Spis treści:
Porcelanka Menziesa – wygląd i zastosowania w ogrodzie
Porcelanka Menziesa (Nemophila menziesii) jest niska i niepozorna, robi jednak ogromne wrażenie na każdym, kto ma okazję ją oglądać. Ta pochodząca z Kalifornii jednoroczna roślina okrywowa osiąga w naszych ogrodach zaledwie 15-20 cm, ale przykuwa wzrok intensywnie wybarwionymi kwiatami. Ukazują się długo, bo od drugiej połowy czerwca nawet do sierpnia (krócej w wyjątkowo upalne lata). Kwiaty o średnicy ok. 2 cm mają po 5 błękitnych płatków i białe środki.
Jakie zastosowania ma ta urzekająca roślina? Porcelanka Menziesa pasuje do każdego ogrodu. Możemy wysiewać ją na obrzeżach rabat i wzdłuż ścieżek, a także wokół kwitnących roślin cebulowych oraz bylin, takich jak floksy wiechowate, brunera wielkolistna, serduszka okazałe czy miodunka plamista. Doskonale nadaje się również na skalniaki i do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Z powodzeniem wykorzystamy ją też jako roślinę okrywową, ponieważ szybko się rozrasta i tworzy gęste dywany pełne błękitnych kwiatów.
Jak uprawiać porcelankę Menziesa?
Porcelanka Menziesa jest nie tylko niezwykle urokliwa, ale też prosta w uprawie i wręcz bezobsługowa. Nie jest wymagająca, potrzebuje jednak odpowiedniej gleby i dobrego stanowiska, by długo zachwycała obfitym kwitnieniem. Możemy siać ją bezpośrednio do gruntu w kwietniu lub jesienią, dzięki czemu następnej wiosny zakwitnie wcześniej. Jak uprawiać porcelankę Menziesa? Oto kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę.
Porcelanka Menziesa nie sprawi kłopotów w uprawie nawet początkującym. Fot. mm140/123RF.com
- Ziemia – powinna być przepuszczalna i bogata w próchnicę. Jeśli gleba w naszym ogrodzie jest ciężka i gliniasta, powinniśmy ją rozluźnić piaskiem oraz kompostem.
- Stanowisko – dla porcelanki najlepsze jest słoneczne, osłonięte od wiatru miejsce. Możemy ją wysiewać też w częściowym cieniu, ale tam będzie tworzyć mniej kwiatów.
- Podlewanie – roślina ta nie toleruje zalewania ani suszy. Wymaga podlewania tylko podczas długich okresów bez opadów.
- Nawożenie – porcelanki nie trzeba systematycznie nawozić. Przed siewem możemy wzbogacić glebę kompostem.
Z porcelanki Menziesa możemy usuwać suche kwiaty, aby przedłużyć kwitnienie. Jeśli jednak je zostawimy, roślina sama się rozsieje i będziemy cieszyć się nią również w kolejnym roku.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Przyjaciel ogrodników i pogromca chwastów. Pięknie się rozrasta, zadarnia, kwitnie nawet dwa razy
Najlepsze rośliny, którym nie przeszkadza brak słońca. Nawet w cieniu możesz mieć kwitnący raj
Wytrzymałe rośliny okrywowe na lato. Przetrwają największe susze i upały