Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Poradnik nawożenia róż. Oto najlepsze naturalne nawozy do róż, które przygotujesz w domu

Róże są przepiękną ozdobą ogrodu, a do tego niesamowicie pachną. Hodowcy róż zgodzą się jednak co do jednego – te krzewy potrzebują intensywnego i regularnego nawożenia. Brak właściwej pielęgnacji bardzo szybko odbija się na kondycji i wyglądzie kwiatów. Nierzadko zaczynają opadać, żółknąć czy schnąć. Zobacz, co możesz zrobić, aby twoje róże były bujne i zdrowe. Poznaj najlepsze sposoby nawożenia róż – również pnących!

Poradnik nawożenia róż. Oto najlepsze naturalne nawozy do róż, które przygotujesz w domu
Jak nawozić róże naturalnymi i mineralnymi nawozami? Sprawdź! Fot. Cava Pro

Z artykułu dowiesz się:

Kiedy nawozić róże?

Nawożenie róż należy dobrze zaplanować. Nawozy organiczne możesz zastosować nawet w trakcie sadzenia i później przez cały sezon. Młodych róż, czyli około rocznych, raczej nie nawozi się jednak nawozami mineralnymi. Krzewy nie są jeszcze dostatecznie zakorzenione. Gdy się ukorzenią, warto dokarmiać je dwa lub trzy razy w ciągu sezonu. Kiedy najlepiej nawozić róże?

  • Nawożenie róż wiosną należy do najbardziej popularnych praktyk. W drugiej połowie kwietnia należy, po odsłonięciu kopczyków oraz pierwszym cięciu, rozsypać wokół krzewu 50-80 g nawozu na 1 mkw. W połowie czerwca poczęstuj rośliny dawką 30-40 g/mkw, a pod koniec lipca powtórz również taką samą dawką.

  • Nawożenie róż jesienią zamyka z kolei sezon dokarmiania tych roślin. Jesienne nawożenie powinno być jednak nieco inne niż we wcześniejszych miesiącach. Wczesną jesienią (we wrześniu, a najpóźniej w październiku) różom można zaaplikować po raz ostatni nawóz jesienny. Czym nawozić róże jesienią? Nawóz aplikowany pod róże jesienią powinien zawierać dużą ilość fosforu i potasu, a małą azotu. Po co nawozić róże jesienią? Jesienne nawozy do róż zawierające potas i fosfor sprawiają, że pędy róż szybciej drewnieją, a przez to stają się bardziej odporne na przemarznięcia zimą. Do końca listopada należy odstawić nawozy mineralne. Lepiej nie ryzykować przenawożenia i pozwolić roślinie naturalnie przygotować się do nadejścia zimy. Najbardziej „szkodliwe” jesienią są nawozy azotowe, które aktywują ciągły wzrost pędów i tym samym zmniejszają mrozoodporność roślin.

Wielu producentów tworzy specjalne gotowe mieszanki do róż – w postaci płynu, żelu lub granulek. Uchodzą one za korzystniejsze, ponieważ zapewniają dodatkowe mikro- i makroelementy, takie jak miedź, żelazo, magnez i cynk. Te dodatki, poza potasem, fosforem i azotem, pozwalają krzewom na zdrowy wzrost i uniknięcie niedoborów.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować róże jesienią?

W jesiennym nawożeniu róż należy unikać nawozów azotowych. Fot. 123RF.com/Canva Pro

Czym nawozić róże?

Nawożenie róż wiosną w niektórych przypadkach rozpoczyna się już w połowie marca. O tym, kiedy nawozić róże w danym sezonie, warto zadecydować przynajmniej kilka tygodni wcześniej. Dzięki temu dobierzesz odpowiednie preparaty.

Możesz rozpocząć nawożenie na chwilę przed zasadzeniem krzewu – na początek sprawdzą się naturalne nawozy do róż. Wsyp do przygotowanego dołka przekompostowany obornik lub ziemię z kompostownika. Obornik powinien kompostować się przynajmniej pół roku, by uniknąć poparzenia delikatnych krzewów. Zarówno obornik, jak i kompost stanowią cenne źródła próchnicy oraz łatwo przyswajalnych składników pokarmowych czy pożytecznych mikroorganizmów. Po roku możesz przystąpić do wzmocnienia roślin nawozami mineralnymi.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku starszych róż, czyli minimum dwuletnich. Wtedy krzewy są już dobrze ukorzenione. W marcu – tuż po wiosennym cięciu – dokarmiaj je organicznym nawozem w postaci obornika, granulek lub tradycyjnej mieszanki. Niektórzy hodowcy stosują wieloskładnikowy nawóz mineralny, który posiada dużą ilość azotu.

Róże można nawozić obornikiem, kompostem, biohumusem lub nawozami mineralnymi. Fot. 123RF/PICSEL

  • Mineralne nawozy do róż

Mineralne nawożenie róż warto wprowadzić w kilku szczególnych przypadkach. Wykonuje się je przede wszystkim w sytuacji, gdy naturalne nawożenie nie przynosi oczekiwanych efektów. Pamiętaj jednak, by zachować umiar i czujność. Unikaj przechlorkowanych produktów i nie przegap terminów nawożenia. Nawóz mineralny wymieszaj z wierzchnią warstwą gleby. Po tym zabiegu podlej obficie róże, ale staraj się nie lać po delikatnych listkach. Nie podlewaj też w godzinach południowych, gdy słońce silnie świeci na rośliny.

