Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Do cienia i gliniastej ziemi. Języczka pomarańczowa – uprawa, pielęgnacja i najpiękniejsze odmiany

Języczka pomarańczowa jest jedną z tych bylin, których nie powinno zabraknąć w przydomowym ogrodzie. Szczególnie takim, gdzie znajduje się gliniasta ziemia oraz sporo cienia, ponieważ to dla niej idealne warunki wzrostu. Jak uprawiać języczkę pomarańczową? Na jakie jej odmiany warto się zdecydować? Podpowiadamy w artykule.

Do cienia i gliniastej ziemi. Języczka pomarańczowa – uprawa, pielęgnacja i najpiękniejsze odmiany
Języczka pomarańczowa (Ligularia dentata) to mrozoodporna piękność, której uprawa jest bardzo prosta. Fot. grishinaelena/123RF.com

Spis treści:

Języczka pomarańczowa (Ligularia dentata) – mrozoodporna piękność

Języczka pomarańczowa (Ligularia dentata) to długowieczna bylina, czyli roślina wieloletnia, której największymi atutami są ozdobne liście i koszyczkowate kwiaty. Jest niezwykle efektownym gatunkiem, którego kępy w zależności od odmiany osiągają od 30 do 150 cm wysokości oraz od 30 do 100 cm szerokości. Ze względu na nieprzeciętne walory dekoracyjne sprawdzi się w każdym ogrodzie, choć polecana jest przede wszystkim do tych, które są wilgotne i zacienione.

Języczka pomarańczowa ma atrakcyjne kwiaty i liście. Języczka pomarańczowa ma atrakcyjne kwiaty i liście. Fot. OlgaKorica/CanvaPro

Ząbkowane na brzegach liście tej byliny są imponująco duże – osiągają nawet 40 cm średnicy. Ich kształt może być okrągły lub sercowaty, a faktura skórzasta. Z wierzchu są ciemnozielone, natomiast od spodu brązowopurpurowe bądź fioletowe, co determinuje odmiana. Atrakcyjne przez cały sezon liście języczki pomarańczowej przykuwają uwagę, ale to niejedyna jej piękna ozdoba. Kwiaty tej byliny mają kształt koszyczków i zebrane są w wiechy po kilkanaście sztuk. Ich jaskrawy, żółtopomarańczowy kolor wspaniale kontrastuje z ciemną barwą liści.

Kwitnienie języczki pomarańczowej trwa od sierpnia do września. Są miododajne, co oznacza, że przyciągają na teren naszego ogrodu pożyteczne owady zapylające, m.in. motyle, pszczoły i trzmiele. Roślina ta co roku obficie kwitnie, jest niewymagająca i nie sprawia problemów w uprawie. Nie przemarza, ponieważ jest doskonale przystosowana do naszego klimatu i całkowicie odporna na mróz. Nie trzeba jej okrywać przed zimą.

Języczka pomarańczowa jest całkowicie mrozoodporną byliną. Języczka pomarańczowa jest całkowicie mrozoodporną byliną. Fot. np-e07/CanvaPro 

Przeczytaj również: Łupiny z czosnku to nieoceniona pomoc w ogrodzie. Nie wyrzucaj, w domu też się przydadzą

Najpiękniejsze odmiany języczki pomarańczowej

Języczka pomarańczowa występuje w wielu ciekawych gatunkach i odmianach, które cieszą się w naszym kraju dużą popularnością. Różnią się między sobą przede wszystkim wysokością, odcieniem kwiatów oraz barwą liści. Jakie są najpiękniejsze odmiany języczki pomarańczowej? Oto kilka propozycji:

  • Języczka pomarańczowa 'Pandora' – ma ciemnofioletowe liście i żółtopomarańczowe kwiaty. To kompaktowa odmiana, która osiąga 30-40 cm wysokości oraz taką samą szerokość;

  • Języczka pomarańczowa 'Osiris Fantaisie' – jej ciemnozielone liście są bordowopurpurowe od spodu. Ma urokliwe, złociste kwiaty i osiąga ok. 60 cm wysokości;

  • Języczka pomarańczowa 'Britt Marie Crawford' – wyróżnia się pomarańczowymi kwiatami i ciemnymi liśćmi. Dorasta do 90 cm wysokości i 80 cm szerokości;

  • Języczka pomarańczowa 'Osiris Cafe Noir' – ma żółte kwiaty i liście, które początkowo są ciemnopurpurowe, później brązowe, a ostatecznie oliwkowozielone. Osiąga 50-60 cm wysokości;

  • Języczka pomarańczowa 'Little Golden Ray' – jej żółtopomarańczowe kwiaty kontrastują z zielonobrązowymi liśćmi. Jest niewielka – osiąga od 30 do 45 cm;

  • Języczka pomarańczowa 'Othello' – osiąga 120 cm wysokości. Ma intensywnie pomarańczowe kwiaty i zielone liście, które od spodu są brązowopurpurowe.

