Porady ogrodnicze

Uprawa marchwi krok po kroku. Dzięki tym wskazówkom zbierzesz zdrowy i obfity plon

Marchew to warzywo korzeniowe, które jest dziś powszechnie znane i lubiane zarówno na surowo, jak i po przetworzeniu. Uprawiając ją w swoim ogródku, zyskasz bezpośredni dostęp do chrupiącej przekąski. Dowiedz się, jakie odmiany marchwi wybrać i jak je pielęgnować.

Uprawa marchwi krok po kroku. Dzięki tym wskazówkom zbierzesz zdrowy i obfity plon
Uprawa marchwi nie jest taka prosta, jak się wydaje Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Uprawa marchwi w przydomowym ogródku

Uprawa marchewki jest z pozoru prostą, mało wymagającą czynnością. Pamiętaj jednak, że aby otrzymać zdrowe, pozbawione defektów korzenie musisz zastosować się do kilku istotnych zasad.

Pierwsza ważna kwestia to podłoże, które warto przygotować odpowiednio wcześniej. Podczas wyboru miejsca pod uprawę uwzględnij poniżej wymienione parametry.

 • Gliniasto-piaszczysta, lekko wilgotna gleba,
 • Wartość pH gleby w granicach 6-6,5,
 • Podłoże nienawożone obornikiem w danym sezonie,
 • Przewiewne stanowisko,
 • Gleba przekopana na minimum 30 cm.

Na przygotowane podłoże wysiewaj nasiona w okresie od połowy marca do maja, w zależności od wybranej odmiany. Miej na uwadze, że temperatura gleby nie powinna być wtedy niższa niż 7°C. Zwykle należy to robić w rzędach co około 20-30 cm, na głębokości do 2 cm. Zaraz po siewie podlej ziemię. Pamiętaj o:

 • utrzymywaniu wilgotnego podłoża,
 • spulchnianiu międzyrzędzi,
 • usuwaniu chwastów.

W dobrych warunkach wschody pojawią się po około 7-10 dniach, a zbiorów możesz się spodziewać w okresie od 90 do 160 dni. Termin ten jest uzależniony przede wszystkim od odmiany marchwi, na którą się zdecydujesz.

Jak wybrać najlepszą odmianę marchwi?

Wybierając dla siebie najlepszą odmianę marchwi zwyczajnej, zwracaj uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Najistotniejsze będą:

 • plenność,
 • termin wysiewu,
 • długość wegetacji,
 • kształt i kolor korzeni,
 • smak,
 • wymagania uprawowe,
 • odporność na choroby i szkodniki.

Jeśli więc dobrze przygotowałeś podłoże i wiesz, jakie warunki możesz zapewnić swoim warzywom, zacznij szukać odmiany, która będzie do nich idealnie pasować.

Marchew – najpopularniejsze odmiany

Jest wiele interesujących odmian marchwi, która wcale nie musi wyglądać jak ta powszechnie dostępna w sklepach. Czytając opisy przedstawione przez nas poniżej, zdecyduj się na taką, która będzie dla ciebie najatrakcyjniejsza.

Odmiany wczesne marchwi

 • Amsterdamska NOE. Wysiew tej odmiany możesz przeprowadzić już w marcu. Korzenie odmiany mają kolor ciemnopomarańczowy i długość około 15 cm. Zbiory rozpoczynają się od lipca.
 • Kinga. Świetna odmiana dla najmłodszych ze względu na niskie właściwości absorpcyjne azotanów. Wysiewaj ją od początku marca, aby zebrać już w czerwcu. Intensywny pomarańczowy kolor i słodki smak sprawiają, że to rewelacyjna odmiana na soki i przetwory oraz do bezpośredniego spożycia.
 • Lunar White. Interesująca odmiana o korzeniu w kolorze białym i długości nawet do 30 cm. Jeśli wysiejesz ją w połowie marca, zbiory będziesz mógł rozpocząć już w połowie czerwca. Ma soczysty, słodki smak, więc idealnie nadaje się przede wszystkim do bezpośredniego spożycia.
 • Kalina. Tradycyjnie wysiew możesz przeprowadzić już w marcu. Długość części podziemnej warzywa osiąga do 20 cm. Możesz ją zbierać od sierpnia. Ta odmiana charakteryzuje się intensywnym kolorem pomarańczowym i słodkim miąższem.

Odmiany średniowczesne marchwi

 • Nantejska. Wysiew do gruntu od końca marca. Korzenie tej marchwi osiągają około 15 cm. Zbiory możesz rozpocząć od końca lipca. Jeśli wysiejesz ją w maju i zbierzesz w październiku, będzie idealna do przechowywania.
 • Purple Haze. Uprawę marchwi rozpocznij między połową marca a połową maja. Korzeń Purple Haze jest intensywnie fioletowy z wierzchu i pomarańczowy w środku. Osiąga do 25 cm długości. Charakterystyczna jest nie tylko jego barwa, ale także zwiększona zawartość witamin i naturalnych przeciwutleniaczy.

