Porady ogrodnicze

Jak odgrodzić się od sąsiada roślinami? Zastanów się, zanim posadzisz, żeby nie złożył na ciebie skargi

Zastanawiasz się nad tym, jak odgrodzić się od sąsiada roślinami? Takie rozwiązanie może być bardzo dobre – żywopłot prezentuje się bardzo naturalnie, a przy tym stanowi skuteczną barierę zwiększającą prywatność twojej działki. Jeśli jednak planujesz jego stworzenie, weź pod uwagę kilka kwestii – tak, aby uniknąć pretensji mieszkańców posesji obok.

Jak odgrodzić się od sąsiada roślinami? Zastanów się, zanim posadzisz, żeby nie złożył na ciebie skargi
Zastanawiasz się jak odgrodzić się od sąsiada roślinami? Wybór odpowiednich gatunków to podstawa sukcesu. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak odgrodzić się od sąsiada roślinami? O tych kwestiach musisz pamiętać, aby uniknąć problemów

Najlepszym sposobem na to, aby na spokojnie i bez komplikacji odgrodzić się od sąsiada, jest… ustalenie szczegółów z właścicielami posesji obok. Gdy pozostajesz z nimi w przyjaznych relacjach i omówisz to, jak planujesz się odgrodzić, ryzyko problemów natury prawnej jest niewielkie.

Trzeba jednak pamiętać, że żywopłot to nie plan na kilka miesięcy, ale raczej na lata, czy nawet dekady. Przez tak długi czas może się stać wiele rzeczy. Dlatego już na starcie warto zapoznać się z ramami prawnymi dotyczącymi tej kwestii.

Żywopłot – w obrębie własnej działki czy na granicy?

Pierwsza ważna kwestia to lokalizacja żywopłotu. Jeżeli chcesz uniknąć komplikacji, upewnij się, że znajdzie się on w całości po twojej stronie działki. Wówczas będzie wyłącznie twoją własnością i to ty będziesz nim zarządzać. Jak o to zadbać?

Zastanawiasz się, jak odgrodzić się od sąsiada roślinami? Najlepiej wytyczyć miejsce na posadzenie sadzonek w określonej odległości od standardowego płotu. Jakiej? Wiele zależy od tego, jakie rośliny wybierzesz. Warto np. przyjrzeć się rozpiętości korony drzew wykorzystanych do stworzenia żywopłotu – powinny być one zasadzone w takiej odległości, aby wraz z biegiem lat nie zaczęły wychodzić na stronę przylegającej posesji.

Przy dobieraniu ich lokalizacji warto zwrócić uwagę także na zachowanie odległości od instalacji podziemnych – zwłaszcza jeśli przebiegają one pomiędzy posesjami. Jeżeli dojdzie do jakiejkolwiek awarii, mogą się pojawić problemy – tak z żywopłotem, jak i z relacjami sąsiedzkimi.

Do jakiej wysokości mogą rosnąć drzewa przy płocie sąsiada?

Ważną kwestią jest również wysokość naturalnej bariery między posesjami. Ją jednak regulują przepisy. Zgodnie z prawem budowlanym, nie trzeba ubiegać o pozwolenie na stawianie ogrodzeń o wysokości do 2,20 m. Jeżeli gotowa konstrukcja ma być wyższa, trzeba dokonać zgłoszenia chęci jej postawienia do urzędu gminy czy powiatu.

Co jednak z żywopłotem? Wyzwanie może stanowić choćby wysokość drzew, które wraz z upływem lat będą się stawać coraz większe. A zatem do jakiej wysokości mogą rosnąć drzewa przy płocie sąsiada? Jeżeli mowa o pojedynczych nasadzeniach, nie powinno to mieć znaczenia – ponieważ nie stanowią one typowego ogrodzenia. Jeśli jednak w grę wchodzi ciasny szpaler roślin na żywopłot – mogą się pojawić problemy, m.in. z zacienieniem działkiem sąsiada. Może ono zostać uznane, zgodnie z art. 144 Kodeksu cywilnego, za „zakłócenie możliwości korzystania z sąsiedniej nieruchomości ponad przeciętną miarę”. A to może się stać podstawą do złożenia skargi, a dalej – do otrzymania nakazu zlikwidowania żywopłotu albo jego znaczącego przystrzyżenia.

Co zrobić, aby nie zacienić działki sąsiada?

Kiedy twój żywopłot rozrośnie się na tyle, aby „odciąć” dopływ światła do działki sąsiada, może on być niezadowolony. Może to np. doprowadzić do osłabienia roślin w tej części jego ogrodu czy utraty idealnej przestrzeni do wylegiwania się w słońcu w cieplejsze dni. A zatem co zrobić, żeby nie zacienić działki sąsiada?

