Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego róże słabo kwitną? Jak pobudzić róże do kwitnienia?

Róże to bardzo popularne i piękne kwiaty, które nadają każdemu ogrodowi bajecznego wyglądu. Problem pojawia się w momencie, gdy słabo rosną. Najczęściej przyczyną tego jest nieodpowiednia pielęgnacja tych zjawiskowych roślin. Poznaj podstawowe błędy w uprawie róż oraz domowe sposoby na pobudzenie ich do kwitnienia.  

Dlaczego róże słabo kwitną? Jak pobudzić róże do kwitnienia?
Podpowiadamy, co zrobić, aby róże uginały się od kwiatów. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego róże słabo kwitną? 

Róże słabo kwitną, ponieważ zostały zaatakowane przez mszyce lub choroby grzybicze. Musimy regularnie sprawdzać, czy na ich liściach nie pojawił się szary lub biały nalot. W takim przypadku należy zastosować leczenie w postaci oprysków.  

Róże są wymagającymi roślinami, które należy odpowiednio pielęgnować. Niestosowanie się do głównych zasad pielęgnacyjnych może skutkować słabym kwitnieniem roślin. 

Czego nie lubią róże? Błędy w pielęgnacji 

Róże bujnie zakwitną, jeśli będziemy unikać podstawowych błędów w ich pielęgnacji. Oto najczęstsze z nich, które niekorzystnie wpływają na wygląd i stan roślin: 

  • Złe stanowisko 

Róże nie lubią zacienionego i podmokłego stanowiska oraz miejsc, gdzie narażone są na silne podmuchy wiatru. Krzaki te nie tolerują także sąsiedztwa wysokich drzew, krzewów czy bylin. Ponadto rośliny potrzebują dostępu do światła słonecznego. Nie należy również sadzić nowych róż w miejscu starych, ponieważ będą bardziej narażone na choroby i szkodniki. 

  • Nieodpowiednia pora sadzenia 

Sadzonki róży nie przyjmą się, jeśli posadzimy je o nieodpowiedniej porze. Rośliny z odkrytymi korzeniami sadzimy we wrześniu, październiku lub kwietniu. Z kolei róże pienne najlepiej posadzić wiosną.  

  • Złe podlewanie  

Głównym błędem w nawadnianiu tych krzewów jest ich podlewanie metodą "do góry", gdzie woda płynie do korzeni po liściach i łodydze. Zraszanie róż również nie jest wskazane, ponieważ narażamy roślinę na wystąpienie chorób lub szkodników. Kwiaty podlewajmy rano i wieczorem, aby uniknąć poparzenia liści.  

  • Nieodpowiednie nawożenie 

Róże nie lubią niedoboru i nadmiaru nawożenia. Jeśli będziemy nawozić je zbyt często, to doprowadzimy do zasolenia gleby, natomiast przy niedoborze rośliny słabo zakwitną. Pamiętajmy również, aby nawozić róże w lipcu, ponieważ w marcu jest za wcześnie na tę czynność, a we wrześniu czy październiku zbyt późno. 

  • Złe podłoże 

Róże nie lubią gleby o odczynie zasadowym lub kwaśnym. Rośliny te muszą mieć podłoże obojętne, najlepiej 6,5 pH, aby zdrowo i obficie zakwitły. Ponadto róże nie tolerują gliniastej i piaszczystej ziemi, dlatego najlepiej posadzić je na żyznym i przepuszczalnym gruncie.  

  • Nieprawidłowe przycinanie 

Błędem w przycinaniu róż jest wykonywanie tej czynności jesienią. Rośliny te zawsze powinniśmy przycinać na wiosnę. Należy również wykonywać cięcie sanitarne, czyli usuwać słabe, chore, zamarznięte czy uszkodzone pędy. Ponadto róże nie lubią przycinania tępymi narzędziami, które mogą zniszczyć roślinę i zmiażdżyć jej pędy.  

Przeczytaj również: Pielęgnacja róż. Co to są pędy płonne róż i co z nimi robić?

róże Co to są pędy płonne róż? Sprawdź, co robić, gdy róże słabo kwitną. Fot.123RF.com

Czym pobudzić róże do kwitnienia? 

Wygląd i stan roślin możemy poprawić dzięki naturalnym nawozom i odżywkom. Czym zatem pobudzić róże do kwitnienia?  

  • Naturalne nawozy 

Róże możemy nawozić kompostem 3 razy w trakcie sezonu, najczęściej wiosną i jesienią. Kompost należy rozsypać pod krzakami i najlepiej wymieszać go z ziemią. Naturalnym nawozem do róż jest również obornik, który ma bardzo bogaty skład mineralny. Powinniśmy wymieszać go z wierzchnią warstwą gleby, aby nie przypalić korzeni. 

Gnojówka z pokrzyw to także naturalny nawóz, który pobudzi róże do kwitnienia. Rośliny zasilamy wiosną i latem ze względu na dużą zawartość azotu w składzie.  

  • Naturalne odżywki 

Róże pobudzimy do kwitnienia, jeśli rozsypiemy pod każdym krzaczkiem sól epsom, oczywiście kilka centymetrów od łodygi rośliny. Następnie należy wymieszać ją z ziemią i obficie podlać róże na wiosnę, a potem powtarzać zabieg co 4 – 6 tygodni. Naturalna odżywka z epsom jest wskazana w przypadku niedoboru magnezu, co zauważymy po żółknięciu liści, małej ilości kwiatów i spowolnionym wzroście.  

Naturalną odżywką do róż jest także taka przygotowana z mączki kostnej. Wystarczy na 1 l wody dodać nasz główny składnik, wymieszać i podlewać rośliny raz w miesiącu. Dzięki dostarczaniu azotu, fosforu, potasu i wapnia pobudzimy róże do kwitnienia 

Przeczytaj również: Piękna i wyjątkowo wytrzymała na upały. Jak pielęgnować smagliczkę, by długo kwitła?

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.