Spis treści:
- Brzoskwinie kolumnowe – charakterystyka
- Brzoskwinie kolumnowe – najciekawsze odmiany
- Brzoskwinie kolumnowe – wymagania uprawowe
- Brzoskwinie kolumnowe – sposób pielęgnacji i przycinanie
- Brzoskwinie kolumnowe – sadzenie w ogrodzie i w donicy
- Brzoskwinie kolumnowe – zimowanie
- Brzoskwinie kolumnowe – choroby i szkodniki
Brzoskwinie kolumnowe – charakterystyka
Brzoskwinie kolumnowe należą do grupy karłowych drzew owocowych, które wyróżniają się niewielkimi wymiarami. W sprzyjających warunkach te wyjątkowe rośliny osiągają od 1,5 do 2 m wysokości i od 80 do 100 cm szerokości. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w niewielkich przestrzeniach – możesz je z powodzeniem posadzić nawet na balkonie czy tarasie.
Co ciekawe – kolumnowe odmiany nie tworzą korony typowej dla drzew owocowych. Zamiast nich wypuczają tzw. krótkopędy, które wyrastają bezpośrednio z pnia, tzw. centralnego przewodnika. To sprawia, że gałęzie otaczają roślinę naokoło, a rozwijające się na nich owoce są wyciągnięcie ręki.
Wbrew obawom wielu ogrodników brzoskwinie pozyskane z drzew kolumnowych niczym nie różnią się od tych, które urosły na tradycyjnych roślinach. Są one tak samo jędrne, soczyste oraz pełne smaku i aromatu. Jak wskazują amatorzy tych okazów – z niektórych odmian można pozyskać nawet kilkadziesiąt kilogramów owoców!
Brzoskwinie kolumnowe – najciekawsze odmiany
Jesteś zainteresowany brzoskwiniami kolumnowymi? Zanim kupisz przypadkową roślinę, poznaj dostępne odmiany. Dzięki temu będziesz mógł wybrać drzewo, które będzie ci odpowiadać pod względem walorów smakowych, jak i rozmiarów.
Wśród najpopularniejszych odmian brzoskwiń kolumnowych wymienia się takie jak:
- Honey – osiąga do 2 m wysokości i tworzy owoce pokryte pomarańczowo-czerwoną skórką. Ich miąższ jest soczysty i słodki, dzięki czemu idealnie sprawdzają się do jedzenia na surowo, jak i przygotowywania przetworów. Dojrzewają we wrześniu;
- Harnaś – jest jedną z najpopularniejszych odmian uprawianych w Polsce. Jej owoce dość szybko stają się dojrzałe – można nimi cieszyć się już w sierpniu. Są soczyste, mają słodki, lekko winny smak i czerwoną, delikatnie nakrapianą skórkę. Miąższ ładnie odchodzi od pestki, dzięki czemu łatwo je jeść na surowo i przygotować do przetworów;
- Saturn – osiąga wysokość do 2,5 m. Choć jest odporna na mróz, należy zapewnić jej stanowisko, które będzie osłonięte od wiatrów. Owoce mają lekko spłaszczony kształt, a ich skórka jest żółto-czerwona i delikatnie omszona. Pod nią skrywa się kremowy, soczysty miąższ.
Żadne z wymienionych drzew owocowych nie sprawia większych problemów podczas uprawy, pod warunkiem, że ma zapewnione właściwe warunki do rozwoju.
Brzoskwinie kolumnowe – wymagania uprawowe
Aby brzoskwinie kolumnowe były odporne na mróz, choroby i szkodniki oraz dawały dużo owoców, należy wybrać dla nich właściwe stanowisko i odpowiednio przygotować podłoże. Te drzewa owocowe najlepiej rosną w:
- nasłonecznionym miejscu, które jest osłonięte od wiatrów – rośliny powinny być równomiernie oświetlone, aby wszystkie owoce mogły dojrzeć w tym samym czasie. Ochrona od wiatru jest niezbędna, ponieważ pod ciężarem brzoskwini i naporem powietrza drzewo mogłoby się złamać;
- przepuszczalnym, żyznym podłożu o neutralnym pH – aby drzewa owocowe się ukorzeniły i mogły wytworzyć wspaniałe owoce, potrzebują dużej ilości minerałów. Dlatego przed posadzeniem okazów, należy dobrze przygotować ziemię. Glebę trzeba oczyścić z chwastów i spulchnić. Do tego można wymieszać ją z kompostem i np. mączką bazaltową, która lekko zobojętni podłoże.
Wszystkie kolumnowe okazy są samopylne, dzięki czemu wystarczy umieścić w ogrodzie jedno drzewko, aby móc cieszyć się wspaniałymi owocami.
