Porady ogrodnicze

Jak zadbać o truskawki jesienią? Zabiegi, które gwarantują obfite plony za rok

Jesienna pielęgnacja truskawek nie jest skomplikowana czy wymagająca. Pomoże nam za to utrzymać krzaczki w dobrym stanie, dzięki czemu będą owocować w następnym sezonie. Wystarczy, że rośliny przytniesz, odpowiednio nawieziesz i okryjesz. Czym nawozić truskawki jesienią? Unikaj tego jednego składnika.

Jak zadbać o truskawki jesienią? Zabiegi, które gwarantują obfite plony za rok
Jesienią truskawki potrzebują szczególnej uwagi - odchwaszczanie i nawożenie to podstawa. For.123RF/Piscel

Spis treści:

Co zrobić z truskawkami jesienią - najważniejsze zabiegi

Truskawki jesienią wymagają szczególnej pielęgnacji. Zaczynamy ją od przycinania krzaczków. Należy pozbyć się wszystkich uschniętych i chorych pędów oraz liści. Pędy skracamy nawet o trzy czwarte długości. Usuwamy także rozłogi, które nadmiernie zagęściły krzaczki między rzędami.

Dzięki temu jesiennemu zabiegowi truskawki wytworzą do następnego lata młode i silne pędy. Będzie to skutkować lepszym i większym owocowaniem. Uchroni się je także od rozwoju chorób.

Ważnym zabiegiem jesienią jest także odchwaszczanie truskawek. Przeprowadzamy je między październikiem a listopadem, gdy rośliny przestają rosnąć. Najlepiej wykonywać je ręcznie, gdyż stosowanie herbicydów może utrudnić krzaczkom przygotowania do niskich temperatur.

Aby truskawki dobrze rosły w następnym sezonie, warto je posypać również popiołem drzewnym. Jeśli takiego nie mamy, możemy go zastąpić mączką bazaltową. Całość następnie pokrywamy świeżym obornikiem. Można wykorzystać także obornik granulowany.

Jesienią truskawki przygotowujemy też do zimowania za pomocą okrywania. Rośliny muszą zostać zabezpieczone przed oddziaływaniem mrozów. W przeciwnym razie mogłyby one zaszkodzić pąkom kwiatowym. Najlepiej sprawdzi się do tego agrowłóknina. Tańszą, a równie dobrą opcją będzie też słoma.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby truskawki miały dużo owoców? Czym podlewać truskawki?

Czym nawozić truskawki na jesień?

Nawożenie truskawek jesienią to kolejny najważniejszy zabieg wykonywany przed zimą. Wykorzystujemy wówczas specjalne nawozy przeznaczone do stosowania na jesień. Takie preparaty pozbawione są azotu. Składnik mógłby pobudzać krzaczki do wzrostu, co uniemożliwiłoby przygotowanie do zimowania.

Nawóz do truskawek jesienią uzupełni za to fosfor, potas, wapń, siarkę, bor, cynk i mangan. Taka mieszanka minerałów usprawni proces przygotowywania rośliny na zimę. Poprawią również jej odporność na mrozy. Łagodniej przejdą okres niskich temperatur i nie zostaną uszkodzone.

 Kolejny ważny jesienny zabieg to odchwaszczanie truskawek. Fot.123RF/Piscel

Na truskawki jesienią warto zastosować także kwasy humusowe. Dostarczą one istotnych dla rośliny związków. Poprawią rozwój i działanie systemu korzeniowego.

Nie zawsze jednak należy stosować nawóz do truskawek jesienią. Zabieg wykonujemy tylko, jeśli w trakcie sezonu wegetacyjnego zauważyliśmy objawy niedoborów pierwiastków. Mogą się one zdradzać przebarwieniami na liściach. Tak więc niedobór fosforu spostrzeżemy po karminowych przebarwieniach. Mogą też wystąpić deformacje blaszki liścia.

Przebarwienia na liściach truskawek

Co jednak oznaczają przebarwienia na liściach truskawek jesienią? Mogą one wskazywać przede wszystkim na za małą ilość światła słonecznego i za niską temperaturę powietrza. Spowodowane jest to głównie warunkami atmosferycznymi panującymi na jesień.

Najczęściej występującymi przebarwieniami na liściach truskawek są te w odcieniu czerwieni. Nie zwiastują one nic niepokojącego, gdyż to naturalna kolej rzeczy. Blaszki zmieniają swój kolor ze względu na rozkład chlorofilu. W niektórych przypadkach barwa, zamiast czerwonej może być żółta.

Żółte przebarwienia na liściach truskawek jesienią mogą oznaczać także nieodpowiedni dobór stanowiska. Jest ono wówczas zbyt wilgotne dla krzaczków.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jakie krzewy i drzewa owocowe można sadzić we wrześniu? Przygotowanie gleby pod sadzenie

Pielęgnacja truskawek po zbiorach – odchwaszczanie, nawożenie i opryski

Jakich roślin nie podlewać drożdżami? Stosowanie drożdży może zniszczyć uprawy

"Na zdrowie": Dynie pasują do wszystkiego na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.