Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy i jak sadzić katalpę w ogrodzie? Ciekawe odmiany i właściwości surmii

Katalpa, zwana surmią to ozdobne drzewo. Spotykamy je często wokół nowych osiedli, bo szybko rośnie i wygląda bardzo ozdobnie. Surmia dobrze się prezentuje również w ogrodzie. Oprócz eleganckiego wyglądu to drzewo ma również właściwości lecznicze, a zapach jego kwiatów działa na owady wyjątkowo. Kiedy i jak sadzić katalpę w ogrodzie i jaką odmianę wybrać? Podpowiadamy.  

Kiedy i jak sadzić katalpę w ogrodzie? Ciekawe odmiany i właściwości surmii
Największą ozdobą katalpy są jej sercowate liście i wyjątkowe kwiaty. Fot. CanvaPro

Spis treści: 

Katalpa – charakterystyka 

Katalpa to drzewo, które wywodzi się z rodziny bignoniowatych. Pochodzi z Azji i Ameryki Północnej. Osiąga wysokość od 3 do 10m. Katalpa charakteryzuje się dużymi, sercowatymi liśćmi, długimi na 25 cm i szerokimi na 15 cm. Liście tworzą gęstą koronę, która może się rozrastać na 5m wokół. Surmię można jednak łatwo formować w pożądane, najczęściej kuliste kształty. Kora katalpy jest łuskowata.

Oprócz liści ozdobą surmii są jej wyjątkowe kwiaty. Drzewo kwitnie w czerwcu i lipcu. Charakterystyczne jest to, że kwiaty katalpy zebrane są w kiście. Mają kształt kremowych kielichów z żółtym środkiem, czasem kwiecie jest nakrapiane. Są podobne do storczyków.  

Kwiaty katalpy dają równie oryginalne owoce, które wyglądają jak zwisające fasolki. Z tego powodu surmia jest często nazywana fasolowym drzewem lub drzewem cygarowym.  

Ciekawe odmiany kataply 

Katalpa jako roślina ogrodowa doczekała się 11 odmian. Różnią się rozmiarami, kolorami kwiatów i wybarwieniem liści. Oto najciekawsze odmiany katalpy, które dobrze radzą sobie w naszym klimacie:  

  • Katalpa Nana (kulista) 

Ta odmiana surmii jest karłowa, szczepiona na pniu. Jej największą ozdobą są duże, sercowate liście w kolorze zielonym. Katalpa nana nie zawiązuje kwiatów. Ta odmiana kataply nadaje się do małych ogrodów.  

  • Katalpa Auera 

Tę odmianę charakteryzują duże, żółte liście oraz spora wysokość. Aurea może doróść do 10 m, a jej korona może osiągnąć szerokość 5m. Jej kwiaty są białe, nakrapiane na fioletowo i pomarańczowo. Zwisają dużymi kiściami, które później zamieniają się w zwisające, strąkowe owoce. Te pozostają na drzewie aż do wiosny.  

  • Katalpa Purpurea 

Ta odmiana charakteryzuje się brązowo-purpurowymi liśćmi, które z czasem zielenieją. Purpurea ma stożkową koronę osiągającą do 5 m szerokości, która z biegiem lat zmienia kształt na owalny. 

  • Katalpa ovata 

Ta odmiana kalapy charakteryzuje się dużymi kwiatostanami w żółtych odcieniach. Kwiaty są nakrapiane fioletowo. Nadaje się do większych ogrodów lub do sadzenia przy drodze, bo osiąga do 15m wysokości.  

  • Katalpa speciosa  

Odmiana kalapy, która ma stożkową koronę. Osiąga 15-20m. Jej kwiaty są mniejsze, ale ma większą ilość kwiatostanów niż inne odmiany surmii. Ma ogromne liście, sięgające 40 cm średnicy.  

Przeczytaj również: Przycinanie wierzby ozdobnej. Zrób to w terminie i we właściwy sposób, efekty będą imponujące

Do jakiego ogrodu nadaje się katalpa?  

Katalpa na pewno sprawdzi się w ogrodzie, w którym brakuje cienia. Drzewo rośnie szybko, a jego zwarta korona zapewnia zacienienie. Zanim jednak posadzisz surmię w ogrodzie, weź pod uwagę, że pod nią raczej nic nie wyrośnie. Jej gęsta korona prawie w ogóle nie przepuszcza promieni słonecznych. Fakt, że katalpę można formować, sprawia, że nadaje się również do małych ogrodów.  

Kalpa świetnie się sprawdzi jako soliter. Będzie strzelistym akcentem wśród niższych roślin. Z surmii można utworzyć również szpalery.  

Jeśli masz ogród przy ulicy, katalpa nadaje się do niego idealnie. Drzewo dobrze znosi zanieczyszczenia i sprawdza się w warunkach miejskich.  

Kiedy sadzić katalpę? 

Katalpę można sadzić przez cały sezon, jednak najlepiej robić to wiosną lub jesienią. Dotyczy to zwłaszcza sadzonek o gołych korzeniach. Wtedy ziemia jest najbardziej wilgotna i nie grozi jej przesuszenie. Wiosną roślina ma więcej czasu na zaadoptowanie się do nowych warunków. Nim przyjdzie jej zimować, będzie już na tyle mocna, by dać odpór mrozom przy lekkim kopczykowaniu.  

Natomiast sadzenie jesienią daje nam pewność, że roślina zainwestuje w system korzeniowy. Nie będzie marnowała energii i czasu na wypuszczanie nowych pędów czy kwiatów. Cały swój impet skieruje na korzenie, a dzięki temu wiosną skupi się na wypuszczaniu pędów.  

Jak sadzić katalpę? 

Katalpę najlepiej sadzić z sadzonek. Dół pod to drzewo powinien być dwa razy większy od bryły korzeniowej. Ziemię w dole należy spulchnić, by ułatwić roślinie ukorzenianie. Bryłę korzeniową dobrze jest przed posadzeniem zanurzyć w wodzie na pół godziny. Potem wsadzamy korzeń w dołek tak, by szyjka korzeniowa katalpy znajdowała się na poziomie gruntu. Następnie przysypujemy korzeń ziemią i lekko ją uklepujemy. Po posadzeniu katalpę trzeba obficie podlać.  

Jakie właściwości ma katalpa? 

Surmia szybko rośnie i zapewnia w ogrodzie nieco cienia. Nie jest wymagająca pod względem podłoża i uprawy. Jej zwarty pokrój i piękne kwiaty będą ozdobą każdego ogrodu.  

Kwiaty katalpy oprócz wyglądu mają jeszcze jedną cenną właściwość. Wydzielają intensywny zapach, który przyciąga miododajne owady, a odstrasza komary i kleszcze. Natomiast owoce surmii stanowią zimą pożywienie dla ptaków.  

Oprócz zalet ogrodniczych katalpa wykazuje też właściwości zdrowotne. Jej kwiaty działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, antyalergicznie. Okłady z liści surmii niwelują obrzęki.  

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

W jakich odstępach sadzić tuje, w jakiej odległości od płotu sąsiada? Odległość ma ogromne znaczenie

Letnie cięcie trzmieliny. Jak i kiedy najlepiej przycinać trzmielinę?

Sezon na jeżyny. Polecane zwłaszcza w okresie menopauzy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.