie rozrósł?

Zanim posadzisz czosnek zimowy, zabezpiecz go. Główki urosną duże i nie będą gniły

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.