Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Prosty sposób na duże plony! Podsyp nim pomidory, ogórki i maliny

Popiół z drzew liściastych i iglastych ma wszechstronne zastosowania w ogrodzie. Jakie warzywa, owoce i rośliny ozdobne warto nim podsypywać? Wyjaśniamy, jak stosować popiół jako nawóz. 

Prosty sposób na duże plony! Podsyp nim pomidory, ogórki i maliny
Wyjaśniamy, jak stosować popiół w ogrodzie Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Popiół drzewny to produkt spalania biomasy w kominku lub grillu. Jeśli zastanawiasz się, co z nim zrobić i czy można go jeszcze użyć – mamy dla ciebie kilka wskazówek. Możesz wykorzystać go w ogrodzie jako odżywczy nawóz dla trawnika.

Co zawiera popiół drzewny?

Popiół drzewny to produkt spalania biomasy – drewnianego pelletu lub resztek roślin. Wbrew pozorom to bardzo wartościowy odpadek, który ma kilka cennych zastosowań. Przyda się szczególnie w ogrodzie, gdzie sprawdzi się jako odżywczy nawóz. Ma zasadowy odczyn (pH 11-13) i zawiera wiele cennych składników mineralnych i makroelementów. Stężenie poszczególnych substancji różni się w zależności od surowca, z jakiego powstał. Na ogół bardziej zasobne w odżywcze substancje są resztki ze spalania drewna drzew liściastych. W składzie popiołu drzewnego znajdują się:

 • fosfor
 • potas
 • wapń
 • magnez
 • krzem
 • wapń

Dzięki drobnej, miałkiej postaci substancje z popiołu szybko rozpuszczają się w ziemi i są łatwoprzyswajalne dla roślin. Popiół drzewny nie zawiera azotu, który podczas spalania uwalnia się do atmosfery. 

Uwaga! Cennymi właściwościami odznacza się popiół uzyskany ze spalania czystego, surowego drewna. Barwione, impregnowane, lakierowane drewno zawiera szkodliwe chemikalia, które nie powinny być uwalniane do środowiska. Tego typu surowca nie wolno również spalać w kominku. 

Popiół ma wiele zastosowań w ogrodzie Fot. 123RF/PICSEL

Popiół drzewny — zastosowanie w ogrodzie

Bogaty skład sprawia, że popiół drzewny to doskonały nawóz i dodatek do kompostu. Stosuje się go zarówno na wiosnę, jak i jesienią. Szczególnie dobrze sprawdzi się późniejszą porą roku: dzięki wysokiemu udziałowi fosforu i potasu w masie, podsypywanie nim roślin dobrze przygotuje je do zimowania. 

Popiół drzewny jako nawóz do roślin ozdobnych i warzyw 

Popiół drzewny warto stosować do użyźniania gleb. Z takiej odżywki skorzystają krzewy owocowe i ozdobne, takie jak:

 • bukszpan
 • dereń pospolity
 • jaśminowiec
 • głóg
 • ligustr pospolity

Nawożenie popiołem korzystnie wpływa również na warzywa. Stosuj go pod:

 • pomidory
 • paprykę
 • ogórki
 • kalafior
 • kapustę
Warto stosować popiół pod ogórki. Ten zabieg wzmocni je i odżywi Fot. 123RF/PICSEL 

Popiół pod pomidory 

Szczególnie zbawiennie działa popiół na pomidory oraz ziemniaki. Warzywa te rosną dobrze dzięki sporej dawce potasu, zawartej w resztkach spalania naturalnego drewna. Po podsypaniu popiołem dobrze rosną także ogórki, cebula i czosnek. 

Popiół pod maliny 

Nietypowy nawóz sprawdzi się również w pielęgnacji owoców. Popiół lekko alkalizuje ziemię, dlatego nadaje się do stosowania pod maliny, truskawki, czy nawet winorośl. Nie można podsypywać nim borówek i  innych kwasolubnych krzewów owocujących. 

Zalety stosowania popiołu 

Aplikowanie popiołu drzewnego jako nawozu poprawia właściwości gleby, wzmacnia plonowanie i zabezpiecza rośliny, przed chorobami, powodowanymi przez niedobory składników odżywczych, szczególnie wapnia. Braki tego pierwiastka  powodują, że pomidory i paprykę chwyta sucha zgnilizna. Dzięki wysokiemu pH można używać popiołu również do odkwaszania gleb. 

