Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak przyspieszyć kompostowanie? Sprawdzone patenty, gdy kompostownik jest przepełniony

Kompostowanie to ekologiczny sposób na zmniejszenie ilości odpadów oraz poprawę jakości gleby w ogrodzie. W wyniku rozkładu materii organicznej powstaje kompost, który jest bogaty w składniki odżywcze (nie bez powodu nazywany jest czarnym złotem ogrodników). Jesienne porządki w ogrodzie sprawiają, że kompostownik szybko się zapełnia. Na szczęście proces rozkładu resztek można przyspieszyć, stosując kilka sprawdzonych sztuczek. Dzięki temu pojawi się wolne miejsce w pryzmie kompostowej.   

Jak przyspieszyć kompostowanie? Sprawdzone patenty, gdy kompostownik jest przepełniony
Jak sprawić, żeby proces kompostowania przebiegał szybciej? Wypróbuj sprawdzone sposoby. Fot.reflexpixel/123RF.com

Spis treści:

Dlaczego kompostowanie jesienią zwalnia?

Jesień wiąże się ze zbiorem późnych odmian warzyw i owoców, a także sadzeniem i przesadzaniem roślin. Ponadto jest to idealny czas na porządki oraz przygotowanie ogrodu do nadchodzącej zimy. Przycinanie drzew i krzewów, grabienie liści oraz zbieranie resztek roślinnych sprawiają, że w kompostowniku ląduje mnóstwo odpadów. W rezultacie pryzma kompostowa szybko się zapewnia i pęka w szwach. Powszechnie wiadomo, że proces powstawania kompostu jest długotrwały i może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy.  Niestety jesienią kompostowanie spowalnia. Wynika to z tego, że wraz z nadejściem chodnych dni mikroorganizmy odpowiedzialne za rozkład materii organicznej spowalniają swoją aktywność, co sprawia, że proces ten przebiega dużo wolniej. Okazuje się, że można jego przyspieszyć, stosując kilka sprawdzonych patentów. Dzięki temu kompost będzie gotowy już po kilku miesiącach.  

Jak przyspieszyć kompostowanie? Sprawdzone sposoby

Kompostowanie pozwala zagospodarować odpady organiczne pochodzące z domu i ogrodu. W rezultacie powstaje kompost, który jest jednym z najcenniejszych nawozów o wszechstronnym zastosowaniu. Wzbogaca glebę w próchnicę, poprawiając jej strukturę i przepuszczalność, a dodatkowo dostarcza roślinom składniki odżywcze, które wspierają ich zdrowy wzrost. Jeśli twój kompostownik jest przepełniony, a proces rozkładu materii przebiega wolno, wypróbuj sprawdzone sposoby. Podpowiadamy, jak przyspieszyć kompostowanie.   

  • Napowietrzanie kompostu – mikroorganizmy, które są odpowiedzialne za rozkład materii organicznej w kompostowniku, potrzebują tlenu. W związku z tym pryzma kompostowa powinna mieć otwory wentylacyjne, przez które będzie dostawać się powietrze. Z kolei kompost powinien być regularnie mieszany i przewracany (co 2-3 tygodnie). Pomoże to zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.   

  • Materiały azotowe – w kompostowniku należy utrzymać odpowiednią równowagę między składnikami zielonymi (bogatymi w azot) a brązowymi (bogatymi w węgiel). Do tych pierwszych możemy zaliczyć m.in. zielone części roślin, a także resztki warzyw i owoców. Natomiast materiały brązowe to takie jak gałęzie, suche liście, trociny, wióry, kora drzew, papier czy tekstura. Z racji tego, że jesienią w kompostowniku jest więcej materiałów bogatych w węgiel, proces rozkładu materii może zostać zaburzony. Aby go przyspieszyć, warto dodać więcej materiałów zielonych, takich jak świeżo skoszona trawa czy obierki z warzyw i owoców

jak przyspieszyć kompostowanie Aby przyspieszyć kompostowanie, warto dodać materiały zielone, które są bogate w azot. Fot.vitapix/CanvaPro

  • Odpowiednia wilgotność – ważnym czynnikiem w procesie kompostowania jest wilgoć. Suchość spowalnia tempo rozkładu materiału organicznego, z kolei nadmiar wilgoci może prowadzić do niedoboru tlenu. Kompost nie może być przemoczony – powinien mieć wrażenie wyciśniętej gąbki. Gdy opady są nieregularne, konieczne jest nawilżanie materii w kompostowniku.

