Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Te choroby i szkodniki atakują nasze brzoskwinie najczęściej. Sprawdź, jak je zwalczyć

Soczyste i aromatyczne owoce to marzenie każdego ogrodnika, który decyduje się na posadzenie brzoskwiń. Często przed doczekaniem plonów trzeba jednak zmierzyć się ze szkodnikami i chorobami drzewek. Czy można chociaż częściowo im zaradzić? Tak! Sprawdź, które szkodniki atakują najczęściej i jak stosować naturalne opryski na brzoskwinie.

Te choroby i szkodniki atakują nasze brzoskwinie najczęściej. Sprawdź, jak je zwalczyć
Oto najpopularniejsze choroby i szkodniki brzoskwini, z którymi może spotkać się każdy posiadacz drzew brzoskwiniowych w ogrodzie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Zdrowa brzoskwinia? Szkodniki, które najczęściej atakują drzewka

Brzoskwinia jest drzewkiem owocowym atakowanym przynajmniej przez kilka popularnych gatunków szkodników. 

  • Ryjkowiec śliwkowy

Jednym z najczęściej występujących szkodników jest ryjkowiec śliwkowy. Dorosłe owady osiągają ok. 5 mm długości. Są ciemnobrązowe, a ich skrzydła pokrywa twardy pancerz. Najbardziej niebezpieczne dla drzewek są larwy ryjkowca, które żerują na niedojrzałych owocach. Wgryzają się w nie, a tym samym powodują gnicie i przedwczesne opadanie. Co więcej, żerowanie larw osłabia drzewka, a brzoskwinia staje się bardziej podatna na inne choroby.

  • Mszyce brzoskwiniowe

Ryjkowiec to nie jedyny owad, jaki może niszczyć brzoskwinie. Szkodniki to również mszyce brzoskwiniowe. Samice mszyc składają jaja na pędach roślin, tuż przy pąkach. Kiedy z jaj wylęgają się larwy, rozpoczynają żerowanie na młodych liściach. Zaatakowana brzoskwinia przestaje rosnąć, a jej liście skręcają się, żółkną, a w końcu usychają.

  • Tarcznik niszczyciel

Kiedy owoce brzoskwiń są uszkodzone i popękane, a na drzewku zauważysz szaro-purpurowe owady – to znak, że masz do czynienia z tarcznikiem niszczycielem. Ten owad niezwykle szybko się rozmnaża, a jego kolonia zajmuje coraz większe połacie konarów, doprowadzając ostatecznie do obumarcia drzewek owocowych.

  • Misecznik cytrusowiec

Widzisz małe, żółtawe miseczki na liściach, które wypuściła twoja brzoskwinia? Szkodniki, które właśnie tak wyglądają w dorosłej postaci, to miseczniki cytrusowce. Żywią się sokami brzoskwiń, a pozostawione po ich żerowaniu plamki miodowej rosy stają się następnie idealną pożywką dla różnych gatunków grzybów.

  • Skośnik brzoskwiniaczek

Brzoskwinie może ponadto zaatakować skośnik brzoskwiniaczek. To brunatny motyl, którego gąsienice żerują na pędach i pod skórkami owoców. W ten sposób owad hamuje wzrost rośliny oraz powoduje zamieranie owoców.

szkodniki brzoskwini Niektóre choroby i szkodniki brzoskwiń potrafią zniszczyć cały plon. Fot.123RF.com

Inne choroby brzoskwiń. Po czym je rozpoznasz?

Czy szkodniki to jedyne problemy, z którymi trzeba się liczyć, jeśli w twoim ogrodzie zostanie posadzona brzoskwinia? Choroby drzewka mogą wywołać również grzyby.

Najczęściej powodują one tzw. kędzierzawość liści. Jak się objawia? Liście brzoskwiń stają się zgrubiałe i przybierają brunatny kolor. Jeśli zauważysz takie objawy, przed zastosowaniem środków grzybobójczych dokładnie obejrzyj drzewko. Sprawdź, czy znajdują się na nim również białe naloty grzybni. Ich brak może oznaczać nie chorobę, ale niedobór fosforu. Obecność grzybni wymaga jednak szybkiego działania – bez tego liście i kwiaty brzoskwini zaczną obumierać. Choroba doprowadzi też do zahamowania wzrostu drzewka oraz drastycznie ograniczy jego owocowanie.

Parch brzoskwini to kolejny rodzaj infekcji, jaki może pojawić się na twojej brzoskwini. Choroby tego typu objawiają się brunatnymi plamami na owocach. A to przyspiesza ich gnicie.

Popularne jest także zapadanie brzoskwiń na chorobę grzybową zwaną brunatną zgnilizną drzew pestkowych. Wiosną objawy chorobowe obejmują zgorzel kwiatów. W późniejszym terminie owoce usychają przedwcześnie albo pojawiają się na nich gnijące plamy.

Przeczytaj również: Kędzierzawość liści brzoskwini. Choroba, która potrafi zniszczyć cały plon. Jak sobie z nią radzić?

