Spis treści:
Kiedy siejemy lawendę?
Lawendę możemy siać w dwóch terminach – zarówno jesienią, jak i wiosną. Najlepiej zrobić to we wrześniu lub w październiku, ponieważ nasiona tej rośliny, by wzejść, potrzebują przechłodzenia. Gdy chłód mija, jest to dla nich znak, że zima dobiega końca i można wypuszczać liście.
Jeśli jednak nie wysialiśmy lawendy jesienią, z powodzeniem można to zrobić także wiosną (w marcu lub kwietniu). Zanim jednak przystąpimy do tej czynności, nasiona tej rośliny powinny być poddane stratyfikacji, czyli właśnie przechłodzeniu. Bez tej procedury po prostu nie wzniosą się. Jak to zrobić? Na przełomie lutego i marca wystarczy wsypać nasiona do małego pojemnika i wymieszać je z ziemią ogrodową lub wilgotnym piaskiem. Następnie całość wkłada się do lodówki na 2-3 tygodnie. Idealna temperatura dla nasion to około 0 stopni Celsjusza.
Wysiew lawendy krok po kroku
Lawenda nie należy do roślin szczególnie wymagających. Sadząc ją, warto jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad.
-
Stanowisko
Przed wysiewem lawendy należy starannie przygotować stanowisko. W tym celu należy przekopać ziemię i usunąć chwasty. Lawenda najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i przewiewnych. Do prawidłowego rozwoju wymaga dużo słońca, inaczej będzie się nadmiernie wyciągać i wyda mniej kwiatów.
-
Ziemia
Zaleca się sadzenie lawendy w miejscach, w których gleba jest sucha, żyzna, przepuszczalna, najlepiej o dużej zawartości wapnia (o odczynie pH od 6,5 do 7,5). Warto jednocześnie pamiętać, że roślina ta nie toleruje zastoju wody, przez co zaczyna gnić. Nie lubi też kwaśnej gleby – jeśli ziemia ma niski poziom wapnia, warto dodać do niej trochę kredy lub dolomitu.
Lawendę można uprawiać w donicach i skrzyniach, zarówno w ogrodzie, na balkonie, jak i w domowych wnętrzach. Fot.123RF.com
-
Rozstaw nasion
Wysiewając lawendę, należy pamiętać, aby zachować odstęp między nasionami. Można je sadzić w rzędach lub dowolnie je rozrzucić, czyli zastosować tzw. „siew rzutowy”. Odstęp między roślinami powinien wynosić około 30-40 cm, aby zapewnić krzewom wystarczająco dużo miejsca na rozrost. W przypadku, gdy lawenda wzejdzie zbyt gęsto, siewki trzeba przerwać. Z kolei głębokość siewu powinna wynosić 1-1,5 cm.
-
Temperatura
Aby nasiona lawendy wzeszły, gleba powinna mieć temperaturę co najmniej 7 stopni Celsjusza. Ponadto trzeba im zapewnić odpowiednią ilość światła słonecznego, gdyż w cieniu kiełkują słabo. Podczas kiełkowania należy również lekko zraszać ziemie.
-
Kiełkowanie i nawożenie
Kiełkowanie trwa od 2 do nawet 5 tygodni. W tym czasie można też wspomóc roślinę nawozami do lawendy, które szybko uzupełnią niedobory składników pokarmowych, a także zwiększą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Warto zaznaczyć, że roślina ta nie kwitnie w pierwszym roku po posadzeniu, gdyż potrzebuje czasu na zakorzenienie się i rozwój przed rozpoczęciem intensywnego kwitnienia. Kwiatów lawendy możesz się spodziewać dopiero na drugi rok.
Przeczytaj również: Co posadzić w jednej doniczce z pelargonią? Najważniejsze zasady i lista roślin, które pięknie kwitną przy pelargoniach
Gdzie sadzić lawendę?
Lawendę można zasadzić zarówno w ogrodzie, jak i w donicach na balkonie lub tarasie, tworząc ozdobne kompozycje. Nadaje się na rabaty, ogródki skalne, a także obwódki ścieżek, zwiększając ich dekoracyjność. Dobrze komponuje się z innymi roślinami, m.in. różami, szałwią, kocimiętką, nagietkiem, hostą, żurawką, berberysami lub rozmarynem. Posadzona w warzywniaku sprzyja wzrostowi warzyw i ziół, a także odstrasza wiele szkodników, m.in. mrówki i mszyce. Natomiast w pobliżu drzew i krzewów owocowych zwabia pszczoły i trzmiele, które zapylają ich kwiaty.
Lawenda, ze względu na swoją dekoracyjność i piękny zapach, często sadzona jest w miejscach, w których wypoczywamy. Posadzona obok tarasów, altan, ogrodowego grilla, ławek czy piaskownicy nie tylko podniesie walory estetyczne miejsca, ale również będzie odstraszać m.in. komary, muchy czy kleszcze.
Lawenda – warto wiedzieć
Co jeszcze trzeba wiedzieć o lawendzie? Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych faktów na temat tych pięknych roślin.
- Nazwa lawenda pochodzi od łacińskiego słowa ‘lavare’, co oznacza „kąpać się”. Już od czasów starożytnych zioło to dodawane było do kąpieli nie tylko ze względu na aromat, lecz także na swoje odprężające właściwości.
- Starożytni Egipcjanie uznawali lawendę za roślinę magiczną oraz używali jej do mumifikowania zwłok. Kwiaty tej rośliny znaleziono również w grobowcu Tutenchamona, który otwarto po trzech tysiącach latach. Co ciekawe, nie straciły one zapachu.
- Działanie lawendy opisał m.in. ksiądz Krzysztof Kluk – jeden z najsłynniejszych polskich przyrodników. W swojej książce „O roślinach, ich utrzymaniu, rozmnożeniu i zażyciu” z 1778 roku opisał zastosowanie tej rośliny na „zawrót głowy, paraliż, kurcz i drżenie członków”. Co więcej, kilka kropel olejku lawendowego dodawano do chleba, by nie pleśniał i nie czerstwiał.
- Zapach lawendy odstrasza komary i mole odzieżowe, dlatego woreczki z wysuszonymi kwiatami umieszcza się w szafach.
- Stosowanie olejku lawendowego poprawia nastrój, sprzyja relaksowi, uspokaja umysł i ułatwia zasypianie.
Przeczytaj również: Zachwycająco kwitnie przez całe lato. Kiedy sadzić i jak uprawiać tawułę wierzbolistną?
Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Ostatni moment na sadzenie tych roślin na INTERIA.TV.