Porady ogrodnicze

Piękny kwiat, który wzbogaci twój ogród o tysiące barw

Kosmos to piękna roślina, którą często obsadzamy ogrody. Czym charakteryzuje się ta bylina? Jak wygląda jej uprawa i pielęgnacja? Kosmos onętek - pielęgnacja i wymagania. 

Piękny kwiat, który wzbogaci twój ogród o tysiące barw
fot. 123RF/PICSEL

Kwiat z rodziny astrowatych

Kosmosy onętki to byliny z rodziny astrowatych - Asteraceae. Rodzina ta jest bardzo rozbudowana - to jedna z najliczniejszych grup. W jej skład wchodzi aż 23600 gatunków rozmieszczonych w 1620 rodzajach. Charakterystyczną cechą roślin z tej rodziny jest to, że ich owocem jest niełupka zrośnięta ze ścianką owocni. Szczególna jest również  budowa kwiatostanów i kwiatów. Same kwiaty zazwyczaj są drobne i zebrane w koszyczki. Wyrastają one na szczytach pędów. Otoczone są dodatkowo okrywą listków łuskowatych. Kielich w przypadku tych roślin występuje w postaci licznych małych włosków.

Występują dwa rodzaje kwiatów: rurkowe i języczkowe. W przypadku niektórych gatunków w kwiatostanie zebrane są jedynie kwiaty języczkowe tak, jak u mniszka lekarskiego lub też kwiaty rurkowe, jak u ostu. Z reguły jednak kwiatostan składa się z obu rodzajów kwiatów, przy czym kwiaty rurkowate rosną w środku koszyczka, a języczkowe na zewnątrz, imitując płatki korony. Warto też wiedzieć, że kwiaty mogą być zarówno jednopłciowe, jak i dwupłciowe lub płonne. Szukasz towarzystwa dla onętka? Sprawdź także ten artykuł o najpopularniejszych bylinach ogrodowych.

Zobacz więcej zdjęć

Czym charakteryzuje się kosmos?

Kosmos podwójnie pierzasty - Cosmos bipinnatus, znany również jako warszawianka, ponętka, wschodniaczek, czy onętek, należy do rodzaju kosmos - Cosmos. Zalicza się do niego 26 gatunków roślin, zarówno jednorocznych, jak i bylinowych. Naturalnie w stanie dzikim występują przeważnie na terenach Ameryki Północnej i Południowej.

Ipla konkurs

Specyficzną cechą tego rodzaju są bardzo rozwinięte systemy korzeniowe. Ich łodyga jest mocno rozgałęziona i rośnie pionowo ku górze. Koszyczki kwiatowe wyrastają na długich szypułkach. Kosmosy pierzaste również pochodzą z terenów Ameryki, a dokładniej z samego Meksyku. W Polsce jednak nie jest możliwe spotkanie warszawianki dziko rosnącej, natomiast to nic straconego, ponieważ  jest ona bardzo często spotykana w uprawie ogrodowej.

REKLAMA

Cechy charakterystyczne warszawianki

Cosmos bipinnatus jest byliną, która ma całe rzesze zwolenników ze względu na swój bardzo atrakcyjny wygląd. By był on taki, jakiego oczekujemy, bardzo ważne jest zapewnienie roślinie odpowiednich warunków w trakcie uprawy, ale z tym zapoznamy się za chwilę.

Zacznijmy więc od tego, że kosmos to roślina o wyprostowanym pokroju, tak samo, jak i wszystkie rośliny z rodzaju Cosmos. Jest dość wysoka, ponieważ może dorosnąć nawet do około 80-100 cm, co w przypadku kwiatów ozdobnych jest naprawdę sporym osiągnięciem. Dzięki temu możemy stworzyć przy jej użyciu bardzo ciekawe kompozycje wysokościowe.

Zobacz więcej zdjęć

Bardzo ciekawym i charakterystycznym dla kosmosów pierzastych elementem są ich zielone liście. Różnią się one od większości liści roślin ozdobnych, ponieważ są one delikatne, skąpe, podwójnie pierzastosieczne.

Z pewnością najważniejszym elementem ozdobnym tej rośliny są jej kwiaty, a właściwie dwubarwne kwiatostany. Kwiaty rurkowe, które znajdują się wewnątrz kwiatostanu, wybarwiają się na kolor żółty. Natomiast kwiaty języczkowe przybierają kolor biały, różowy, purpurowy, a nawet krwistoczerwony. Średnica koszyczków to 8-10 cm.

Wymagania

Kosmos pod uprawę wymaga odpowiedniego stanowiska. Najlepiej by było słoneczne, ciepłe i osłonięte od silnych wiatrów. Na takim miejscu jego krwistoczerwony, różowy bądź biały kolor, będzie bardziej intensywny. Dodatkowo musimy również zadbać o to, by gleby były przepuszczalne i lekkie.

Cosmos bipinnatus powinien być sadzony w rozstawie 20 × 40 cm. Dzięki temu jego system korzeniowy będzie rozwijał się prawidłowo, a rozgałęzione łodygi będą miały miejsce do wzrostu. Co więcej, w takiej rozstawie kwiaty będą prezentowały się lepiej, ponieważ będą miały wystarczający dopływ światła.

Bardzo istotnym elementem uprawy jest rozmnażanie warszawianki. Może być ona rozmnażana przez wysiew nasion, które wysiewamy na miejsce stałe pod koniec kwietnia. Nasiona kiełkują już w ciągu 5 dni. Pamiętajmy jednak, że rośliny wymagają przerywania siewek.

Warto wiedzieć, że bylina bardzo dobrze znosi przesadzanie, nawet wtedy, gdy jest w pełni kwitnienia. Dodatkowo świetnie rozmnaża się z samosiewu, o ile wszystkie nasiona nie zostaną zjedzone przez ptaki, bo jest to dla nich doskonały przysmak, który jest łatwy do zdobycia. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.