Odmiany późne marchwi

 • Polka. Najpopularniejsza z odmian uprawianych w Polsce. Nie gromadzi azotynów, jest słodka i zwarta. Należy ją siać od kwietnia do maja, przy czym zbiory następują mniej więcej od sierpnia.
 • Blanka. Bardzo plenna, do wysiewu od marca. Korzeń Blanki może mieć maksymalnie 28 cm, przy czym charakteryzuje się pomarańczowym miąższem. Możliwe zbiory od połowy sierpnia.
 • Perfekcja. Siew nasion przeprowadź z początkiem kwietnia. Korzeń będzie miał długość około 19 cm. Barwa skórki i miąższu ma odcień ciemnej czerwieni. Możesz ją zbierać już od sierpnia. Dobra odmiana do przechowywania.

Istnieje wiele ciekawych odmian marchwi na wczesne i późne uprawy Fot. 123RF/PICSEL

Jak chronić marchew przed chorobami i szkodnikami?

Mimo że w zależności od odmiany marchew ma różną podatność na szkodniki i choroby, warto, abyś znał sposoby na walkę i z jednym i z drugim zagrożeniem.

Jaki szkodnik najbardziej zagraża marchwi?

Połyśnica marchwianka jest największym zagrożeniem warzyw korzeniowych, z których szczególnie smakuje jej marchew. To niewielkich rozmiarów, żółto-czarna mucha. Jeśli nie opanujesz jej w początkowym stadium rozwoju, może zniszczyć ci całe plony. Owad zimuje w ziemi, budząc się w maju i czerwcu. Larwy muchy wygryzają dziury w korzeniach, całkowicie je niszcząc. Niestety, objawy bytowania szkodnika nie są specyficzne, dlatego przy walce z nim tak ważne jest działanie prewencyjne.

Jak zwalczyć połyśnicę marchwiankę?

Jeśli preferujesz działanie ekologiczne, dobrym posunięciem będzie siew marchwi na przemian z cebulą, która odstrasza szkodnika. To działanie wykorzystujące allelopatię jest wyjątkowo skuteczne. Allelopatia oznacza wzajemne oddziaływanie roślin na siebie, które może być pozytywne lub negatywne. Oznacza to, że niektóre rośliny rosnąc obok siebie, wesprą nawzajem swój rozwój, inne natomiast mogą go znacznie ograniczyć. W tym przypadku, interesujące jest też to, że marchew odstrasza popularnego szkodnika cebuli, który nosi nazwę śmietka cebulanka.

Mimo to w trakcie wegetacji ustaw między rzędami żółte tablice lepowe. Warto to zrobić w połowie maja. Kiedy pojawią się na nich 1 do 3 owadów, musisz rozpocząć zwalczanie. Połyśnica jest na tyle dużym zagrożeniem, że najprawdopodobniej będziesz musiał użyć do tego chemicznych środków ochrony roślin. Pierwszy oprysk przeprowadź po 3 dniach od pojawienia się owadów na tablicach. Drugi wykonaj po około 7 dniach przerwy.

Choroby grzybowe marchwi

Jako warzywo korzeniowe marchew jest szczególnie narażona na choroby grzybowe. W przypadku gorącego lata i zmniejszonej ilości opadów choroby atakują przede wszystkim liście i są to głównie:

 • Alternarioza naci marchwi, która objawia się żółknącymi i mocno ciemniejącymi liśćmi,
 • Mączniak prawdziwy, który przy ciepłych dniach i wilgotnych nocach powoduje pojawianie się na nadziemnej części rośliny białego, charakterystycznego nalotu.

Bardzo dużym zagrożeniem, szczególnie dla przechowywanej marchwi jest zgnilizna twardzikowa, która rozwija się przy dużej temperaturze i wysokiej wilgotności. Na korzeniach objawia się biało-szarym, watowatym nalotem.

Podstawowa walka z chorobami wywoływanymi przez patogeny grzybowe opiera się na starannym przygotowywaniu podłoża, w którym zimują. Jeśli zastosujesz się do wszystkich istotnych zasad i nie będziesz się bał oprysków chemicznych w celu zlikwidowania pojawiającej się choroby, masz duże szanse na zahamowanie rozwoju każdej z nich. Jeżeli stawiasz przede wszystkim na ekologię, musisz się skupić na opryskach prewencyjnych. Warto je wykonywać w początkowych okresach wegetacji, używając do tego gotowych produktów ze sklepów ogrodniczych, lub wywaru z czosnku.

Uprawa marchwi nie powinna ci sprawić wielu problemów, chociaż musisz brać pod uwagę, że mimo starań plon może być zagrożony ze względu na panujące warunki atmosferyczne. Tak czy inaczej, jest to warzywo, które zdecydowanie warto mieć w swoim przydomowym ogrodzie.

Przeczytaj:

Jak uprawiać ogórki na balkonie?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.