Początkujący hodowcy często zastanawiają się, po który rodzaj nawozu sięgnąć na samym początku. W przypadku róż warto posiłkować się już ugruntowaną wiedzą i nie eksperymentować na własną rękę. Z jednej strony możesz nawozić kwiaty przez cały sezon, a z drugiej – nie każdy typ nawozu się do tego nadaje. 

Najbardziej przyjazny dla środowiska jest oczywiście nawóz organiczny i przeważnie wystarczy zastosować go raz w sezonie. Nawozy mineralne doskonale sprawdzą się w przypadku starszych kwiatów, które są już silnie ugruntowane w określonym ekosystemie. Jeśli nadal zastanawiasz się, czym nawozić róże w twoim ogrodzie lub na balkonie, zgłoś się po poradę do osób doświadczonych. Z pewnością chętnie podzielą się swoją wiedzą na ten temat.

  • Naturalne nawozy do róż

Do naturalnych nawozów do róż należą przede wszystkim kompost, obornik oraz gnojówka roślinna. 

Nawożenie róż kompostem zapewnia roślinie wiele istotnych substancji mineralnych – bardzo ważnych dla zdrowego wzrostu krzewów. Jest to opcja słabsza od obornika, dlatego kompost możesz wykorzystywać częściej – nawet trzy razy w ciągu sezonu. Kompost jest łatwy w przygotowaniu. Stosuje się go przeważnie wiosną oraz jesienią poprzez rozsypanie wokół róż warstwy 2–2,5 cm kompostu. Wcześniej warto wymieszać go z glebą, by lepiej się przyjął. 

W jaki sposób wykonać nawożenie róż obornikiem? Obornik to naturalny nawóz, który stosuje się przeważnie w marcu oraz październiku. Jest dość silnym aktywatorem i nie powinno się używać go zbyt często. Zanim przystąpisz do nawożenia obornikiem, pamiętaj, żeby dobrze go przekompostować. W przeciwnym razie może przepalić korzenie róż. Wystarczy, że wymieszasz obornik z wierzchnią warstwą gleby. Ogromnym plusem stosowania obornika jest brak potrzeby korzystania ze sztucznych nawozów. Ma on na tyle bogaty skład mineralny, że dodatki nie są konieczne.

Kolejnym naturalnym nawozem stosowanym w uprawie róż jest gnojówka roślinna. Można ją przygotować m.in. z pokrzywy. Ze względu na dużą zawartość azotu, polecana jest do stosowania głównie wiosną i latem.

Do naturalnych nawozów do róż należy też bardzo łagodny nawóz organiczny, znany jako biohumus. Dzięki jego delikatnemu działaniu można stosować go nawet raz w miesiącu bez obaw, że zrobi krzywdę krzewom. Biohumus jest nawozem pochodzenia zwierzęcego – wytwarza się go z odchodów dżdżownic kalifornijskich. Dzięki temu jest bogaty w próchnicę pokarmową oraz mikroflorę bakteryjną. To doskonała opcja do stosowania zamiast nawozów mineralnych.

Przeczytaj również: Łatwe rozmnażanie róż krok po kroku. Sprawdź, jak zrobić to dobrze

Nawożenie róż pnących

Nawożenie róż pnących należy przeprowadzić w nieco inny sposób. Róża pnąca nie przepada za innymi krzewami różowatymi. Jeśli chcesz ją posadzić, wymień substrat – najlepiej na powierzchni 50 cm średnicy oraz 50 cm głębokości. 

Nawożenie róż pnących powinno być przede wszystkim regularne. Warto pamiętać, że w roku sadzenia nie jest ono konieczne – pod warunkiem, że przed zasadzeniem gleba została zmieszana z kompostem. Róże pnące lubią zarówno nawozy organiczne, jak i mineralne.

Róże pnące można uprawiać w doniczkach lub pojemnikach, które są dostatecznie duże i głębokie. Róże potrzebują dużo miejsca pod ziemią, by móc swobodnie się zakorzenić, dlatego doniczka powinna mieć przynajmniej 40 cm średnicy oraz podobną głębokość. Taki krzew należy regularnie i obficie podlewać oraz nawozić.

Jeśli chodzi o krzewy pnące, nawożenie róż jesienią odbywa się w formie przygotowania ich do zimowania. Późną jesienią należy obsypać podstawę krzewu kopczykiem ziemi lub kompostem. W ten sposób roślina będzie zabezpieczona przed wysychaniem i przemarzaniem. Przed zimą najlepiej owinąć różę włókniną. Najczęściej w drugiej połowie marca osłonę należy usunąć.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom twoje róże będą pięknie kwitły przez kolejne lata! Jeśli zadbasz o regularne i prawidłowe nawożenie, kwiaty będą bujne i pięknie pachnące. 

Przeczytaj:

Najczęściej spotykane choroby i szkodniki na różach

Jak wykorzystać popiół w ogrodzie?

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.