  • Właściwa temperatura – jest to klucz do szybkiego kompostowania. Optymalny zakres temperatur w kompoście to 40-60 stopni Celsjusza. Natomiast chłodne jesienne dni sprawiają, że proces rozkładu materii przebiega wolniej. Dlatego ważne jest zapewnić stosunkowo stały poziom temperatury – wystarczy zadbać o odpowiednią izolację kompostownika, przykrywając go grubą warstwą suchych liści, słomą czy agrowłókniną.

Przeczytaj również: Czy gałęzie można wrzucać do kompostownika? Odpadów z tych drzew lepiej tam nie dodawaj

  • Rozdrabnianie materiału organicznego – im mniejsze kawałki, tym szybciej będą się one rozkładać. Dlatego przed wrzuceniem do kompostownika gałęzie, łodygi, większe resztki roślinne i inne odpady należy podzielić na mniejsze części za pomocą sekatora, noża, nożyc lub specjalnych rozdrabniaczy ogrodowych.

  • Stosowanie aktywatorów kompostu – proces kompostowania można przyspieszyć, dodając do pryzmy kompostowej specjalne aktywatory, które są dostępne w sklepach ogrodniczych. Zawierają one mikroorganizmy, enzymy i składniki odżywcze, które stymulują proces rozkładu i przekształcania odpadów organicznych w kompost. Zamiast sięgać po specjalistyczne preparaty, do kompostownika można dodać fusy z kawy lub obornik.

  • Preparaty ziołowe – pomogą one usprawnić proces rozkładu organicznych odpadów w kompostowniku. Najlepiej sprawdzi się wywar z rumianku – 2 łyżki suszonych kwiatów rumianku gotujemy w 1 litrze wody, a po ostygnięciu preparatu przecedzamy go i podlewamy pryzmę kompostową. Dobrze sprawdzi się też wyciąg z mniszka lekarskiego (zalewamy 20 g suszu litrem wody, odstawiamy na dobę, a następnie wylewamy płyn na kompost). Oprócz tego można przygotować wywar z pokrzywy.

kompostowanie Jesienią proces kompostowania przebiega wolniej. Fot.Janine Lamontagne/CanvaPro

  • Dżdżownice – do pryzmy kompostowej warto dodać te pracowite stworzenia, które przyspieszą proces rozkładu materii organicznej (można je zebrać w ogrodzie lub kupić w sklepie wędkarskim). Warto jednak mieć na uwadze, że są one wrażliwe na działanie niskich temperatur, dlatego kompostownik należy dokładnie zabezpieczyć przed zimnem.

  • Grzybnia – kolejnym sposobem na przyspieszenie kompostowania jest grzybnia do rozkładu pni lub kompostowania. W swoim składzie zawiera ona grzyb Peniophora gigantea, który rozkłada szczątki roślinne, powodując ich butwienie. Grzybnia dodana do kompostu znacznie przyspiesza jego rozkład.

  • Dojrzały kompost – do pryzmy kompostowej można dodać wodny roztwór dojrzałego kompostu z dodatkiem nawozu azotowego. Aby go przygotować, wystarczy wymieszać dojrzały kompost z wodą w proporcji 1:7, a następnie odstawić mieszankę na 12 godzin (co jakiś czas mieszając). Po tym czasie dodajemy do niej nawóz azotowy, np. siarczan amonu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Co zrobić, żeby nie śmierdziało z kompostownika? Wystarczy jedna rzecz

Co zrobić ze spadami owoców. Gdzie wyrzucać, czy można je kompostować?

Wzmacnia kwitnienie, użyźnia glebę, odstrasza ślimaki. Jak stosować popiół drzewny jesienią?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.