Porady ogrodnicze

Siatka na krety – czy warto w nią zainwestować? Inne sposoby walki z kretami w ogrodzie

Krety przez to, że żerują głęboko w ziemi, są sprawcami wielu szkód zauważalnych na działkach czy trawnikach. Efektem ich pracy są nieestetyczne kopce uformowane w miejscach hodowli pięknych okazów roślin. Niestety, nie jest łatwo pozbyć się tych ssaków z ogrodu. Te niewielkie, osiągające do 20 cm długości stworzenia potrafią w jedną noc wykopać aż 20 metrów tuneli! 

Siatka na krety – czy warto w nią zainwestować? Inne sposoby walki z kretami w ogrodzie
Poznaj domowe sposoby na kreta w ogrodzie. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Jak wygląda kret? 

Kret to niewielkie stworzenie, osiągające maksymalnie 20 cm długości. Ssak ten ma lekko podłużne ciało pokryte ciemnoszarym lub czarnym i aksamitnym futerkiem. Rozpoznać go można także po charakterystycznym różowym pyszczku. Zwierzę wyróżnia się także dużymi (w stosunku do korpusu i głowy) łapami, które nie tylko przypominają łopaty, ale też służą do tego, co one, czyli do kopania. Ponadto na dłoniach tego osobnika można dostrzec podłużne, twarde i mocne paznokcie, dzięki którym kret jest w stanie drążyć długie i głębokie tunele. 

Oczy i uszy kreta są praktycznie niewidoczne. Ale nie znaczy to, że zwierzę pozbawione jest wzroku i słuchu. Często spotkać się można ze stwierdzeniem, że kret jest ślepy, nie jest to jednak do końca prawda. To stworzenie ma mikroskopijne oczy, które mają ok. 1 mm. Dzięki nim osobnik może reagować na różne natężenie światła oraz rozpoznawać ruch. Słaby wzrok nie jest żadną ujmą. Kret ma za to mocno wyostrzone zmysły słuchu i węchu. Zwierzę jest też bardzo wrażliwe na dotyk. 

kret Krety odżywiają się dżdżownicami, larwami owadów i drobnymi kręgowcami Fot. 123RF/PICSELL

Jak żyje i czym żywi się kret w ogrodzie? 

Zdarza się, że niektórzy mylą kreta z karczownikiem, nornicą czy myszą. Różni się on jednak od gryzoni nie tylko wyglądem, ale i sposobem odżywiania. To stworzenie nie jest roślinożerne. Wręcz przeciwnie! Jego podstawowym pokarmem są dżdżownice oraz larwy owadów, a nawet niewielkie kręgowce. Znajduje je dzięki swoim wrażliwym receptorom słuchowym i czułym włoskom na pysku.  

Kret dobrze czuje się w glebach żyznych i wilgotnych, a więc tam, gdzie z całą pewnością nie zabraknie mu pożywienia. To tam, na głębokości od 20 do nawet 50 cm wytwarza podziemne tunele, które potrafią osiągnąć nawet 1 km długości. 

Krety budują swoje podziemne gniazda z trawy lub mchu. To tam znajduje się również potocznie nazywana „spiżarnia” tych zwierząt. Osobniki te gromadzą w niej żywy pokarm, który są w stanie skutecznie unieruchomić. Ssaki te potrafią magazynować w swoich skrytkach zapasy jedzenia na całą zimę. 

Ciąża samic kreta trwa niecały miesiąc, a dokładnie 28 dni i występuje przeważnie raz w roku, wiosną. Po tym okresie rodzą się nagie osobniki w ilości od 2 do 7 egzemplarzy. Młode zostają pod opieką matki przez ok.4/5 tygodni po urodzeniu, następnie samica wypędza je z gniazda, a zdane na siebie „dzieci” drążą własne podziemne korytarze. 

Kret osiąga dojrzałość płciową w 10-12 miesiącu życia. Zwierzę nie zapada w sen zimowy, dzięki temu przez cały rok jest w stanie bardzo aktywnie żyć. Jest też stworzeniem ruchliwym, sprytnym i szybkim. Długość życia kreta to przeważnie 2-4 lata. 

Krety są samotnikami (wyjątkiem jest wiosenny okres rui), jednak przy każdym kolejnym spotkaniu z przedstawicielem tego samego gatunku, zwierzęta wykazują się agresją. Kret, mimo tego, że niszczy plony wykopując w glebie i w trawnikach rowy, może być też bardzo pożyteczny w ogrodzie. Zwierzę to zjada owady, które zagrażają roślinom, a oprócz tego napowietrza i spulchnia ziemię. 

Przeczytaj również: Kret czy nornica? Tak rozpoznasz, który szkodnik przekopuje trawnik

Jak rozpoznać, które zwierzę zadomowiło się w ogrodzie: kret czy nornica? Fot. 123RF/PICSEL

Sposoby na pozbycie się kreta z ogrodu 

Metod walki z kretem jest wiele. Jednak, aby przyniosły one zamierzone rezultaty musisz mieć pewność, że wspomniane kopce i tunele to efekt żerowania tego konkretnego szkodnika. 

