Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Cięcie jabłoni zimą. Ważne terminy i zasady przycinania jabłoni

Cięcie jabłoni to bardzo ważny zabieg, od którego zależy owocowanie i jakość plonów. Sprawdźcie, kiedy najlepiej przyciąć drzewka oraz jakie korzyści przynosi ten zabieg.

Cięcie jabłoni zimą. Ważne terminy i zasady przycinania jabłoni
Sprawdźcie, kiedy najlepiej przycinać jabłonie i jakie zalety ma ten zabieg. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Dlaczego cięcie jabłoni jest ważne?

Cięcie jabłoni to jeden z najważniejszych zabiegów wykonywanych w sadach, od którego zależy późniejsza kondycja drzew oraz jakość plonów. Przede wszystkim bez odpowiedniego cięcia drzewa nadmiernie się rozrastają, co skutkuje zablokowaniem dostępu światła do niższych partii drzewa oraz obniżeniem jakości owoców. Zbytnie zagęszczenie korony drzewa utrudnia dojrzewanie jabłek oraz ich nierównomierne wybarwianie się. Owoce są przez to mniejsze i bardziej narażone na infekcje.

Dlaczego warto przycinać jabłonie? Oto najważniejsze powody:

  • Kontrolowanie rozrostu drzew — dzięki przycinaniu mamy możliwość decydowania o tym, jak wysokie będą drzewka. Jeżeli nie pozwolimy im nadmierne wzrastać, dużo łatwiej będzie zbierać plony.
  • Utrzymywanie drzewa w dobrej kondycji — przycinając chore lub uszkodzone gałęzie prześwietlamy drzewo i usuwamy niepotrzebne konary, które powodują niepotrzebne zagęszczenie korony.
  • Zwiększanie nasłonecznienia — dzięki cięciu sprawiamy, że do owoców dociera więcej słońca, co sprzyja jednolitemu dojrzewaniu i powoduje, że owoce są większe i słodsze.
  • Pobudzanie pączkowania — przycinanie pobudza drzewo do wytwarzania młodych gałęzi oraz sprzyja pojawianiu się kwiatów, z których powstają owoce.
  • Ochrona przez infekcjami — dzięki regularnemu przycinaniu jabłoni przyczyniamy się do swobodnego przepływu powietrza i odparowywania wilgoci z drzew. Zmniejszamy w ten sposób ryzyko infekcji grzybicznych i chorób. Poza tym, obcinając gałęzie porażone chorobami, zapobiegamy przedostaniu się zarodników chorobowych na pozostałe partie drzewa.
  • Pozyskanie materiału do zaszczepek — przycięte gałązki możemy wykorzystać jako materiał do rozmnażania nowych drzew.

Jak widać, przycinanie jabłoni ma ogromny wpływ na kształtowanie się i dojrzewanie owoców. Jeżeli zależy nam na obfitych plonach, nie możemy pozwolić, by drzewa w naszym sadzie rozrastały się bez kontroli. Jeżeli chcesz, by jabłonie wydawały najlepszej jakości owoce, o równomiernym kształcie, intensywnym wybarwieniu i słodkim smaku — koniecznie wykonaj przycinanie jabłoni, co najmniej dwa razy w roku.

Kiedy przycinać jabłonie?

Istnieją dwa optymalne terminy, w których zaleca się wykonywać cięcie jabłoni. Jest to cięcie zimowe, zwane też wczesnowiosennym i cięcie letnie. Na czym polegają?

  • Cięcie zimowe (wczesnowiosenne) jabłoni

Cięcie zimowe wykonuje się na przełomie zimy i wiosny, czyli w czasie, gdy drzewa wciąż znajdują się w stanie spoczynku, ale ryzyko mrozów już jest niewielkie. Najlepszy termin na tego typu cięcie przypada w okresie od końca lutego do końca marca lub początku kwietnia. Zimowe przycinanie drzew można rozpocząć już w połowie stycznia pod warunkiem, że pozwalają na to warunki atmosferyczne.

Zabieg najlepiej przeprowadzić w suchy, słoneczny dzień bez przymrozków. Jeśli natomiast w styczniu występują wysokie mrozy, lepiej wstrzymać się z przycinaniem i wykonać zabieg dopiero w lutym lub marcu, gdy minie ryzyko przymrozków. Ważne jest, by zdążyć z tym zabiegiem, zanim drzewa rozpoczną stan wegetacji. Dlatego nie można odkładać tego zabiegu w nieskończoność. Gdy przytniemy drzewa w momencie, gdy rozpoczęła się już wegetacja, może dojść do wyciekania soków, czyli tzw. płaczu drzew, które mogłoby osłabić kondycję rośliny.

Podczas zimowego cięcia jabłoni wykonuje się cięcie formujące. Dotyczy ono młodych drzewek i ma za zadanie nadanie pożądanego kształtu koronie drzewa. W przypadku starszych drzew wykonuje się cięcie przerzedzające, podczas którego usuwa się chore, suche oraz krzyżujące się gałęzie.

Zimowe cięcie należy przeprowadzić po ustąpieniu przymrozków. Fot. 123RF.com

  • Cięcie letnie

Letnie cięcie jabłoni przypada na okres od lipca do sierpnia. Polega ono na usunięciu młodych rocznych pędów rosnących pionowo ku górze, czyli tzw. wilków, które zbytnio zagęszczają koronę i utrudniają dostęp do światła dojrzewającym owocom. Zostawia się wtedy krótsze pędy rosnące na boki, na których z czasem zaczną pojawiać się pąki kwiatowe.

Termin letniego cięcia jabłoni należy ostatecznie dostosować do odmiany. Zwykle letnie przycinanie przeprowadza się miesiąc przed zbiorami, ponieważ dzięki temu jabłka lepiej się wybarwiają. Ostateczny termin przycinania najpóźniejszych odmian jabłoni przypada w połowie sierpnia lub na początku września. 

Poza cięciem zimowym i letnim czasami również wykonuje się jesienne cięcie jabłoni tuż po zbiorach, w celu prześwietlenia korony drzew. Tego zabiegu nie należy jednak wykonywać później niż w połowie sierpnia lub na początku września. Gdy dokonamy tego zabiegu w późniejszym czasie, pędy mogą przemarznąć i nie wydać owoców w przyszłym sezonie.

Przeczytaj również: Przycinanie drzew owocowych. Terminy, kolejność i sposób przycinania są bardzo ważne

Od końca lutego można zacząć przycinać jabłonie. Fot. 123RF.com/ Unsplash

Czym przycinać jabłonie?

Przycinanie jabłoni wymaga użycia odpowiedniego sprzętu. Zanim przejdziemy do zabiegu upewnijmy się, że nasze narzędzia są naostrzone i zdezynfekowane. Pomoże to uniknąć wdania się infekcji i rozwinięcia chorób grzybowych.

Do cięcia młodych jabłoni o cienkich gałązkach wystarczą nam nożyce lub sekator. W przypadku drzew wieloletnich o grubych konarach nie obędzie się bez piły ręcznej lub mechanicznej. Do przycinania gałęzi położonych wyżej przyda nam się sekator teleskopowy na wysięgniku.

Przeczytaj również: Przycinanie drzew i krzewów owocowych zimą. Jakie krzewy można ciąć już w styczniu?

"Na zdrowie": Jabłko - symbol urodzaju, płodności i długowieczności na INTERIA.TV.


Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.