Porady ogrodnicze

Własne nowalijki z gruntu i inspektu. Kiedy je wysiewać i jakie warzywa wybrać?

Budząca się do życia przyroda i pierwsze promienie słońca sprawiają, że z tęsknotą wypatrujemy pojawienia się pierwszych młodych warzyw. Choć wiosną nowalijki możemy bez trudu kupić w sklepie, dużo lepszym pomysłem jest ich samodzielna uprawa. Pozbawione chemii, zebrane z własnych grządek, będą zawierały więcej cennych składników odżywczych. Sprawdź, jakie nowalijki wysiewać na wiosnę i kiedy dokładnie to zrobić, aby móc już niedługo cieszyć się ich smakiem.

Własne nowalijki z gruntu i inspektu. Kiedy je wysiewać i jakie warzywa wybrać?
Najzdrowsze nowalijki znajdziemy tylko we własnym ogródku. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Kiedy wysiewać nowalijki?

Po długiej zimie wszyscy jesteśmy stęsknieni smaku świeżych, młodych warzyw. Choć już w marcu lub kwietniu w sklepach i na straganach pojawiają się pierwsze nowalijki, takie jak rzodkiewki, szczypiorek czy sałata, decydowanie się na ich zakup nie jest najlepszym pomysłem. Ponieważ producentom zależy na tym, aby otrzymać je jak najszybciej, okres wegetacji młodych roślin jest skrócony. Podczas ich uprawy stosuje się nawozy, które mogą się gromadzić w nadziemnych i podziemnych częściach roślin. Zamiast kupować pierwsze młode warzywa, warto uprawiać je samodzielnie, aby mieć pewność, że będą pozbawione chemii.

Zdrowe, zebrane we własnym ogródku nowalijki są doskonałym urozmaiceniem diety po zimie. Kiedy wysiewać młode warzywa, aby móc wprowadzić je do swojego codziennego jadłospisu? Możemy zabrać się do pracy już na przedwiośniu, gdy tylko słupek rtęci na termometrze zacznie pokazywać dodatnie wartości. Druga połowa marca i kwiecień są odpowiednią porą na wysiew roślin charakteryzujących się krótkim okresem wegetacji, które są stosunkowo odporne na przejściowe przymrozki, jakie mogą wtedy wystąpić.

Oczywiście uprawę nowalijek możemy założyć nawet wcześniej, przykładowo już w lutym, wysiewając je na rozsadę na parapecie okiennym. Jednak musimy mieć na względzie fakt, że o tej porze siewki mogą cierpieć ze względu na niedostatek słońca, a także niewłaściwą dla nich temperaturę panującą w mieszkaniach. Skutkiem nieodpowiednich warunków może być wyciąganie się młodych roślin, a także często występujące w przypadku rozsad choroby grzybowe.

Nowalijki wysiewamy wczesną wiosną – w marcu lub kwietniu. Nowalijki wysiewamy wczesną wiosną – w marcu lub kwietniu. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Nawożenie gipsem gleby pod uprawę pomidorów. Ogrodnik tłumaczy, jak to zrobić dobrze

Jakie nowalijki wysiewać na wiosnę?

Jak już wspominaliśmy, jako nowalijki najlepiej sprawdzą się gatunki o krótkim okresie wegetacji, które są wytrzymałe na działanie niskiej temperatury i szybko wydają duże plony. Ponadto powinny się odznaczać odpornością na choroby i ataki szkodników. Jakie młode warzywa możemy wysiać na wiosnę? Do uprawy na nowalijki przeznaczmy:

  • rzodkiewki,

  • rzodkiew białą,

  • sałatę masłową,

  • roszponkę,

  • rzeżuchę,

  • cykorię endywię,

  • szpinak,

  • szczypiorek,

  • pietruszkę na natkę,

  • buraki na botwinę,

  • koperek,

  • kalarepę.

Wszystkie te warzywa (ich wczesne odmiany) możemy uprawiać na zbiór wiosenny, przy czym musimy pamiętać o zapewnieniu optymalnych warunków poszczególnym z nich. Niektóre mogą być wysiane wprost do gruntu bez osłon, inne natomiast będą lepiej się czuły i szybciej wyrosną w inspekcie.