Języczka pomarańczowa 'Osiris Cafe Noir' Języczka pomarańczowa 'Osiris Cafe Noir'. Fot. krrad/123RF.com

Jak uprawiać języczkę pomarańczową?

Uprawa języczki pomarańczowej nie sprawi kłopotu nawet początkującym ogrodnikom, choć trzeba pamiętać, że roślina ta musi mieć zapewnione odpowiednie warunki wzrostu, aby obficie kwitła i miała efektownie wybarwione liście. Najważniejsze dla niej jest stanowisko, które powinno znajdować się z dala od słońca. Bezpośrednie nasłonecznienie powoduje, że liście języczki pomarańczowej bledną, a zawiązane kwiaty opadają, traci więc cały swój urok. W takich miejscach roślinę trzeba też częściej podlewać, bo zaczyna szybko więdnąć. Zastanawiasz się, jak uprawiać języczkę pomarańczową? Poniżej przedstawiamy kilka istotnych wskazówek.

  • Ziemia – języczka pomarańczowa najlepiej się czuje w gliniastej, bogatej w próchnicę i żyznej glebie o odczynie obojętnym. Podłoże musi być stale wilgotne.

  • Stanowisko – znajdźmy dla tej rośliny zaciszne, półcieniste lub cieniste miejsce. Języczka pomarańczowa nie może rosnąć w pełnym słońcu.

  • Podlewanie – bylina ta źle się czuje w suchej glebie, gdzie błyskawicznie zaczyna więdnąć. Trzeba ją systematycznie i obficie podlewać (co najmniej raz w tygodniu), aby gleba w miejscu uprawy była stale wilgotna. Zadbajmy o to zwłaszcza w upalnych okresach.

  • Nawożenie – jeśli języczce pomarańczowej zapewniliśmy żyzną glebę, przez kilka lat nie musimy jej nawozić. Jeżeli jednak ziemia w naszym ogrodzie jest słaba, wiosną kępy warto podsypać dojrzałym kompostem. Zamiast niego możemy zastosować uniwersalny nawóz wieloskładnikowy.

  • Przycinanie – gdy bylina zacznie przekwitać, usuwajmy z niej suche kwiaty. Radykalne cięcie wykonujemy późną jesienią – wtedy obcinamy całą nadziemną część rośliny tuż nad ziemią.

  • Mrozoodporność i zimowanie – języczka pomarańczowa jest całkowicie odporna na mróz, nie trzeba więc okrywać jej przed zimą, co stanowi jej duży atut.

  • Choroby i szkodniki – bylina ta nie choruje, ale jej duże liście są atrakcyjne dla ślimaków, przed którymi trzeba ją zabezpieczać.

Języczkę pomarańczową warto posadzić w pobliżu host i innych bylin, które lubią cień. Języczkę pomarańczową warto posadzić w pobliżu host i innych bylin, które lubią cień. Fot. Marina Kositsyna/CanvaPro

Języczka pomarańczowa – zastosowanie w ogrodzie

Języczka pomarańczowa jest jedną z najlepszych kwitnących bylin do zacienionych zakątków ogrodu. Warto sadzić ją przy roślinach, które preferują podobne warunki, np. hostach, paprociach, brunnerach wielkolistnych, tawułkach Arendsa czy serduszkach okazałych. Miejmy na uwadze, że języczka pomarańczowa silnie się rozrasta i tworzy gęste kępy, dlatego potrzebuje sporo miejsca. Może stać się wyeksponowanym soliterem nieopodal oczka wodnego czy pod wysokimi drzewami. Kompaktowe odmiany tej byliny sprawdzą się również na obwódkach ścieżek czy w uprawie pojemnikowej. Warto wykorzystać ją także jako roślinę okrywową.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Przycinanie oleandra jesienią. Jak wykonać cięcie, by latem bujnie kwitł?

Agrowłóknina na jesienne przymrozki. Jaki jej rodzaj wybrać i do jakich roślin stosować?

Nie wyrzucaj krzaków papryki po zbiorach. Zobacz, jak można ją przezimować

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.