Rośliny domowe

Bananowiec - niezwykła roślina do domu i ogrodu. Jeśli się postarasz, zakwitnie i wyda owoce

Bananowiec jest egzotyczną rośliną, którą możesz bez problemu uprawiać w doniczce w domu lub ogrodzie. To wdzięczna roślina, która bardzo szybko rośnie i zachwyca oryginalnymi liśćmi.  Bananowiec nie jest wymagający w uprawie, trzeba przestrzegać kilku zasad, by cieszyć się zdor i piękną rośliną.

Bananowiec  - niezwykła roślina do domu i ogrodu.  Jeśli się postarasz, zakwitnie i wyda owoce
Bananowiec to prosta w uprawie roślina, która zjawiskowo kwitnie. For. 123RF/Picsel

Spis treści:

Bananowiec - pochodzenie i charakterystka

Bananowiec jest byliną o pojedynczych liściach. Jego wysokość może sięgać nawet kilkunastu metrów. Choć przypomina palmę, nie jest nią – jego „pień” budują przylegające do siebie pochwy liściowe tworzące kształt łodygi. Wierzchołek bananowca robi wrażenie. Bylina zakończona jest rozwiniętymi, kilkumetrowymi liśćmi. Nie każda odmiana jest równie wielka, jednak roślina ta zawsze potrzebuje sporo miejsca.

Skąd pochodzi bananowiec? Pierwotnym domem bananowców była Azja oraz Australia. Z czasem pojawił się też na terenach Ameryki Południowej oraz Środkowej. Znany jest przede wszystkim ze swoich owoców. Bananami z własnej uprawy możesz się cieszyć także po kilku latach hodowania bananowca w domu.

Bananowiec może być sadzony w Polsce jako roślina ogrodowa tylko w przypadku nielicznych odmian mrozoodpornych. Dla innych klimat jest zbyt zimny. Możesz jednak zdecydować się na bananowca w doniczce.

Do uprawy doniczkowej nadaje się bananowiec karłowy (Musa Acuminata), który osiąga do 2 m wysokości. Roślina ma bardzo ładny pokrój. Niewątpliwym atutem bananowca jest okazały pióropusz z wielkich liści. Formuje się on na szczycie krótkiego pędu i z czasem tworzy pseudołodygę Bananowiec uprawiany w domu, w odpowednich warunkach, może owocować.

Przeczytaj również: Rośliny doniczkowe będą rosły jak na drożdżach. Zrób domową odżywkę do kwiatów

Ciekawe odmiany bananowców

Bananowiec Ensete ventricosum to gatunek, który potrzebuje żyznego oraz mokrego podłoża. Ma zielone liście, na których widać czerwony nerw główny. Jej odmianą jest Ensete ventricosum „Maurelii”. Również wymaga zasobnej gleby, która będzie stale wilgotna. Roślina ta ma liście koloru purpurowo-zielonego. Rośnie bardzo szybko.

Odmiana bananowca Musa ornata „Pink” cechuje się bardzo szybkim wzrostem. Ma liście w soczystym, zielonym kolorze. To bardzo łatwy w uprawie bananowiec. Kwiat tej rośliny jest różowy. Dzięki niemu zyskasz niezwykłą dekorację w swoim salonie.

Kolejną ciekawą odmianą jest Musa acuminata „Dwarf Cavendish”, która ma jadalne nie tylko owoce, ale również młode liście. 

Musa sikkimensis to jeden z największych gatunków uprawianych w Polsce. Dzięki jej odporności na zimno możesz posadzić tego bananowca w ogrodzie. Dorasta on nawet do 4 m wysokości. Po kilku latach od rozpoczęcia uprawy możesz cieszyć się kwitnieniem rośliny oraz jej owocami.

Ostatnim bananowcem, o którym warto wspomnieć, jest odmiana Musa sikkimensis: „Red Tiger”. Ma duże, zielone liście, na których zauważysz czerwone pasy. Odmiana ta kwitnie po kilku latach. Kwiatki bananowca są żółte. Wypuszcza purpurowe owoce, które nie są jadalne. Jest to jednak bardzo dekoracyjny bananowiec. W doniczce czuje się najlepiej, gdyż nie ma tak pokaźnych rozmiarów.

Bananowiec - wymagania i uprawa

Bananowiec jest rośliną, która potrzebuje do życia dużej ilości słońca. Wtedy jej liście będą pięknie wybarwione. Dlatego najlepszym miejcem dla bananowca w doniczce będzie słoneczny parapet. Idealnie od strony południowej, aby zapewnić roślinie jak najwięcejnajwięcej światła.

optymapklna te,mperatura dla prawidłowego wzrostu bananowca to ok. 20°C. W sezonie letnim doniczkę z kwiatem można przenosić stopniowo wynosić na zewnątrz, pamiętając, że roślina powinna przyzwyczajać się do promieni słonecznych. Dlatego konieczne jest regularnie wydłużnie czasu jej czas wystawienia.

