Spis treści:
- Bananowce – odmiany, na które możesz najczęściej natrafić
- Bananowiec – uprawa w ogrodzie
- Bananowiec doniczkowy – jak wygląda uprawa w domu?
- Bananowiec – pielęgnacja w warunkach domowych
Bananowce – odmiany, na które możesz najczęściej natrafić
Do najczęściej wymienianych roślin egzotycznych należą właśnie bananowce. Obecnie ich popularność sprawiła, że zakup wymarzonej sadzonki nie stanowi żadnego problemu. Można wybierać spośród różnych wielkości i odmian, a poza specjalistycznymi sklepami ogrodniczymi czy kwiaciarniami, można je także spotkać w wielu marketach. Niewielkie rośliny sprzedawane w doniczkach bardzo przypominają drzewo bananowca w swojej podstawowej formie, z której pochodzą popularne owoce jadalne. O których spośród odmian banana możesz usłyszeć najczęściej?
- Bananowiec zwyczajny
Banan właściwy (Musa paradisiaca), banan zwyczajny czy bananowiec zwyczajny to jedna i ta sama roślina. Pod nazwą Musa paradisiaca kryje się roślina uprawna, której nie znajdziesz nigdzie w stanie dzikim. Okazuje się ona bardzo istotna w krajach o tropikalnym klimacie. Uprawia się ją między innymi w Brazylii, Ekwadorze, Nigerii, Kenii, Ghanie, Australii, Indiach czy Turcji.
Wyświetl ten post na Instagramie
Jest to bylina, posiadająca liście osadzone na długich ogonkach, z których powstaje nibypień. Drzewo bananowe tego gatunku daje jadalne owoce, nazywane powszechnie bananami. Są one znane na całym świecie i stanowią prawdziwy przysmak.
- Bananowiec karłowaty
Jest to karłowata odmiana bananowca, wyhodowana specjalnie po to, by móc ją uprawiać w doniczce czy innym pojemniku. Bananowiec karłowaty to roślina, która wyjątkowo szybko rośnie. Podobnie jak jej duży krewniak, wytwarza jadalne owoce, choć są one znacznie mniejsze niż te z bananowca zwyczajnego. Szerokie liście karłowatej odmiany niezwykle często pokrywają ciemne, ozdobne plamy.
Wyświetl ten post na Instagramie
- Bananowiec abisyński
To ozdobna odmiana, która zachwyca swoim osobliwym wyglądem. Bananowiec abisyński zwraca uwagę spodami imponujących liści o ciemnej, purpurowej barwie. W jego przypadku również obserwuje się szybki wzrost. Tę roślinę także najczęściej uprawia się w donicy lub, w cieplejszych regionach Polski, także w gruncie, choć wymaga ona wtedy dokładnego okrycia na zimowe miesiące.
Wyświetl ten post na Instagramie
Bananowiec – uprawa w ogrodzie
Jeśli tylko masz ochotę, w twoim ogrodzie może pojawić się bananowiec. Uprawa w gruncie tej rośliny jest możliwa w naszych warunkach klimatycznych, o ile tylko wybierze się właściwą odmianę. Polecanym bananowcem do uprawy gruntowej w Polsce jest bananowiec japoński, czyli Musa basjoo. Ta odmiana nie należy do zbyt popularnych w naszym kraju, dlatego trzeba jej szukać w sklepach ogrodniczych i szkółkach roślin.
Dlaczego akurat banan japoński? Ponieważ jest jedną z nielicznych odmian bananowca, odporną na bardzo niskie temperatury (bez zabezpieczenia potrafi znieść spadek do -16, -17 stopni Celsjusza, a przy odpowiedniej ochronie – nawet do -26,-27 stopni Celsjusza). Doskonale też rośnie wtedy, gdy na dworze szaleją upały. Najczęściej w naszym klimacie dorasta do 3-4 metrów.
Sadzenie bananowca do gruntu należy przeprowadzić wiosną (można próbować już w marcu, jednak optymalnym czasem na ten zabieg będzie kwiecień i początek maja). Musisz przygotować mu ciepłe, słoneczne stanowisko i dostarczyć żyznej ziemi, również z dodatkiem kompostu. Spora ilość wody to kolejne, czego do pełni szczęścia potrzebuje bananowiec. Roślina musi być regularnie podlewana, szczególnie w okresie suszy.
