Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co robić z różami po przekwitnięciu? Pielęgnacja róż latem

Róże to imponujące rośliny ozdobne, które jako symbol miłości cieszą się olbrzymią popularnością. Uprawa róż nie jest jednak zadaniem łatwym, gdyż mają swoje preferencje i wymagania. Co robić z różami po przekwitnięciu? Jak je pielęgnować latem? Podpowiadamy, jak powinno wyglądać ich przycinanie.

Co robić z różami po przekwitnięciu? Pielęgnacja róż latem
Przycinanie róż po przekwitnięciu jest istotnym zabiegiem dla rozwoju roślin. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Przycinanie róż po przekwitnięciu

Róże to krzewy z rodziny różowatych, uznawane za jedne z najpiękniejszych kwiatów na świecie. Ze względu na to uprawiane są głównie jako rośliny ozdobne, chociaż wykorzystywane są też między innymi w przemyśle perfumeryjnym. Róże najczęściej występują w kolorze czerwonym i w jego różnych odcieniach. Można też jednak spotkać róże pomarańczowe, białe, żółte i różowe, a w sprzedaży można nabyć kwiaty cięte o nietypowych barwach, na przykład niebieskie.

Uprawiane w ogrodzie róże najczęściej rozpoczynają kwitnienie w czerwcu. Gdy jednak przekwitną, należy właściwie się nimi zająć, o czym nie wszyscy wiedzą. Istotnym zabiegiem dla zdrowego rozwoju roślin i ich obfitego kwitnienia, jest przycinanie róż po przekwitnięciu. Sposób wykonywania cięcia jest jednak zależny od wielu czynników, w tym między innymi od tego, czy powtarzają one kwitnienie.

Jak obcinać przekwitłe kwiaty róż?

Przekwitłe kwiaty róż można przycinać na dwa sposoby:

  • tuż poniżej skupiska przekwitłych pąków, a więc tuż poniżej przekwitłych kwiatostanów,

  • przy gałęzi o pięciu listkach, wykonując cięcie tuż nad pierwszym liściem właściwym.

Róże warto przycinać pod lekkim skosem, a więc stosując cięcie ukośne. Po co je przycinać? W ten sposób pobudzamy rośliny do dalszego rozwoju – rozkrzewiania i kwitnienia. Przycinanie powoduje wypuszczanie nowych pędów z kątów liściowych, co poprawia estetykę krzewu i skłania do wytwarzania większej liczby kwiatów.

O róże pnące czy róże rabatowe możemy zadbać, pozbywając się też jedynie samych przekwitłych kwiatów. Często pod nimi ukryte są nowe pąki, które mają szanse szybciej się rozwinąć, dzięki dostępowi do większej ilości światła. Usuwanie przekwitłych kwiatów pozwala też wydłużyć okres kwitnienia krzewów i zintensyfikować go.

Przeczytaj również: Pielęgnacja róż. Co to są pędy płonne róż i co z nimi robić?

Ile razy kwitną róże?

Terminy kwitnienia róż są zależne od odmiany. Zwykle róże zakwitają w czerwcu. Niektóre mogą kwitnąć przez cały sezon, podczas gdy inne zakwitają ponownie – nawet dwa lub trzy razy. Niektóre odmiany rozwijają nowe kwiaty dopiero wówczas, gdy poprzednie opadną. Inne z kolei opadają, gdy kolejne już się rozwijają. Warto więc rozważnie wybrać odmianę do swojego ogrodu – dzięki przyswojeniu informacji o niej, będziemy wiedzieć, czego się spodziewać.

Wiele odmian kwitnie nawet od początku czerwca do pierwszych oznak nadejścia zimy. Róże to jednak rośliny kapryśne, wymagające odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli chcemy wydłużyć czas ich kwitnięcia, skłonić je, by zrobiły to ponownie lub po prostu zadbać o ich zdrowie, by w kolejnym sezonie znów cieszyły oczy swoim pięknem, musimy o nie właściwie zadbać. Kluczowe jest ich właściwe przycinanie, podlewanie i nawożenie, ale też zapewnienie im preferowanych warunków uprawy.

Pielęgnacja róż po przekwitnięciu

Odpowiednia pielęgnacja róż latem jest bardzo istotna. Rośliny po przekwitnięciu nie można pozostawić samej sobie, ponieważ nie powinna przygotowywać się do snu, a być pobudzana do dalszego rozwoju i kwitnięcia. Zabieg przycinania róż po przekwitnięciu trzeba powtarzać systematycznie.

Istotne jest także prawidłowe podlewanie róż – róbmy to rankiem lub wieczorem, aby uniknąć poparzenia liści. Kierujmy strumień wody bezpośrednio pod rośliny, by ich nie polać, ponieważ mokre liście są bardziej podatne na atak chorób grzybowych.

Pamiętajmy też, że róże wykazują duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Nawożenie róż jest więc kluczowe dla ich właściwego rozwoju i obfitego kwitnienia. Można w tym celu stosować dedykowane nawozy mineralne, ale i nawozy organiczne, które możemy przygotować sami. Sprawdzi się między innymi przekompostowany obornik, kompost czy gnojówka z pokrzyw.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Choroby róż. Na co najczęściej chorują róże, jak zapobiegać i leczyć

Dlaczego róże słabo kwitną? Jak pobudzić róże do kwitnienia?

Malwa z babcinego ogrodu. Kwiaty pomogą na ból gardła i brzucha na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.