Kędzierzawość liści brzoskwini Stosując opryski, możesz spowolnić rozprzestrzeniania się choroby i wzmocnić drzewko. Fot.123RF.com

Zapobieganie chorobom i szkodnikom, czyli opryski na brzoskwinie

Jak zwalczać choroby drzewek owocowych? Najlepsze efekty przynoszą opryski. Sprawdzą się zarówno te w formie gotowych mieszanek ze sklepu, jak i naturalne opryski na brzoskwinie. Najważniejsze jest szybkie podjęcie działania oraz dostosowanie środka do rodzaju choroby.

W przypadku chorób grzybowych najlepiej sprawdzają się zakupione w sklepie ogrodniczym opryski na brzoskwinie. Zastosowanie tego typu preparatów (tzw. fungicydów) natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów choroby pozwala zwykle uratować drzewka.

Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

  • Jeśli brzoskwinie w twoim ogrodzie zaatakowała kędzierzawość liści, postaw na środki bogate w miedź. Opryski wykonuj jesienią, kiedy opadną już liście. Dla lepszego efektu powtórz czynność wczesną wiosną.

  • W przypadku parcha możesz użyć ekologicznych oprysków na brzoskwinie. Zastosowanie preparatów bogatych w takie substancje aktywne jak cyprodynil lub fludioksonil oraz usunięcie i spalenie zainfekowanych pędów powinno przynieść odpowiednie efekty.

  • Brunatną zgniliznę drzew pestkowych zwalczysz podobnymi preparatami do tych, które sprawdzają się przy parchu brzoskwini. Opryski wykonuj 2-3 razy do roku, ale nie w okresie kwitnienia drzewka. W przypadku tej choroby konieczne będzie również odcięcie i zniszczenie zakażonych pędów.

opryski brzoskwini Drzewa brzoskwini powinny być opryskane wiosną, głównie z uwagi na zagrożenie wystąpienia chorób. Fot.123RF.com

Naturalne opryski na brzoskwinie 

Kiedy twoje drzewka zostaną zaatakowane przez szkodniki, nie musisz od razu sięgać po chemiczne preparaty. Równie dobrze sprawdzą się naturalne środki, które możesz też zastosować profilaktycznie.

Jakie są najprostsze do wykonania opryski na brzoskwinie? Przepisy na niektóre z nich są bardzo proste. Przykład? Kiedy zauważysz na drzewkach ryjkowca śliwkowego, wystarczy zastosować roztwór oleju roślinnego. Naturalny preparat (oparty np. na oleju rydzowym) przygotujesz samodzielnie albo wybierając ekologiczny środek ze sklepu. Zwykle sprzedawany jest on w formie koncentratu, który należy rozcieńczyć z wodą w proporcjach podanych przez producenta.

Do naturalnych sposobów należy także stosowanie ekstraktów z popularnych roślin i ziół – w formie oprysków. Chcesz, aby w twoim ogrodzie zawsze rosła piękna brzoskwinia? Zapobieganie chorobom i szkodnikom ułatwi ci wykorzystanie np. czosnku, cebuli, krwawnika, mniszka lekarskiego, pokrzywy czy skrzypu polnego. Jak przygotować z tych roślin opryski na brzoskwinie? Przepisy, które są wykorzystywane najczęściej, znajdziesz niżej.

Przepisy na naturalne opryski na brzoskwinie 

Jak zrobić naturalne opryski na brzoskwinie? Dobrze sprawdzi się wyciąg z czosnku. 25 g przeciśniętego przez praskę czosnku zalej 1 l wody. Dokładnie wymieszaj i pozostaw na 20 min (co 5 min możesz dodatkowo przemieszać). Mikstura gotowa! Rozcieńcz ją z wodą w proporcjach 1:1 i używaj w przypadku takich popularnych szkodników jak mszyce czy przędziorki. 

Te same szkodniki zwalczysz także ekstraktem z cebuli. 75 g pokrojonej cebuli (nie musi być drobno) zalej 10 l wody i gotuj 30 min. Następnie przelej wywar do słoików i od razu zamknij – będzie nadawał się do użycia przez kolejnej 3 miesiące. Możesz też poczekać, aż mikstura ostygnie, i zastosować ją od razu. Brzoskwinie (tak jak i inne rośliny w ogrodzie) warto opryskać roztworem z cebuli także profilaktycznie.

Po ataku choroby grzybowej brzoskwiniowe drzewka możesz dodatkowo wzmocnić, stosując wywar ze skrzypu polnego. 250 g ziela zalej 1 l wody i gotuj ok. 30 min. Ostudź, rozcieńcz z wodą w proporcji 1:1 i opryskaj rośliny.

Brzoskwinie to pyszne owoce, które można samodzielnie wyhodować we własnym ogrodzie. Kiedy na twojej działce znajdą się już drzewka owocowe, warto okresowo sprawdzać ich stan. Jeśli zauważysz pierwsze ślady działania szkodników lub chorób grzybowych i zareagujesz od razu, zwiększysz szanse na szybkie pozbycie się problemu. Zadbane drzewka pięknie urosną, a potem wydadzą soczyste owoce.

Przeczytaj również: Skuteczna broń w walce z chorobami roślin. Jak stosować oprysk z lecytyny?

oprysk z lecytyny Opryski z lecytyny to doskonała metoda wzmacniania wzrostu nie tylko roślin warzywnych i owocowych, ale również ozdobnych. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.