Kluczem do sukcesu będzie regularne przycinanie żywopłotu. Warto także już na etapie sadzenia zadbać o to, aby nie był on nadmiernie gęsty – np. poprzez zastosowanie odpowiednich przerw pomiędzy kolejnymi okazami. Zazwyczaj wystarczy przestrzeganie tych dwóch prostych zasad, aby uniknąć kłopotu.

A co, jeśli zacienisz sąsiadowi działkę? Im szybciej rozwiążesz ten problem, tym lepiej. W najgorszym wypadku mieszkaniec posesji obok może podać cię do sądu i zażądać wypłaty odszkodowania. Żywopłotu zapewne też trzeba się będzie pozbyć.

Jakimi drzewami odgrodzić się od sąsiadów? Jakie rośliny będą najlepsze?

Zastanawiasz się jak odgrodzić się od sąsiada roślinami? Wybór odpowiednich gatunków to podstawa sukcesu.

Jakimi drzewami odgrodzić się od sąsiadów?

Do wykonania żywopłotu możesz wybrać drzewa. Gatunkami, które spiszą się najlepiej, są m.in.:

  • buk czerwony – dorasta do 1,5-4 m, sadzi się go w odstępie 4 szt. na 1 mb; lubi słoneczne i cieniste stanowiska oraz urodzajną ziemię; przycina się go 2 razy w roku; uwaga! jest podatny na działanie wełnowców i nie lubi piaszczystego oraz kwaśnego podłoża;

  • grab Carpinus – dorasta max. do 4 m i zaleca się sadzenie w odstępach 4 szt. na mb; świetny również w bardziej zacienionych miejscach, ma wysoką tolerancję na różne podłoża; przycina się go 2 razy w roku; może być podatny na mączniaka prawdziwego, ale zasadniczo jest odporny i poradzi sobie w trudniejszych warunkach;

  • klon polny – dorasta na wysokość 2-4 m, sadzi się go w odstępach 3 szt. na mb; sprawdza się na suchsze podłoże, na słoneczne bądź lekko zacienione stanowisko, cięcie wykonuje się 2 razy w roku; wymaga opryskiwania i jest podatny na mączniaka prawdziwego; może rosnąć bardzo obficie, co bywa zaletą i wadą.

Jeżeli obawiasz się, że te gatunki wyrosną za wysoko, zamiast zastanawiać się, jakimi drzewami odgrodzić się od sąsiadów, postaw na krzewy. Jakie?

„Klasyka” to m.in.:

  • berberys Thunberga; dorasta max do 2 m, sadzony w odstępach 4 sadzonki/mb; najlepiej sprawdza się na słonecznym stanowisku i niezbyt suchym, bogatym w próchnicę podłożu; wymaga cięcia 2 razy w roku, jest wysoko odporny na strzyżenie i przymrozki; należy uważać na jego kolce, ponieważ stanowią zagrożenie dla dzieci i zwierząt domowych;

  • ostrokrzew, który również dorasta na wysokość 1-2 m i jest sadzony w odstępach 3 szt./mb; wymaga osłoniętego, półsłonecznego lub cienistego podłoża i rzadkiego cięcia (1 raz w roku); może być narażony na uszkodzenie przez larwy miniarek;

  • thuja, czyli żywotnik – dorasta nawet do 4 m, szybko tworzy żywopłoty, pod warunkiem zapewniania słonecznego stanowiska i wilgotnego, urodzajnego, próchniczego podłoża; wymaga cięcia 2 razy w roku; może być podatny na choroby grzybowe oraz przebarwia się na brązowo zimą.

Przeczytaj również: Co na żywopłot zimozielony? Modne gatunki, sadzenie i pielęgnacja

Który wariant wybierzesz? Nie ma jednego dobrego rozwiązania. Pamiętaj jednak, aby posadzić drzewa lub krzewy w odpowiedniej odległości od granicy działki i regularnie je przycinać. Jeżeli natomiast pojawią się problemy z sąsiadem, np. z uwagi na zacienienie, dąż do ich polubownego rozwiązania. Warto się dogadać!

źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Rozmnażanie berberysów. Poznaj 4 sposoby na piękny ogród z berberysami

Żywopłoty szybko rosnące. Krzewy i pnącza na żywopłot łatwe w uprawie

8 najbardziej kolorowych krzewów. Posadź je w ogrodzie, a będą jego wizytówką

Harmonogram przycinania tui. Jak i kiedy przycinać tuje - najważniejsze zasady

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.