Spis treści:
Pielęgnacja róż - najważniejsze zasady
Uprawa róż może stać się dla nas czystą przyjemnością. Oczywiście pod warunkiem, że zapewnimy im odpowiednie podłoże i stanowisko, a po posadzeniu będziemy dbać o kilka podstawowych potrzeb tych pięknych kwiatów.
Oto pielęgnacja róż - najważniejsze zasady, o których nie możemy zapomnieć, jeśli liczymy na ich bujne kwitnienie:
- Ziemia dla róż
Idealnie, jeżeli ziemia dla róż u góry będzie lekka i przepuszczalna, a głębsze warstwy gleby (poniżej korzeni) będą miały charakter gliniasty. Taki układ pomoże roślinom lepiej zatrzymywać wilgoć podczas upałów.
- Stanowisko róż
Stanowisko róż powinno być ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. To właśnie takie miejsca będą sprzyjać większości odmian, jednak istnieją również gatunki róż o ciemnych kwiatach, którym nie będą odpowiadać mocno nasłonecznione obszary ogrodu z uwagi na duże ryzyko poparzenia.
Sadzenie róż powinno być przeprowadzone po uprzednim podcięciu górnych pędów na długość około 30 cm. Rośliny umieszczamy starannie w dołku o takiej głębokości, aby nie dochodziło do podwijania się korzeni. Sadzonki trzeba zasypiać żyzną glebą i obficie podlać.
- Podlewanie róż
Podlewanie róż powinno być regularne, jednak niezbyt obfite tak, by uniknąć zalania liści i kwiatów. To bowiem może przyczyniać się do rozwoju chorób grzybowych tych roślin. Konewkę zawsze kierujemy w kierunku korzeni. W okresie upałów nawadnianie róż wskazane jest nawet dwa razy dziennie.
Nawożenie róż ma kluczowe znaczenie dla kondycji i atrakcyjnego wyglądu tych krzewów. Standardowo wykorzystujemy tutaj nawozy organiczne lub mineralne. Pierwsze (podobnie zresztą jak kompost czy obornik), mają na celu ulepszyć strukturę gleby. Szczególnie gdy róże uprawiane są na nieco suchych, jałowych glebach.
Po drugie zaleca się sięgać w przypadku, gdy róż w ogrodzie jest dużo, lub same nawozy organiczne nie są w stanie pokryć niezbędnych potrzeb pokarmowych krzewów. Wówczas zalecane są szczególnie wieloskładnikowe nawozy mineralne do róż albo nawozy uniwersalne do kwitnących roślin ogrodowych, które powinny zawierać azot, fosfor i potas w proporcjach: 2:1:3.
Cięcie róż jest zabiegiem niezbędnym dla ich obfitego kwitnienia. Należy przeprowadzać je na wiosnę (mniej więcej w kwietniu) przed wytworzeniem nowych pędów. Konkretna technika i sposób przycinania zależne są od odmiany, z którą mamy do czynienia (czy są to róże okrywowe, pnące, pienne czy miniaturowe).
W sezonie systematycznie pozbywamy się zaś przekwitłych kwiatostanów i odrostów korzeniowych tak, aby nasze róże zachwycały urodą.
Przeczytaj również: Najlepsze, naturalne nawozy do lawendy. Dają gwarancję kwitnienia do jesieni
Co to są pędy płonne róż?
Jeżeli chodzi o to, co to są pędy płonne róż, to nazwą tą określamy tak zwane „ślepe pędy”, które nie zakwitają. Z taką sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy nie dochodzi do wytworzenia pąków kwiatowych, ponieważ wzrost części rośliny został zahamowany, a my zamiast kwiatostanów, widzimy jedynie rozety liści.
Są trzy częste przyczyny takiego stanu rzeczy:
- Przemarznięcie stożka wzrostu – nawet jeżeli przymrozek rzędu minus trzech lub czterech stopni występował tylko przez kilka godzin, a pędy były w fazie rozwoju, w której były szczególnie wrażliwe na zmianę warunków atmosferycznych, tworzą się pędy płonne.
- Niepowiednie stanowisko – nie tylko niska temperatura, ale również nieodpowiednie stanowisko róż w ogrodzie może przyczynić się do występowania pędów płonnych róż.
- Pominięcie wiosennego cięcia róż – całkowite zignorowanie tego zabiegu lub wykonanie go zbyt wcześnie, przez co duże przyrosty są narażone na uszkodzenie przez przymrozki.
Co zrobić, gdy róże słabo kwitną?
Co zrobić, gdy róże słabo kwitną, a duża część pędów jest płonna? W takiej sytuacji łatwo możemy pobudzić rośliny do wypuszczania nowych, zdrowych kwiatostanów. Wystarczy, że wytniemy kępy bez pączków kwiatowych sekatorem po to, by nie hamowały wzrostu kolejnych pędów.
Paradoksalnie, konieczność wycinania pędów płonnych róż może mieć również zalety. Wynika to z faktu, iż w okresie, w którym standardowe pędy kwiatowe zaczynają już przekwitać, te powstałe po przycięciu płonnych pędów róż, zaczną dopiero się rozwijać.
Na kolejne kwiaty nie musimy więc czekać standardowych pięciu tygodni, (bo po takim okresie z reguły następuje kolejny – drugi rozkwit róż). A ponieważ kwitnienia nam się wyminą, nasze rabaty będą piękne i kwitnące przez cały sezon.
Źródła: YouTube – kanał: róże ogrodowe.pl, opracowanie własne
Przeczytaj również: Rozmnażanie róż. Sprawdź, jak i kiedy można rozmnażać róże - najlepsze i proste metody
Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.