Spis treści:
Kiedy nawozić tuje?
Nawożenie tui jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Regularne dostarczenie roślinom składników odżywczych sprawi, że będą rosły bujnie i zdrowo. Kiedy nawozić tuje? Iglaki te można sadzić przez cały sezon wegetacyjny, czyli od wiosny do jesieni. Natomiast z nawożeniem należy się wstrzymać do momentu, aż sadzonki się ukorzenia.
Tuje powinniśmy zacząć nawozić od początku okresu wegetacyjnego (czyli od marca do kwietnia). W tym przypadku należy poczekać do rozmarznięcia gruntu i dodatniej temperatury. Drugą dawkę nawozów zaleca się poddać w czerwcu. Z kolei trzeci raz nawozimy tuje jesienią (we wrześniu lub październiku). Warto jednak pamiętać, że nawozy jesienne nieco różnią się od tych, które stosujemy wiosną czy latem. W okresie jesiennym tuje wykazują większe zapotrzebowanie na potas i fosfor. Potrzebne produkty znajdziemy w sklepie ogrodniczym. Warto jednak zaznaczyć, że podobne rezultaty osiągniemy, odżywiając tuje domowym nawozem.
Przeczytaj również: Pobieranie sadzonek tui krok po kroku. Jak sprawdzić, czy sadzonki tui się ukorzeniły?
Do stworzenia własnej sadzonki tui wystarczy odcięta z krzewu gałązka. Fot. CanvaPro
Domowy nawóz do tui – przepis i zastosowanie
Chcesz odżywić i wzmocnić młode tuje? Przygotuj domowy nawóz na bazie drożdży. Są one bogate w witaminy z grupy B, a także zawierają takie minerały, jak potas, fosfor, wapń, magnez i cynk, które wspomogą prawidłowy wzrost roślin. Taka odżywka kosztuje naprawdę niewiele, zwłaszcza w porównaniu do specjalistycznych produktów, dostępnych w sklepach ogrodniczych.
Aby przygotować domowy nawóz do tui na jesień, kostkę drożdży (100 g) należy rozpuścić w 10 litrach ciepłej wody. Odżywka będzie gotowa do użycia po godzinie i, co ważne, nie wymaga rozcieńczania. Jeszcze lepsze efekty uzyskamy, przygotowując domowy nawóz do tui z fermentowanych drożdży. Wystarczy 100 g drożdży zasypać szklanką cukru, który przyspiesza proces fermentacji. Całość pozostaw na 2 godziny, po czym zalej 10 litrami wody i odstaw na tydzień. W tym przypadku stosuj nawóz po rozcieńczeniu z wodą – szklanka roztworu na 10 litrów wody. Tak przygotowaną odżywką z drożdży podlewaj młode tuje, a będą rosły jak szalone.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
W jakich odstępach sadzić tuje, w jakiej odległości od płotu sąsiada? Odległość ma ogromne znaczenie
Kiedy i jak sadzić katalpę w ogrodzie? Ciekawe odmiany i właściwości surmii
Szkodniki na malinach. Po domowym oprysku z dwóch składników mszyce spadną z krzaków
Pachnące i zdrowe. Zaskakujące właściwości iglaków na INTERIA.TV.