Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Rośliny cebulowe zwiastujące wiosnę. Kiedy się pojawiają i jak dbać o cebulki?

Jednymi z pierwszych oznak nadchodzącej wiosny są pojawiające się w ogrodzie kwiaty cebulowe, które nieśmiało zaczynają rozkwitać już w połowie lutego. Sprawdźcie, jakie gatunki roślin cebulowych najwcześniej budzą się z zimowego snu, jakich z kolei możemy wypatrywać, gdy nadejdzie już wiosna, a jakich latem i jesienią. Wyjaśniamy też, co zrobić z cebulkami kwiatów, które już przekwitły w naszym ogrodzie.

Rośliny cebulowe zwiastujące wiosnę. Kiedy się pojawiają i jak dbać o cebulki?
Sprawdźcie, jakie kwiaty cebulowe zwiastują nadejśce wiosny. Fot. 123RF.com/CanvaPro

Spis treści:

Kiedy kwitną rośliny cebulowe?

W zależności od odmiany termin kwitnienia dla wielu kwiatów cebulowych może być zupełnie inny. Większość z nich zakwita w maju, jednakże kilka gatunków robi to zdecydowanie wcześniej.

Rośliny cebulowe kwitnące zimą

Poniżej przedstawiliśmy ci kilka przykładów roślin cebulowych, które najbardziej spieszą się do wyjścia na świat po zimie.

  • Przebiśnieg — charakterystyczny, niski kwiatek o białych, podłużnych płatkach. W dobrych warunkach pogodowych zakwita nawet w styczniu. Lubi obszary z wystawą południową i kwitnie wcześniej, gdy posadzimy jego cebule w miejscach osłoniętych od wiatru.
  • Śnieżnik — ma błękitne, pojawiające się już w lutym kwiaty z białymi środkami. Płatki wywijają się na zewnątrz, a roślina osiąga do 15 cm wysokości. Lubi słoneczne stanowiska.
  • Rannik — to kolejna roślina kwitnąca w lutym. Ma żółte, kuliste kwiaty i charakterystyczne liście tworzące pod nimi coś w rodzaju opadającej kryzy. Osiąga do 15 cm na wysokość. Najlepiej pod drzewami.
  • Cyklamen — to wdzięczny, niski kwiatek na czerwonej, wiotkiej łodydze. Ma jasnofioletowe płatki z ciemniejszą podstawą. Kwitnie na przełomie lutego i marca i dorasta do około 8 cm wysokości. Dobrze rośnie na półcienistych miejscach.
  • Krokus — pojawia się już w lutym, zachwycając fioletowymi płatkami. Będzie dobrze rosnąć zarówno w słońcu, jak i w lekkim zacienieniu. Osiąga do 10 cm wysokości.
  • Narcyz — również pojawia się już w lutym, ale może osiągać nawet 50 cm wysokości. Ma oryginalne, żółte lub biało-żółte płatki. Lubi miejsca z pełnym słońcem, ale poradzi sobie też na lekko zacienionym stanowisku.

Jak widzisz, wczesnych okazów jest dosyć dużo, ale to wciąż nie wszystko, co ogród może podarować ci wiosną.

Zobacz więcej zdjęć

Kwiaty cebulowe pojawiające się wczesną wiosną

Poniżej znajdziesz rośliny, które pojawiają się od marca do maja.

  • Cebulica — ma kwiaty wyrastające w imponujących, kulistych kwiatostanach koloru fioletowego. Pojawia się w ogrodzie od marca. Lubi słoneczne i zacienione stanowiska, gdzie może dorastać do maksymalnie 15 cm.
  • Hiacynt — zaczyna kwitnąć od kwietnia. Lubi słońce i ciepło i przy dobrych warunkach może mieć nawet 25 cm wysokości. Charakterystyczne kwiaty wyrastają wśród mięsistych, sztywnych, zaostrzonych liści w ciemnozielonym kolorze.
  • Irys — pojawia się w marcu, aby dać nam się nacieszyć różnokolorowymi, delikatnymi kwiatami. Może mieć do 15 cm. Preferuje przede wszystkim miejsca z dostępem do dużej ilości światła słonecznego.
  • Szachownica — ukazuje swoje charakterystyczne płatki w kwietniu i maju. Może mieć do 25 cm wysokości. Na szczytach pędów kwiatostanowych wyrastają dzwonkowate, średniej wielkości kwiaty pokryte wzorem w szachownicę.
  • Szafirek — to niebieski, niski kwiat wychylający główkę z ziemi w marcu i kwietniu. Lubi miejsca z lekkim cieniem. Pięknie, lecz subtelnie pachnie.

Przeczytaj również: Szachownica kostkowata – kwiat o geometrycznym wybarwieniu. Sprawdzi się przy oczkach wodnych

Szachownica kostkowata najlepiej rośnie w półcieniu. Fot. Getty Images

Rośliny cebulowe kwitnące latem i jesienią

W ogrodzie mogą się znaleźć również rośliny cebulowe, które kwitną dopiero latem i jesienią. Gatunków jest na tyle dużo, że warto znać przynajmniej te najpopularniejsze.

