Rośliny domowe

Kiedy sadzić hiacynty, by zakwitły na Wielkanoc? Czy hiacynt może kwitnąć kilka razy w roku?

Hiacynty nie tylko pięknie wyglądają, ale i przyciągają intensywnym i słodkim zapachem. Sprawia to, że wiele osób chciałoby, aby te rośliny zakwitły w ich domach właśnie na Wielkanoc, wnosząc pachnącą i barwną atmosferę wiosny. Sprawdź, kiedy sadzić hiacynty, by zakwitły w kwietniu.

Kiedy sadzić hiacynty, by zakwitły na Wielkanoc? Czy hiacynt może kwitnąć kilka razy w roku?
Wyjaśniamy, co zrobić, by przyśpieszyć kwitnienie hiacyntów. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Hiacynt – charakterystyka

Hiacynt to roślina cebulowa, pochodząca ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego i występująca aż po południowo-zachodnią Azję. Może dorastać do 40 cm wysokości i ma mięsiste, błyszczące, równowąskie liście, osiągające 30 cm. Gruby pęd kwiatostanowy hiacyntów dorasta do 20 cm.

Roślina kwitnie w kwietniu lub w maju. Hiacynt kwitnie raz w roku, więc jesienią już nie zakwitnie. Kwiaty zebrane są w zjawiskowe grona, które utrzymują się przez dwa tygodnie. Występują one wielu kolorach m.in. w białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym i niebieskim. Kwiaty hiacyntów szczególnie są cenione za intensywny i słodki zapach.

Przeczytaj również: TOP 13 wcześnie kwitnących roślin na balkon

Zobacz więcej zdjęć

Hiacynt – gatunki i odmiany

Do rodzaju hiacynt należą trzy różne gatunki roślin cebulowych z rodziny szparagowatych, takie jak:

 • Hiacynt litwinova – to roślina występująca głównie w Turkmenistanie i północnym Iranie. Dorasta ona do 25 cm i ma lancetowate, szerokie liście. Kwiaty są niewielkie i mają niebieski kolor. Roślina zakwita w połowie kwietnia.
 • Hiacynt zakaspijski – pochodzi z regionu między Turkmenistanem i zachodnim Iranem. To roślina o wysokości 15-20 cm, która ma jasnoniebieskie kwiaty, zebrane w grono. Jest to bardzo mały, ale zachwycający wyglądem gatunek.
 • Hiacynt wschodni- to jedyny gatunek, który dobrze czuje się w naszym klimacie. Jego miejsce pochodzenia to region śródziemnomorski. Obecnie uprawiany jest najczęściej w Europie i USA, zarówno w postaci doniczkowej, jak i w ogrodach.

Natomiast, jeśli chodzi o odmiany hiacyntów, to możemy wyróżnić:

 • Hiacynty holenderskie – to najpopularniejsze odmiany. Ich kwiaty są pojedyncze lub podwójne. Cechuje je szeroka gama kolorów oraz wyjątkowa wielkość i gęstość kwiatostanów. Osiągają około 30 cm wysokości.
 • Hiacynty rzymskie – są znacznie niższe i mniej bujne niż inne odmiany. Dorastają do 15 centymetrów, a ich kwiaty są luźno rozmieszczone na pędach.
 • Hiacynty miniaturowe – są one jeszcze mniejsze niż odmiany rzymskie i osiągają maksymalnie 10 centymetrów wysokości.
 • Hiacynty multiflora – dorastają do 15 cm, a tym, co je charakteryzuje, jest wypuszczanie z jednej cebuli kilku pędów kwiatowych.

Cebule hiacyntów mogą rosnąć 3-4 lata w jednym miejscu bez wykopywania. Fot.123RF.com

Kiedy sadzić hiacynty, by zakwitły na Wielkanoc?

Wiele osób zastanawia się, kiedy sadzić hiacynty, by zakwitły na Wielkanoc. W teorii proces ten trwa dosyć długo, ponieważ samo ukorzenianie się cebul wymaga oczekiwania od 8 do 10 tygodni. Dodatkowo od tego momentu, po około 3-4 tygodniach roślina dopiero zakwita. Wobec tego, aby uzyskać kwitnące hiacynty w kwietniu, powinniśmy je posadzić już w grudniu.

