Porady ogrodnicze

Słodkie, soczyste, choroby je omijają. Najlepsze odmiany pomidorów do uprawy w szklarni

Uprawa pomidorów w szklarni nie zawsze jest pozbawiona ryzyka. Upewnij się, że dobierzesz odpowiedni gatunek pomidorów do swojego ogródka, aby móc cieszyć się pysznymi i obfitymi plonami. Podpowiadmy, które odmiany pomidorów są najlepsze. 

Słodkie, soczyste, choroby je omijają. Najlepsze odmiany pomidorów do uprawy w szklarni
Sprawdź, która odmiana pomidorów najlepiej sprawdzi się w twojej szklarni. Fot.123RF/Picsel
REKLAMA

Spis streści:

Dzięki uprawie pomidorów w szklarni lub w tunelu możemy mieć pewność, że rośliny nie ulegną zniszczeniu, a my będziemy cieszyć się plonami wcześniej. Warto jednak zadbać o pozostałe czynniki, które sprawią, że uprawa na pewno okaże się sukcesem. Jednym z nich jest dobranie właściwej odmiany pomidorów do typu uprawy

Najważniejsze zasady uprawy pomidorów w szklarni

Pomidory źle znoszą niskie temperatury i nawet niski przymrozek może je zabić. Z tego powodu uprawa w szklarni lub w tunelu jest jedną z najmniej ryzykownych. Optymalna temperatura wzrostu wynosi od 18 do 25 st. C. Należy także uważać na temperatury zbyt wysokie. Powyżej 30 st. C rośliny przestają wytwarzać czerwony barwnik – likopen.

Pomidory najlepiej radzą sobie na glebach przepuszczalnych, zasobnych w próchnicę i ciepłych. Ziemia powinna się łatwo nagrzewać i być bogata w składniki mineralne. Warto o nią zadbać przed posadzeniem pomidorów. Wystarczy ją głęboko przekopać z obornikiem lub kompostem.

Aby rośliny zdrowo się rozwijały i mocno owocowały, należy zadbać o odpowiednie nawożenie. Pomidory to rośliny, które potrzebują dużo składników pokarmowych, szczególnie w lipcu i sierpniu, kiedy zawiązują owoce. Dlatego należy je regularnie nawozić. Nawożenie zwykle rozpoczyna się trzy tygodnie po posadzeniu rozsady. Należy powtarzać zabieg co 10-14 dni.

Kluczowym czynnikiem w rozwoju rośliny jest właściwe podlewanie. Przed pojawieniem się pierwszych owoców, wystarczy, że będziemy obficie podlewać roślinę 2-3 razy w tygodniu. Woda powinna wniknąć głęboko w glebę, przez co umożliwi lepsze zakorzenienie się rozsad. Kiedy zauważymy pierwsze owoce, należy zwiększyć częstotliwość podlewania, ale mniejszą ilością wody. Warto także uważać, aby nie moczyć pędów rośliny, ponieważ może to powodować ich gnicie.

Terminy wysiewu i sadzenia pomidorów w szklarni

Pomidory na rozsady powinniśmy wysiewać na przełomie lutego i marca. Siewki potrzebują dużo światła, dlatego nie można zrobić tego zbyt wcześnie. W przypadku tunelu i szklarni najlepiej jest siać pomidory na początku marca.

Sadzenie pomidorów w szklarni zależy od tego, czy jest ogrzewana, czy nie. W szklarni nieogrzewanej sadzenie z rozsad można zacząć już od kwietnia. To miesiąc wcześniej niż w przypadku wysadzania roślin do gruntu. To sprawi, że roślina będzie w mniejszym stopniu narażona na szkodliwe czynniki zewnętrzne, a my będziemy mogli cieszyć się jej plonami wcześniej. Dodatkowo wydłuża się czas na uprawę pomidorów. W gruncie potrwa ona do września. W szklarni możemy uprawiać pomidory nawet do października.

Jeśli posiadamy szklarnię ogrzewaną, pomidory możemy uprawiać nawet dwa razy w roku – w okresie wiosennym i jesiennym. Najwcześniej można je sadzić z początkiem lutego. Aby cieszyć się plonami jeszcze wczesną jesienią, można posadzić pomidory w okresie od 10 do 25 lipca.

najlepsze odmiany pomidorów do szklarni W szklarni ogrzewanej pomidory można uprawiać dwukrotnie w ciągu roku. Fot.CanvaPro

Najlepsze odmiany pomidorów do szklarni

Nie pozwól, aby sezon cię zaskoczył i zastanów się już teraz, która odmiana pomidorów najlepiej sprawdzi się w twojej szklarni.

 • Malinowy Pink Wonder, Malinowy Pink King

To nowa odmiana pomidorów, która jest dosyć wczesna. To, co ją wyróżnia to owoce, które są niezwykle duże, mięsiste i trwałe. Mają malinową barwę, a także smaczny, słodki smak.

 • Jowisz

To wysoka odmiana pomidorów, która wyróżnia się plennością. Pomidory są duże i intensywnie czerwone. Jedną z ich największych zalet jest dobry smak i fakt, że nie pękają. Są kulistospłaszczone i delikatnie żebrowane.

 • Perkoz

To średnio wczesna odmiana. Jej grona są nieco spłaszczone i twarde. Jej zaletą jest to, że charakteryzuje się bardzo szybkim rozrostem. Dodatkowo nie potrzebuje dużo dostępu do światła.

 • Baron

Odmiana wysoka, przeznaczona do szklarni i upraw tunelowych. Owocuje bardzo wcześnie. Cechuje się bardzo wysoką odpornością na grzyby i wirusy. Owoce nie mają tendencji do pękania, a ich grona są duże i czerwone.

Przeczytaj również: Rozsada pomidorów - jak przygotować ją krok po kroku? Zacznij już w marcu

 • Pedro

To jedna z późniejszych odmian, która jest odporna na choroby. Ich owoce są średniej wielkości, soczyste i smaczne. Zachowują okrągły kształt i nie mają tendencji do pękania.

 • Bekas

Odmiana, która cieszy się dużą popularnością. Owocuje wyjątkowo wcześnie i jest dość niewysoka. Grona są niewielkie, osiągają wagę od 70 do 125 gramów. Zaletą owoców jest to, że mają cienką skórkę, która ma ładny czerwony kolor.

 • Hardy

Odmiana, która cechuje się największą trwałością. Jest karłowata i średnio późna. Ma duże owoce, które mogą osiągać nawet 190 gram wagi.

Oprócz nich warto także postawić na odmiany wczesne i średnio wczesne. Należą do nich:

 • Kalman,
 • Malinowy Ożarowski,
 • Roma,
 • Brutus,
 • Black Cherry,
 • Krakus,
 • Persimon czerwony,
 • Bawole serce,
 • Pomodoro,
 • Pokusa,
 • Red Pear.

Przeczytaj również: 

Ta odmiana pomidora jest niezniszczalna. Owoce są jędrne, twarde i słodziutkie

Czym nawozić sadzonki pomidorów? Najlepsze są nawozy naturalne i ekologiczne

"Na zdrowie": Pomidor. Włosi i dietetycy go uwielbiają na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Słodkie, soczyste, choroby je omijają. Najlepsze odmiany pomidorów do uprawy w szklarni"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.