  • Kanna — kwitnie od czerwca do września. Ma duże, delikatne, piękne kwiaty, które najliczniej pojawiają się, gdy kanna rośnie w ciepłym, zacisznym miejscu z dostępem do dużej ilości światła.
  • Begonia — najlepiej udaje się na stanowiskach z dostępem do rozproszonego światła. Kwitnie od czerwca. Jest wyjątkowo odporna na zanieczyszczenia. Lubi wilgotne podłoże, ale znosi chwilowe przesuszenie.
  • Dalia — zachwyca pełnymi, charakterystycznymi kwiatami od lipca. Jeżeli będziesz ją regularnie oczyszczać z tych, które przekwitną, nie przestanie ich wypuszczać do jesieni.
  • Lilia — to wymagająca roślina cebulowa, której imponujące kwiaty pojawiają się w maju, gdy zapewnisz jej odpowiednie warunki uprawowe i troskliwą pielęgnację. Lubi wilgotne podłoże i dużo słońca.

Przeczytaj również: Uprawa kanny w ogrodzie. Wszystko, co warto wiedzieć o tej niezwykłej roślinie

Kanny nadadzą całej kompozycji wspaniałego, egzotycznego charakteru. Fot. 123RF.com

Kiedy i jak wykopywać z ziemi rośliny cebulowe?

Większość roślin cebulowych, bez względu na termin kwitnienia trzeba wykopywać, a następnie przygotowywać do kolejnego sadzenia. Pamiętaj, że nie musisz tego robić co roku, jeśli tylko będziesz pamiętał o zasilaniu obszaru, na którym rosną kwiaty, odpowiednim nawozem. Optymalnym czasem, jaki cebula może spędzić na jednym stanowisku, jest 2 do 4 lat. Oczywiście każdy wykonany we właściwy sposób zabieg pielęgnacyjny korzystnie wpłynie na rośliny cebulowe.

Przyjmuje się zasadę, że cebulki kwiatów kwitnących wiosną wykopuje się około czerwca. Pamiętaj, aby zrobić to mniej więcej miesiąc do dwóch po zakończeniu kwitnienia. Cebule kwiatów, które kwitną od lata do jesieni, wykopuje się, trzymając się tej samej zasady. Oznacza to, że czynność tą będziesz wykonywać około października. Oczywiście są wyjątki od tej reguły. Na przykład zimowit, który kwitnie do października, wykopuje się dopiero w lipcu kolejnego roku.

Co zrobić z wykopanymi cebulami?

Wykopane cebule musisz oczyścić z ziemi i odciąć od nich wszystkie części nadziemne. Na tym etapie pozbądź się wszystkich cebul z oznakami pleśni. Do kolejnego sadzenia nie nadają się wszystkie, które są miękkie, nadgniłe lub wyglądają chociaż trochę niepokojąco. Kiedy już wszystkie oczyścisz i przebierzesz, przenieś je w suche, przewiewne i zacienione miejsce, gdzie będą mogły wyschnąć. To jest bardzo istotne, ponieważ jedynie w takim stanie będą mogły wytrzymać do kolejnego terminu sadzenia, który w zależności od rośliny i jej terminu kwitnienia może się od siebie znacznie różnić.

Wysuszone cebula przechowuj w pomieszczeniu o temperaturze około 5°C aż do momentu, gdy nadejdzie ich termin sadzenia.

Kiedy sadzić rośliny cebulowe?

Aby przez cały rok cieszyć się pięknie kwitnącymi kwiatami wyrastającymi z cebul, musisz się trzymać właściwych terminów wszystkich czynności pielęgnacyjnych. Jeśli już uzyskałeś dobrze wysuszone cebule swoich kwiatów i chcesz je przeznaczyć do sadzenia, koniecznie sprawdź, kiedy dokładnie możesz to zrobić.

Cebule roślin, które pojawiają się w ogrodzie wiosną, należy umieszczać na miejscu docelowym jesienią. Dzięki temu przez kilka chłodnych miesięcy uśpiona cebula przygotuje się na wykiełkowanie w pierwszym dogodnym wiosną momencie.

Jeśli chodzi o rośliny kwitnące latem i jesienią, zawsze zwracaj uwagę na konkretny gatunek. Jednak dla większości z nich termin sadzenia cebul przypada na miesiące wiosenne. Wczesną wiosną sadzi się cebule lilii, podczas gdy większość pozostałych umieszcza się w glebie w okolicach maja, a nawet początku czerwca. Pamiętaj, aby umieścić je w podłożu, trzymając się wymagań konkretnego gatunku. Zwykle rób to na głębokości od 3 do 5 cm.

Dbanie o rośliny cebulowe wymaga uważności, dokładności i cierpliwości. Dzięki temu, że poświęcisz im odrobinę ze swojego czasu, twój ogród wypełni się intensywnymi kolorami i zielenią od pierwszych miesięcy roku. Warto o to zadbać, szczególnie jeśli kochasz kwiaty.

Przeczytaj również: Nawożenie roślin cebulowych. Ten zabieg sprawi, że będą mogły się prawidłowo rozwijać i bujnie kwitnąć

Nawożenie to bardzo ważny zabieg w uprawie roślin cebulowych, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i kwitnienia. Fot.123RF.com

Niedoceniany owoc. Żurawina ma wyjątkowe właściwości na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.