Jednak możemy też zastosować metodę, jaką jest pędzenie. Dzięki temu wywołamy wcześniejsze kwitnienie. W tym przypadku cebule powinny ukorzenić się po około 6-8 tygodniach.

Chcąc to zrobić, musimy przenieść doniczki do ciepłego miejsca z większą ilością rozproszonego światła. Następnie obficie je podlewamy i gdy na szczytach pojawią się zielone pędy, musimy założyć osłonki z ciemnego papieru. Osłonki można zdjąć, dopiero gdy pędy się wydłużą i pojawi się wyczuwalny pąk. W kolejnym kroku należy ustawić roślinę w mocno naświetlonym miejscu.  Hiacynt powinien zakwitnąć po około 2 tygodniach.

Sadzenie hiacyntów krok po kroku

Przystępując do procesu, jakim jest sadzenie hiacyntów do doniczki, musimy wiedzieć, jak prawidłowo to zrobić, aby roślina dobrze się ukorzeniła i zdrowo się rozwijała. Podpowiadamy jak to wykonać krok po kroku:

 • Przygotuj dużą i głęboką donicę i umieść ją w docelowym miejscu.
 • Wysyp na dnie keramzyt, tworzący warstwę drenażu i odprowadzający nadmiar wody.
 • Wypełnij donicę żyzną i przepuszczalną ziemią lub specjalnym podłożem do roślin cebulowych.
 • Posadź cebule obok siebie, umieszczając je stosunkowo płytko i w niewielkich odstępach od siebie.
 • Dosyp ziemi, aby wierzchnia warstwa miała około 10 cm.
 • Uklep delikatnie ziemię.
 • Podlej niewielką ilością wody.

Pędzenie cebul i ciemne osłonki przyśpieszą kwitnienie hiacyntów. Fot. 123RF.com

Pielęgnacja hiacyntów

Po ukorzenieniu się cebulek należy stworzyć hiacyntom odpowiednie warunki. W tym celu warto przenieść je do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura będzie wynosiła nie mniej niż 15 stopni Celsjusza.

W momencie, gdy roślina zaczyna kwitnąć, trzeba ustawić ją w miejscu oddalonym od grzejników. Jest to istotne z tego względu, że hiacynt nie powinien wtedy przebywać w temperaturze wyższej niż 20 stopni Celsjusza. Oprócz tego należy kwiaty chronić przed przeciągami.

Podstawą pielęgnacji hiacyntów jest również odpowiednie podlewanie. Ziemia musi być stale wilgotna, dlatego roślina wymaga regularnego podlewania. Jest ono niezbędne na każdym etapie rozwoju rośliny. Równocześnie szkodliwy jest zastój wody w doniczce. Dodatkowo nie wolno moczyć kwiatów, liści oraz cebulki hiacyntów. Najlepiej wlewać wodę do podstawki doniczki.

Od czasu do czasu, warto również obracać doniczkę różnymi stronami w kierunku światła. Co jakiś czas należy także zasilać hiacynty specjalnym nawozem np. dla roślin kwitnących.

Co zrobić, żeby hiacynt zakwitł ponownie?

Jeżeli chcemy, aby hiacynt zakwitł ponownie, to musimy pamiętać o tym, żeby jego cebule w zimie przeszły okres przechłodzenia. W tym celu, po przekwitnięciu kwiatów hiacynta doniczkowego powinniśmy usunąć kwiatostan, pozostawiając pęd i liście.

Następnie należy roślinę przenieść w chłodne miejsce i ograniczyć jej podlewanie. Kiedy uschną liście, je także usuwamy. Cebulę wyjmujemy z pojemnika, przesuszamy i aż do jesieni przechowujemy np. w kartonowym pudełku w ciemnym i przewiewnym miejscu. Następnie na przełomie września i października zimujemy roślinę w ogrodzie lub na balkonie. Dzięki temu nasze hiacynty będą nas cieszyć jeszcze przez około 3-4 lata.

Przeczytaj również:

Rośliny cebulowe zwiastujące wiosnę. Kiedy się pojawiają i jak dbać o cebulki?

6 najpiękniejszych wcześnie kwitnących roślin. Warto mieć je w ogrodzie

Sprawdźcie, jakie kwiaty cebulowe zwiastują nadejście wiosny. Fot. 123RF.com/CanvaPro

"Na zdrowie": Miechunka, mały wielki owoc! na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.