Bananowiec będzie cieszył oko swoimi parasolowatymi liśćmi od późnej wiosny aż do jesieni (przy sprzyjającej pogodzie i późno następujących przymrozkach, nawet do połowy października). Najczęściej po tym okresie zaleca się ścięcie liści banana, wykopanie go z ziemi, przełożenie do pojemnika i przezimowanie w chłodnym pomieszczeniu. Zimowanie w gruncie, mimo dużej tolerancji na zimno w przypadku tej odmiany rośliny, zaleca się przeprowadzać jedynie doświadczonym ogrodnikom.
Bananowiec doniczkowy – jak wygląda uprawa w domu?
Mieszkanie to najczęstsze miejsce, w którym w naszej strefie klimatycznej spotykany jest bananowiec. Kwiat doniczkowy tego rodzaju nie będzie sprawiał zbyt wielkich problemów, o ile tylko zapewni mu się odpowiednie warunki do rozwoju.
Również w mieszkaniu roślina ta będzie potrzebowała słonecznego stanowiska (najlepsza dla niej okaże się południowa lub wschodnia wystawa okna). Niewykluczone, że w przypadku pochmurnej zimy konieczne okaże się dodatkowe doświetlanie banana.
Jako że bylina ta pochodzi z rejonów egzotycznych, potrzebuje też wysokiej wilgotności powietrza. Pamiętaj, by nie stawiać jej w pobliżu otwartego okna ani nie umieszczać blisko ciągu komunikacyjnego, ponieważ bardzo źle znosi przeciągi i potrącanie.
Bananowiec doniczkowy lubi żyzną, przepuszczalną ziemię. Powinna mieć lekko kwaśny odczyn (wartość pH około 6). Roślinę warto posadzić od razu w dość sporym pojemniku, ponieważ wtedy będzie lepiej rosła. Co więcej, jej wzrost okazuje się naprawdę szybki, a zbyt częste przesadzanie w jej przypadku nie jest wskazane. Doniczkę najlepiej wypełnić mieszanką torfu, ziemi kompostowej oraz piasku.
Kwiat bananowca. Fot.123RF.com
Bananowiec – pielęgnacja w warunkach domowych
Żeby uprawa w warunkach domowych była efektywna, trzeba wiedzieć, jakich zabiegów potrzebuje bananowiec. Pielęgnacja tej rośliny jest dość skomplikowana, jednak warto podjąć ryzyko, by móc cieszyć się tym egzotycznym okazem w mieszkaniu. Przede wszystkim, bananowca trzeba regularnie, a zarazem obficie podlewać. Ten zabieg przydaje się szczególnie latem, w przypadku dużych upałów. Pamiętaj także o tym, by nadmiar wody, który spłynie do podstawki, od razu wylać, ponieważ korzenie nie powinny jej dotykać.
Bananowiec doniczkowy lubi żyzną, przepuszczalną ziemię. Fot.123RF.com
Bananowiec w domu powinien być przesadzany wiosną, w tym momencie, gdy uznasz, że bryła korzeniowa przestaje mieścić się w pojemniku i powoli go rozsadza. Nie zapominaj o warstwie drenażu, jakiej każdorazowo potrzebuje roślina (możesz go stworzyć przy wykorzystaniu keramzytu). Aby roślina dobrze się rozwijała, musisz jej zapewnić stałą temperaturę powietrza, która zawrze się w przedziale od 18 do 22 stopnia Celsjusza. Zadbaj o to, by nigdy, nawet zimą, nie spadała poniżej 15 stopni Celsjusza, ponieważ to może być dla bananowca zabójcze. Podczas dowolnych zabiegów pielęgnacyjnych staraj się za bardzo nie dotykać liści, ponieważ nawet nieznaczne muśnięcie palcem może doprowadzić do uszkodzenia mechanicznego ich struktury i późniejszego obsychania.
Kiedy nastaną cieplejsze miesiące, nic nie stoi na przeszkodzie, by banana wystawić na balkon lub taras. Musi jednak stanąć w miejscu osłoniętym od wiatru. Chociaż tam również przyda mu się słoneczne miejsce, trzeba go do niego stopniowo przyzwyczajać, by nie uległ poparzeniom. Bananowca należy też systematycznie nawozić. Robi się to, co dwa tygodnie, poza okresem spoczynku (najlepszym preparatem będzie naturalny biohummus).
Przeczytaj również: Bananowiec doniczkowy. Uprawa i pielęgnacja
Bananowiec powinien mieć stale wilgotne podłoże Fot. 123RF/PICSEL
Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV.