Porady ogrodnicze

Co zyskujesz dzięki opryskom z grejpfruta? Lista zalet jest długa

Owoce egzotyczne są nie tylko smaczne i zdrowe. Mają też wiele innych ciekawych właściwości. Na przykład grejpfrut znajduje zastosowanie w ogrodnictwie jako naturalny środek chroniący przed rozwojem chorób roślin. W jaki sposób wykonywać opryski z wykorzystaniem tego owocu? I czym się on dokładnie charakteryzuje?

Co zyskujesz dzięki opryskom z grejpfruta? Lista zalet jest długa
Ekstrakt z grejpfruta możesz łączyć z innymi preparatami pochodzenia naturalnego oraz z opryskami chemicznymi.Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Grejpfrut – cenny dar natury

Grejpfrut należy do tych owoców egzotycznych, które można wykorzystywać praktycznie w całości. Miąższ jest bowiem niemal tak samo cenny jak pestki czy włóknista biała skórka. Bogaty w witaminy i antyoksydanty wyciąg z tego zdrowego i pysznego produktu pomaga w walce z chorobami roślin.

Zdecydowanie najlepsze właściwości ma grejpfrut świeży, bez konserwantów, soczysty i pochodzący ze sprawdzonych upraw. To właśnie z takiego owocu tworzy się dziś ekologiczne preparaty ochrony roślin do oprysków oraz specjalistyczne stymulatory wzrostu.

Dlaczego grejpfrut sprawdzi się do walki z chorobami grzybowymi roślin?

Wyciąg z grejpfruta jest skutecznym środkiem naturalnym chroniącym rośliny przed chorobami grzybowymi. Wykazano, że w samych tylko pestkach tego owocu znajdują się bowiem substancje, które zwalczają bakterie i chorobotwórcze mikroorganizmy, na przykład grzyby wywołujące pleśń. Te mikroorganizmy, które rozkładają materię organiczną w kompoście, zwyczajnie nie radzą sobie z pestkami grejpfruta.

Właśnie dlatego wyciąg o nazwie Grapefruit seed extract (który dziś pozyskiwany jest nie tylko z pestek, ale też z miąższu i skórki), to jeden z najbardziej polecanych naturalnych środków do oprysków:

 • prewencyjnych,
 • interwencyjnych.

Preparaty na bazie grejpfruta stanowią ekologiczną i naturalną odpowiedź na potrzeby ogrodników, którzy chcą chronić swoje zbiory przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi.

Z jakimi szkodnikami radzi sobie grejpfrut?

Wyciąg z grejpfruta sprawdzi się w przypadku większości schorzeń roślin. Mowa tutaj o takich chorobach jak:

 • szara pleśń,
 • zaraza ziemniaczana (w przypadku pomidorów),
 • fytoftoroza (w przypadku iglaków i rododendronów),
 • plamistość liści i kwiatów.

Ponadto grejpfrut poradzi sobie również z niektórymi szkodnikami, do których zalicza się na przykład mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy.

Spektrum zastosowań jest dość szerokie. Jeśli więc tylko zauważysz, że z twoimi kwiatami dzieje się coś niepokojącego, to warto zastosować oprysk z egzotycznego owocu. Nie ryzykujesz zbyt wiele, bo nawet jeśli okaże się, że nie chodziło o schorzenie grzybowe, to taki naturalny preparat na pewno nie zniszczy zbiorów. Nie wpłynie też negatywnie na stan gleby.

Przeczytaj również: Wzmacnia rośliny i chroni je przed chorobami. Jak stosować oprysk z drożdży na pomidory i ogórki?

Co zyskujesz dzięki opryskom z grejpfruta?

Jest wiele potencjalnych korzyści z opryskiwania roślinności wyciągiem z grejpfruta. W ten sposób:

 • chronisz ogród lub pole uprawne przed chorobami różnego pochodzenia,
 • poprawiasz wzrost i zwiększasz odporność roślin (oraz ich naturalny system obronny),
 • stymulujesz ukorzenianie,
 • przedłużasz trwałość zebranych plonów,
 • podnosisz jakość roślin,
 • zwiększasz zawartość cukrów w plonach,
 • zabezpieczasz teren bez negatywnego wpływania na środowisko naturalne,
 • działasz prewencyjnie na zakażonym podłożu i w warunkach stresowych dla roślin – tam, gdzie jest zwiększone ryzyko wystąpienia patogenów.

Różne testy wykazują, że podlewanie lub spryskiwanie roślin preparatem na bazie grejpfruta znacząco podnosi jakość hodowanych gatunków. W taki sposób wspomagane egzemplarze rosną znacznie szybciej w porównaniu z tymi, w przypadku których nie stosuje się tego składnika.