Wielu ogrodników uważa, że domowe sposoby walki z tymi szkodnikami nie są wystarczające. Jednak, żeby to stwierdzić, powinno się spróbować wszystkich możliwych metod. Jedną z nich jest samodzielne budowanie pułapek. Ponieważ krety są bardzo wrażliwe na dźwięki i drgania, dobrym pomysłem będzie wbicie w ziemię patyka z zawieszoną puszką po napoju. Poruszający się na wietrze przedmiot generuje odgłosy, które są bardzo nieprzyjemne dla tych ssaków. 

Dobrą i całkowicie bezinwazyjną opcją jest podlewanie kopców kreta oraz całych ogrodów naturalnymi preparatami ziołowymi. Wyciągi z szałwii, bazylii czy oregano w odczuciu kreta mają bardzo intensywny zapach. Potrafi on skutecznie odstraszyć te zwierzęta. 

Siatka na krety czy warto w nią zainwestować? 

Właściciele ogrodów działkowych na pewno nieraz spotkali się z opinią, iż dobrym sposobem walki z kretami jest zagrodzenie przestrzeni specjalistyczną siatką. Jest to sposób nie tyle kontrowersyjny, ile nie zawsze skuteczny. 

W opinii większości producentów siatek na krety przeznaczenie jest jedno skuteczne wypędzenie szkodnika. I rzeczywiście, taka siatka może okazać się bardzo pomocna. Jest ona mocna, wykonana najczęściej z metalu lub tworzywa sztucznego. Dzięki temu przedmiot ten ma wysoką odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak deszcz czy wiatr. 

Siatkę umieszcza się w glebie na głębokości ok 10 cm. Nie zaburza ona wzrostu trawy czy roślin, jak również nie zagraża bezpieczeństwu kreta. Głównym założeniem tego produktu jest uniemożliwienie dostępu do danego terenu dla tych niewielkich stworzeń. Miejsca ogrodzone będą odporne na żerowanie kreta, ponieważ ssak nie będzie w stanie wykopać kopca w pobliżu siatki. Tym samym straty zauważalne w ogrodach będą dużo mniejsze. 

Rośliny odstraszające krety 

Najbardziej bezpieczną opcją walki ze szkodnikami jest posadzenie w ogrodzie (nawet pomiędzy grządkami) kwiatów o intensywnym zapachu. Ponieważ kret jest zwierzęciem bardzo wrażliwym na wszelkie zapachy, rośliny takie jak: czosnek, szachownica cesarska, aksamitka czy wilczomlecz spowodują, że osobniki te przeniosą się w inne miejsce. 

Dźwięki i wibracje 

Dobrym sposobem na wypędzenie kreta z ogrodu są wspomniane już dźwięki i wibracje, które kret odczuwa nawet w bardzo głębokim tunelu. Intensywne bodźce działające na czuciowe receptory szkodnika skutecznie zniechęcają go do przebywania w danym miejscu. Dzięki tym zjawiskom kret z pewnością uda się w inne, bardziej spokojne miejsce.  

W celu wypędzenia kreta z ogrodu można użyć samodzielnie stworzonego odstraszacza (zrobionego z metalowej rury i zawieszonych na niej butelek, które uderzając o pal powodują wibracje) lub zainwestować w ultradźwiękowy sprzęt powodujący drgania. 

Preparaty chemiczne a zwalczanie kreta 

Jeśli uprawa ziół w ogrodzie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, można skorzystać z preparatów chemicznych dostępnych w sklepach ogrodniczych. Są one całkowicie bezpieczne dla zwierząt, a ponieważ ich skład bazuje na olejkach eterycznych, kret odczuwa je z podwójną mocą. Środki te wlewa się do kopców lub tuneli kretów, a w efekcie ich silna woń skutecznie odstrasza szkodnika. 

Żaden ogrodnik nie lubi ponosić strat w miejscach uprawy wieloletnich roślin. Jeśli powodem spustoszenia jest kret, powinno się skorzystać z naturalnych, domowych sposobów walki z tym szkodnikiem. Należy pamiętać, że ssak ten nie znosi dźwięków i ucieka od drgań, dlatego najlepszym sposobem na wypędzenie go z działki będzie zastosowanie konstrukcji powodujących wibracje. To zazwyczaj wystarcza, aby zapomnieć o nieestetycznych kopcach. 

Przeczytaj również: Przepis na domowy oprysk. Zwalczy szkodniki ogrodowe raz na zawsze!

Tak wyrzucisz szkodnika z ogrodu. Niezawodny sposób. Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

gabida

U mnie poskutkował tani sposób wymagający minimalnego nakładu czasu i sił, czyli kunagone na krety. Wystarczy wrzucić woreczek do środka kopca, przysypać ziemią i szkodnik się przestaje pokazywać.

Użytkownik deccoria

Moze jest tutaj ktoś kto pomoże mojej znajomej. Jest sama , mieszka sama, uboga ,niema rodziny .wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 . Fundacja Avalon. Miej serce ️️️️

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Siatka na krety – czy warto w nią zainwestować? Inne sposoby walki z kretami w ogrodzie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.