Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Listopad w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 09.11 - 15.11.

Rośliny liściaste zrzucają już liście i przechodzą w stan spoczynku. Zanim jednak się to stanie, możemy podziwiać ich festiwal barw od soczystej żółci, przez pomarańcz i czerwień do ciemnego bordo. Gdy opadną, zgrabiamy je z trawnika i usuwamy ze ścieżek, chodników czy podjazdów.

Listopad w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 09.11 - 15.11.

Fot.Pixabay.com

Możemy jednak pozostawić je na rabatach. Będą schronieniem np. dla jeży. 10 listopada przypadał Dzień Jeża, który ma zwrócić naszą uwagę na to sympatyczne zwierzę, które jest w naszym kraju objęte częściową ochroną gatunkową. Prowadzi ono nocny tryb życia, jeżeli więc zimą zauważymy go w dzień, może to oznaczać, że potrzebuje ono naszej pomocy. Jeże żerujące w ciągu dnia to zazwyczaj osobniki chore, ranne, głodne lub wyziębione.

Sprawdź: Jeż w ogrodzie - jak o niego zadbać?

11 listopada to z kolei dzień, w którym obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Dzień wolny od pracy możemy poświęcić na spacer po ogrodzie lub działce i złapanie oddechu na świeżym, jesiennym powietrzu. Zieleń widoczna jest już tylko w przypadku trawnika i iglaków oraz roślin zimozielonych.

Sprawdź: Zrób to sam: Biało-czerwony wieniec niepodległościowy

Z iglaków możemy teraz przygotować kompozycje balkonowe lub tarasowe (w tym artykule opisujemy najlepsze iglaki do donic), które będą stanowić dekorację przez całą zimę, a nawet przez wiele lat, ponieważ są to rośliny wieloletnie. Mogą być one również punktem wyjścia do późniejszych kompozycji bożonarodzeniowych.

Pamiętajmy o ich podlewaniu przez całą zimę, w czasie odwilży. Dotyczy to zarówno roślin zimozielonych posadzonych w donicach, jak również rosnących w gruncie, w ogrodzie. Nie wchodzą one w stan spoczynku tak samo jak rośliny liściaste z naszego klimatu, cały czas zachodzi w nich proces fotosyntezy, dlatego woda jest im potrzebna cały rok.

Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Uprawę niektórych warzyw i ziół możemy o tej porze zamienić na uprawę doniczkową. Zimowy miniogródek na kuchennym parapecie mogą stanowić wykopane z ogrodu rośliny, jak np. szczypiorek, oregano, pietruszka, a także seler czy cebula na szczypior. Zdrowa i świeża zielenina urozmaici każdą potrawę. W ogrodowych warzywnikach pozostały jeszcze rośliny odporne na chłód. Zaliczyć do nich można m.in. por, jarmuż i brukselkę. Brukselka, podobnie jak jarmuż, smakuje nawet lepiej po przemarznięciu. W przypadku pora warto jednak pamiętać, że jego odmiany różnią się wytrzymałością na mróz. Te odporniejsze można zbierać w miarę potrzeby przez całą zimę, aż do wiosny.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.