Przeczytaj również: Jak wykonać oprysk przeciw kleszczom? Instrukcja i przepisy

Jak planować opryski z grejpfruta?

Preparat z grejpfruta będzie nieoceniony w kontekście:

 • większości roślin zielonych,
 • gatunków uprawianych w doniczkach,
 • ziół,
 • owoców jagodowych,
 • warzyw.

Dotyczy to upraw gruntowych oraz upraw pod osłonami.

Na rynku dostępne są dziś gotowe preparaty w sprayu, które zawierają w sobie odpowiednie stężenie substancji aktywnej w postaci drogocennego wyciągu z grejpfruta. Oczywiście możesz też stworzyć własny środek na bazie egzotycznego owocu, ale na pewno będzie to bardziej czasochłonne w przygotowaniu. Poza tym mieszanka nie zawsze się uda.

Jak dawkować preparat?

Zalecana dawka zależy od tego, na jaki dokładnie produkt się zdecydujesz. Orientacyjnie, ta wartość znajduje się w przedziale między 50 a 100 mililitrów na metr kwadratowy. Łatwo obliczyć, że w przypadku 100-metrowego ogrodu potrzeba od 5 do 10 litrów środka. Optymalne stężenie substancji aktywnej wynosi natomiast 0,05-0,1%, czyli 5 – 10 ml środka (na 10 litrów wody).

Oczywiście dawkowanie i stężenie zależy od zagęszczenia roślin oraz od bieżących ich potrzeb. Inna intensywność jest wymagana w przypadku oprysków prewencyjnych (pielęgnacyjnych), a inna w momencie, gdy zbiory są już zaatakowane przez szkodliwy patogen.

Przy przygotowywaniu mieszanki, pamiętaj o tym, by najpierw nalewać do pojemnika wody, a dopiero potem dodawać odmierzony koncentrat. Jeśli zastosujesz odwrotną kolejność, to roztwór będzie się dość mocno pienić.

Opróżnione opakowanie przepłucz, a popłuczyny wlej do zbiornika z cieczą użytkową. Po pracy dokładnie wymyj butelkę z aerozolem – chyba, że wykorzystujesz ją wyłącznie do oprysków ze wspomnianym preparatem.

Jeśli natomiast chodzi o częstotliwość przeprowadzania oprysków, to taki zabieg warto powtarzać mniej więcej co 7 – 10 dni. Jeśli okazy są już dojrzałe, to można zmniejszyć ją do 14 dni.

Warto stosować preparat regularnie w trakcie wegetacji na wszystkich rodzajach gleb. Bardzo dobrym pomysłem będzie ochrona rozsadów już od chwili wysiewu nasion – wówczas sprawdza się podlewanie z dodatkiem wyciągu z grejpfruta. Następnie warto opryskać uzyskane siewki, a potem te rośliny, które podrosną. Taki prewencyjny zabieg pielęgnacyjny to prosty sposób na to, by zieleń była bardziej bujna i – co najważniejsze – zdrowa.

Produkt oparty na wyciągu z grejpfruta możesz wykorzystywać już w niskich temperaturach (lekko powyżej zera) w okresie wczesnej wiosny. Rośliny będą go dobrze tolerować na każdym etapie swojego rozwoju, niezależnie czy chodzi o dopiero co wysiane nasiona, czy o gatunki gotowe do zebrania.

Jaki preparat z grejpfruta wybrać?

Skoro już wiadomo, że oprysk z grejpfruta, to bardzo dobry pomysł, warto zastanowić się nad zakupem odpowiedniego środka na bazie wspomnianego składnika. Który wybrać?

Twoją uwagę powinny zwrócić takie produkty, które są naturalne i bezpieczne w użyciu. Idealnie, jeśli nie mają one okresu karencji i prewencji. Oznacza to, że po zastosowaniu takiego specyfiku, plony możesz zbierać tuż po oprysku. Na pewno nie odbije się to negatywnie na twoim zdrowiu.

Co ważne, ekstrakt z grejpfruta możesz łączyć z innymi preparatami pochodzenia naturalnego oraz z opryskami chemicznymi.

Przeczytaj również: Zwalcza choroby i szkodniki pomidorów niczym chemiczne środki ochrony roślin. Jak stosować oprysk z mleka?

oprysk z mleka Pomidory są dość trudne w uprawie i często łapią je choroby. Dowiedz się, jak je zwalczyć przy użyciu mleka Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co zyskujesz dzięki opryskom z grejpfruta? Lista zalet jest długa"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.