  • Ziemia

Pamiętaj, aby zapewnić bananowcowi w doniczce odpowiednią glebę. Powinieneś wykorzystać podłoże żyzne i przepuszczalne. Dobrze, aby ziemia miała odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Pamiętaj o nawożeniu rośliny, apetyt bananowca na składniki odżywcze zwykle jest spory.

W uprawie bananowca jest bardzo ważne, aby zachować stale wilgotne podłoże. Nie możesz przelać rośliny, ponieważ niekorzystnie wpłynie to na jej korzenie. Kontroluj więc, czy w podstawce nie gromadzi się woda. Jeśli tak, wylewaj ją.

Latem musisz pamiętać o regularnym podlewaniu. Zima to natomiast okres ograniczenia nawadniania ziemi w doniczce.

  • Kwitnienie i owocowanie

Pielęgnacja baananowca jest niezwykle ważna. Jeśli zrobisz to dobrze, odwdzięczy się pięknym kwiatem a nawet owocami. Kiedy możesz się tego spodziewać? Wiele zależy od odmiany bananowca karłowatego. Zwykle roślina ta potrzebuje kilku lat. Posiadacz bananowca kwiat zobaczy najpewniej po około 4 lub 5 latach. Czy jest to długi okres? Wydaje się, że tak. Weź jednak pod uwagę, że roślina ta rośnie bardzo szybko i wprowadza niepowtarzalny klimat tropiku już od pierwszego sezonu. Jej liście mają soczysty kolor i zdobią mieszkanie nawet bez pomocy kwiatów.

  • Choroby i szkodniki

Bananowiec to roślina, która jest odporna na choroby. Możesz jednak dostrzec efekty nieodpowiedniej uprawy w zmianach jego wyglądu. Jeśli liście bananowca w doniczce zaczynają żółknąć, to prawdopodobnie brakuje roślinie odpowiednich składników odżywczych. Używaj preparatów wieloskładnikowych, aby uzupełnić braki w podłożu.

Liście bananowca, które brązowieją na brzegach, wskazują, że roślina ma zaburzone podlewanie. Sprawdź, czy podłoże nie jest zbyt suche. Możliwe również, że podlewasz swojego bananowca zbyt często.

Plamy na liściach bananowca oznaczać mogą również, że wybrane przez ciebie stanowisko dla bananowca jest nieodpowiednie. Prawdopodobnie musisz przenieść roślinę w miejsce cieplejsze i z większą ilością światła.

Na bananowcu lubią pojawiać się przędziorki, które szkodzą roślinie. Możesz jednak uchronić się przed tymi szkodnikami. W pomieszczeniu, w którym umieściłeś bananowca w doniczce, powietrze nie może być zbyt suche. Unikaj też przeciągów, które sprzyjają pojawianiu się przędziorków.

Przeczytaj również: Uprawa bananowca w ogrodzie i domu. Najważniejsze zasady

  • Rozmnażanie

Jeśli chcesz przez długie lata cieszyć oko pięknie rosnącym bananowcem w doniczce lub w ogrodzie, to powinieneś wiedzieć, jak rozmnażać tę roślinę. Jedna roślina wystarczy ci na kilka lat. Gdy kwiat bananowca przekwitnie, bylina obumiera. Nic jednak straconego, jeżeli pozwolisz rosnąć kolejnym, usuwając główną roślinę. Korzeń z pewnością zacznie wypuszczać odrosty. Każdy z nich to nowy, młody bananowiec. Zdziwisz się, jak szybko będą rosnąć.

Fot. Jak rozmnażać bananowca? Jedna z metod jest ozmnażanie przez korzeń Fot.123RF/PICSEL

Spróbuj również uprawiać bananowca z nasion. Można je kupić, jednak pamiętaj, że są bardzo twarde i wolno kiełkują. Dlatego przed umieszczeniem nasionka w podłożu powinieneś moczyć je w letniej wodzie przez około 72 godziny.

Choć roślina rodząca banany wydaje się egzotyczna i nieosiągalna, wcale taka nie jest. Uprawa bananowca w doniczce lub nawet w ogrodzie pokaże ci, że łatwo sprowadzić nieco tropików w swoje okolice. 

Przeczytaj również: 

Co potrafi róża jerychońska? Nie bez powodu została nazwana zmartwychwstanką

Epifilum – zjawiskowy i niewymagający kaktus. Jak o niego dbać, by obficie kwitł?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.