Popiół można usypywać bezpośrednio pod roślinami. Należy zmieszać go z ziemią na głębokość ok 10 cm. Przed jego zastosowaniem upewnij się, że sucha masa nie zawiera grudek. Ich obecność sprzyja zwiększaniu zasolenia podłoża. 

Drugą metodą wykorzystania popiołu jest zmieszanie go z kompostem. Popiół nie tylko wzbogaci go o wymienione wyżej substancje odżywcze, ale też przyspieszy proces rozkładu biomasy. Resztki palonego drewna przydadzą się również, gdy przygotowany kompost okaże się zbyt kwaśny. Dodatek popiołu ustabilizuje go i obniży pH. 

Popiół drzewny  w ogrodzie – stosowanie

Optymalna dawka nawozu drzewnego to ok. 30-50 g na m2. W przypadku kwaśnych gleb można ją zwiększyć do 80 g. Przed użyciem naturalnej odżywki, upewnij się, jaki odczyn ma ziemia w ogrodzie. Popiół może go znacząco podwyższyć, co nie zawsze jest wskazane. 

Jakich roślin nie nawozić popiołem?  

Nie wszystkie rośliny skorzystają z kuracji popiołem. Jego alkaliczne właściwości mogą zaszkodzić kwasolubnym roślinom, takim jak: borówka amerykańska, jagoda kamczacka, różaneczniki, azalie, wrzosy, żurawina, rośliny iglaste – jodły i cyprysiki.

Nie należy stosować popiołu na świeżo wapnowanej ziemi – to może ograniczyć przyswajalność fosforu oraz zwiększyć poziom zasolenia podłoża, za czym nie przepadają np. drzewa i krzewy owocowe, seler, rzodkiew.

Popiół jako nawóz do trawnika 

Warto stosować popiół drzewny jako nawóz na trawnik, zwłaszcza wiosną gdy osłabiona po zimie murawa narażona jest na porażenie chorobami grzybowymi. Dzięki zastosowaniu takiej odżywki nabierze ona głębokiego, zielonego koloru i nie wykwitnie na niej nieatrakcyjny mech. Należy pamiętać, że popiół to silnie zasadowy środek. Trawa nawożona popiołem nie wymaga wapniowania ani stosowania preparatów wieloskładnikowych, które zawierają duże ilości magnezu, żelaza lub wapnia.

Używając popiołu jako nawozu łatwo przedobrzyć: zaaplikowanie zbyt dużych dawek powoduje, że trawa gorzej absorbuje żelazo, bor i mangan z gleby. Objawia się to żółknięciem lub szarzeniem źdźbeł i zamieraniem korzeni. W parze z resztkami spalania drewna stosować można nawozy azotowe i potasowe, jednak z ich użyciem odczekajmy ok. miesiąca.

Sposób na ślimaki

Rozsypywanie nawozu na zagonach i pod rabatami ma jeszcze jedną zaletę – chroni rośliny przed ślimakami. Poruszanie się po szorstkiej, pylastej powierzchni jest bardzo nieprzyjemne dla tych szkodników – rani ich ciała i pozbawia je wody, niemal zasuszając je na śmierć. Popiół wysypuj przy roślinach, tworząc miarowe okręgi. Zabieg należy często powtarzać, np. po deszczu.

Okrywanie roślin

Spopielone drewno zmieszane z korą można wysypywać również przy roślinach wrażliwych na zimno. Popiół będzie chronił je przed szkodliwym oddziaływaniem niskich temperatur. Zabezpieczaj w ten sposób np. paprocie.

Stosowanie popiołu w ogrodzie

Popiół na trawnik i rabaty aplikuj w bezwietrzne dni. Dłonie zabezpiecz rękawiczkami, a oczy i twarz okularami i maseczką przeciwpyłową.

Przeczytaj:

Opryski na drzewa owocowe wiosną: Kiedy i jak stosować?

Czego nie lubi magnolia? Błędy w uprawie magnolii

Jakie storczyki można uprawiać w ogrodzie?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.