Na nowalijki możemy przeznaczyć m.in. sałatę i rzodkiewkę. Na nowalijki możemy przeznaczyć m.in. sałatę i rzodkiewkę. Fot. CanvaPro

Wysiew nowalijek do gruntu

Część warzyw, które warto przeznaczyć na nowalijki, może zostać wysiana bezpośrednio do gruntu wczesną wiosną. W ten sposób uprawiamy przede wszystkim szpinak, roszponkę oraz rzodkiewkę. Wysiewamy je w ogrodzie już w drugiej połowie marca, jeśli warunki atmosferyczne na to pozwalają. Nasionom nie zaszkodzą przejściowe przymrozki, ale musimy pamiętać o zabezpieczeniu zagonów za pomocą agrowłókniny.

Jeśli wysialiśmy sałatę na rozsadę, np. sałatę masłową, wczesną wiosną (w marcu i kwietniu) możemy posadzić ją w ogrodzie, ponieważ młode sadzonki dobrze znoszą chłód (nie zaszkodzi im spadek temperatury do -5°C). Jako nowalijka świetnie sprawdzi się sałata masłowa 'Jasia', która jest odporna na mączniaka. Z rozsady przesadzanej do ogrodu wczesną wiosną możemy uprawiać również cykorię endywię. Dobrym pomysłem o tej porze jest sadzenie bezpośrednio do gruntu, ale nie najlepszym siew prosto na odkryte grządki.

Druga połowa marca to świetny moment na siew kopru bezpośrednio do gruntu. Musimy jednak pamiętać, że roślina ta nie jest wystarczająco odporna na mróz, aby przetrwać wiosenne przymrozki bez dodatkowego okrycia. Dlatego grządki po wysiewie tych nowalijek należy zabezpieczyć za pomocą agrowłókniny. Aby zapewnić sobie ciągłość zbiorów, koperek ogrodowy warto dosiewać co 2-3 tygodnie. Postępując w ten sposób, będziemy mieli dostęp do świeżego ziela nie tylko wczesną wiosną, ale przez cały sezon.

Z sałaty przeznaczonej na nowalijki warto wcześniej przygotować rozsadę. Z sałaty przeznaczonej na nowalijki warto wcześniej przygotować rozsadę. Fot. CanvaPro

Wysiew nowalijek do inspektu

W przypadku samodzielnego otrzymywania nowalijek warto rozważyć uprawę w inspekcie. Jest to prosta konstrukcja, zazwyczaj drewniana, którą przykrywa się przezroczystym wiekiem. Takie miejsce stwarza optymalne warunki do uprawy młodych warzyw, ponieważ panuje w nim wyższa wilgotność oraz temperatura niż na zewnątrz. W ciepłym lub zimnym inspekcie nowalijki są w mniejszym stopniu narażone na przymrozki, dzięki czemu powodzenie uprawy jest dużo większe.

Siewki rosną w inspekcie szybciej, jednak warto pamiętać, że również w takim miejscu potrzebują właściwej pielęgnacji. Przede wszystkim wymagają dostępu świeżego powietrza w cieplejsze dni, dlatego warto uchylać wieko konstrukcji i wietrzyć nowalijki, gdy temperatura wzrasta. Ważne jest również, aby chronić młode rośliny przed działaniem silnych promieni słonecznych oraz przymrozkami. Jeśli zapowiadany jest spadek temperatur lub bardzo słoneczny dzień, inspekt zakryjmy matą.

Do inspektu możemy wysiewać rzodkiewki, koper, rzeżuchę, szczypiorek i buraki ćwikłowe na botwinę. Sprawdzi się w nim także uprawa sałaty, pietruszki naciowej oraz kalarepy. Musimy mieć na uwadze, że ostatnie z tych warzyw charakteryzuje się dłuższym okresem wegetacji niż pozostałe. Od połowy kwietnia możemy sadzić wczesne odmiany, np. kalarepę 'Gabi' i 'Dvorsky'ego'.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Kiedy sadzić ziemniaki i jak prawidłowo to robić? Wybierz najlepszy czas, plon będzie obfity i zdrowy

Napar z liści laurowych do sadzonek pomidorów. Na grube łodygi, mocne korzenie i zdrowy plon

Niedługo będzie ich plaga w ogrodach. Zrób skuteczny oprysk na ślimaki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.