Brzoskwinie kolumnowe – sposób pielęgnacji i przycinanie
Młode drzewka owocowe potrzebują starannej opieki. Pozostawione same sobie, nie przyjmą się i mogą paść ofiarą chorób oraz szkodników. Aby temu zapobiec, należy brzoskwinie:
- systematycznie podlewać – po posadzeniu roślin należy je obficie nawadniać do momentu, aż się przyjmą. Jednak częstotliwość podlewania powinna być dopasowana do warunków panujących na zewnątrz. Dzięki temu unikniesz zalegania wody w korzeniach i wypłukiwania cennych minerałów. Nawadnianie należy kontynuować także zimą, zwłaszcza w bezśnieżne i ciepłe dni. Starszych okazów (umieszczonych w gruncie) nie trzeba podlewać, ponieważ mają dobrze rozbudowany system korzeniowy. Dzięki temu mogą czerpać wodę z głębokich warstw ziemi. Natomiast drzewa posadzone w donicach trzeba podlewać co kilka dni, a podczas upałów nawet codziennie;
- dokarmiać – pierwsze nawożenie powinno odbyć się ok. po dwóch miesiącach po posadzeniu drzew. Okazy umieszczone w donicy należy zasilać wieloskładnikowym preparatem co 2-3 tygodnie. Natomiast brzoskwinie posadzone w gruncie wystarczy raz w roku, na początku sezonu, obsypać kompostem.
Ważne jest również przycinanie drzew owocowych. Skracanie pędów nie tylko pobudza rośliny do produkcji nowych, ale także wzmacnia je i chroni przed chorobami. Gałęzie należy obcinać co roku, zanim rozpocznie się sezon wegetacyjny. Dodatkowo należy bezwzględnie usuwać chore, zniekształcone i połamane części roślin. Dzięki temu unikniesz rozwoju groźnych patogenów, które mogłyby doprowadzić do obumierania brzoskwiń.
Przeczytaj również: Te choroby i szkodniki atakują nasze brzoskwinie najczęściej. Sprawdź, jak je zwalczyć
Brzoskwinie kolumnowe – sadzenie w ogrodzie i w donicy
Zastanawiasz się, jak prawidłowo posadzić brzoskwinie kolumnowe? Na szczęście to dość proste. Po zakupie sadzonek należy:
- wykopać dół o głębokości i szerokości od 50 do 60 cm lub przygotować donicę w podobnych rozmiarach;
- wsypać na dno dołu lub pojemnika warstwę keramzytu, aby zapewnić dobry drenaż i przykryć ją małą ilością podłoża;
- umieścić w środku drzewo i zasypać bryłę – postaraj się, żeby korzenie luźno zwisały. Dzięki temu będą mieć dużo miejsca do rozwoju;
- delikatnie docisnąć ziemię wokół pnia i stworzyć wgłębienie, aby woda podczas podlewania nie rozlewała się na boki.
Na koniec należy podlać rośliny. Jeśli zdecydowałeś się sadzić brzoskwinie w donicach, przenieś je od razu we właściwe miejsce.
Brzoskwinie kolumnowe – zimowanie
Drzewa owocowe są dość odporne na niskie temperatury, więc z powodzeniem przetrwają polską zimę. Wyjątek stanowią młode, posadzone jesienią, nieukorzenione okazy oraz te umieszczone w donicach. Istnieje ryzyko, że rośliny te przemarzną, zwłaszcza podczas wiosennych zmian pogody.
Aby tego uniknąć, należy owinąć ich nadziemną część chochołem ze słomy, agrowłókniną lub tekturą falistą. Natomiast donice warto osłonić styropianem lub przenieść je do pomieszczenia, gdzie panuje niska temperatura, ale nie spada poniżej 0°C.
Brzoskwinie kolumnowe – choroby i szkodniki
Najczęściej występującymi chorobami u brzoskwiń są kędzierzawość liści i parch. Aby im zapobiec trzeba:
- usuwać wszystkie zniekształcone i porażone części roślin;
- wykonywać opryski przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego, po zakończeniu kwitnienia i po zbiorach.
Warto pamiętać także o regularnym przycinaniu roślin. Dzięki temu pomiędzy pędami będzie przewiew, co zapobiegnie rozwijaniu się grzybów.
Posadź brzoskwinie kolumnowe w swoim ogrodzie i ciesz się wspaniałą dekoracją oraz pysznymi owocami!
Przeczytaj również:
Bananowiec - niezwykła roślina do domu i ogrodu. Jeśli się postarasz, zakwitnie i wyda owoce
Dlaczego sadzonki pomidorów nie rosną? Jak przyspieszyć ich wzrost?
Przypomina serce i chroni układ krwionośny. Ale to nie wszystko na INTERIA.TV.