Spis treści:
- Grejpfrut – cenny dar natury
- Dlaczego grejpfrut sprawdzi się do walki z chorobami grzybowymi roślin?
- Z jakimi szkodnikami radzi sobie grejpfrut?
- Co zyskujesz dzięki opryskom z grejpfruta?
- Jak planować opryski z grejpfruta?
- Jaki preparat z grejpfruta wybrać?
Grejpfrut – cenny dar natury
Grejpfrut należy do tych owoców egzotycznych, które można wykorzystywać praktycznie w całości. Miąższ jest bowiem niemal tak samo cenny jak pestki czy włóknista biała skórka. Bogaty w witaminy i antyoksydanty wyciąg z tego zdrowego i pysznego produktu pomaga w walce z chorobami roślin.
Zdecydowanie najlepsze właściwości ma grejpfrut świeży, bez konserwantów, soczysty i pochodzący ze sprawdzonych upraw. To właśnie z takiego owocu tworzy się dziś ekologiczne preparaty ochrony roślin do oprysków oraz specjalistyczne stymulatory wzrostu.
Dlaczego grejpfrut sprawdzi się do walki z chorobami grzybowymi roślin?
Wyciąg z grejpfruta jest skutecznym środkiem naturalnym chroniącym rośliny przed chorobami grzybowymi. Wykazano, że w samych tylko pestkach tego owocu znajdują się bowiem substancje, które zwalczają bakterie i chorobotwórcze mikroorganizmy, na przykład grzyby wywołujące pleśń. Te mikroorganizmy, które rozkładają materię organiczną w kompoście, zwyczajnie nie radzą sobie z pestkami grejpfruta.
Właśnie dlatego wyciąg o nazwie Grapefruit seed extract (który dziś pozyskiwany jest nie tylko z pestek, ale też z miąższu i skórki), to jeden z najbardziej polecanych naturalnych środków do oprysków:
- prewencyjnych,
- interwencyjnych.
Preparaty na bazie grejpfruta stanowią ekologiczną i naturalną odpowiedź na potrzeby ogrodników, którzy chcą chronić swoje zbiory przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi.
Z jakimi szkodnikami radzi sobie grejpfrut?
Wyciąg z grejpfruta sprawdzi się w przypadku większości schorzeń roślin. Mowa tutaj o takich chorobach jak:
- szara pleśń,
- zaraza ziemniaczana (w przypadku pomidorów),
- fytoftoroza (w przypadku iglaków i rododendronów),
- plamistość liści i kwiatów.
Ponadto grejpfrut poradzi sobie również z niektórymi szkodnikami, do których zalicza się na przykład mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy.
Spektrum zastosowań jest dość szerokie. Jeśli więc tylko zauważysz, że z twoimi kwiatami dzieje się coś niepokojącego, to warto zastosować oprysk z egzotycznego owocu. Nie ryzykujesz zbyt wiele, bo nawet jeśli okaże się, że nie chodziło o schorzenie grzybowe, to taki naturalny preparat na pewno nie zniszczy zbiorów. Nie wpłynie też negatywnie na stan gleby.
Przeczytaj również: Wzmacnia rośliny i chroni je przed chorobami. Jak stosować oprysk z drożdży na pomidory i ogórki?
Co zyskujesz dzięki opryskom z grejpfruta?
Jest wiele potencjalnych korzyści z opryskiwania roślinności wyciągiem z grejpfruta. W ten sposób:
- chronisz ogród lub pole uprawne przed chorobami różnego pochodzenia,
- poprawiasz wzrost i zwiększasz odporność roślin (oraz ich naturalny system obronny),
- stymulujesz ukorzenianie,
- przedłużasz trwałość zebranych plonów,
- podnosisz jakość roślin,
- zwiększasz zawartość cukrów w plonach,
- zabezpieczasz teren bez negatywnego wpływania na środowisko naturalne,
- działasz prewencyjnie na zakażonym podłożu i w warunkach stresowych dla roślin – tam, gdzie jest zwiększone ryzyko wystąpienia patogenów.
Różne testy wykazują, że podlewanie lub spryskiwanie roślin preparatem na bazie grejpfruta znacząco podnosi jakość hodowanych gatunków. W taki sposób wspomagane egzemplarze rosną znacznie szybciej w porównaniu z tymi, w przypadku których nie stosuje się tego składnika.
Przeczytaj również: Jak wykonać oprysk przeciw kleszczom? Instrukcja i przepisy
Jak planować opryski z grejpfruta?
Preparat z grejpfruta będzie nieoceniony w kontekście:
- większości roślin zielonych,
- gatunków uprawianych w doniczkach,
- ziół,
- owoców jagodowych,
- warzyw.
Dotyczy to upraw gruntowych oraz upraw pod osłonami.
Na rynku dostępne są dziś gotowe preparaty w sprayu, które zawierają w sobie odpowiednie stężenie substancji aktywnej w postaci drogocennego wyciągu z grejpfruta. Oczywiście możesz też stworzyć własny środek na bazie egzotycznego owocu, ale na pewno będzie to bardziej czasochłonne w przygotowaniu. Poza tym mieszanka nie zawsze się uda.
Jak dawkować preparat?
Zalecana dawka zależy od tego, na jaki dokładnie produkt się zdecydujesz. Orientacyjnie, ta wartość znajduje się w przedziale między 50 a 100 mililitrów na metr kwadratowy. Łatwo obliczyć, że w przypadku 100-metrowego ogrodu potrzeba od 5 do 10 litrów środka. Optymalne stężenie substancji aktywnej wynosi natomiast 0,05-0,1%, czyli 5 – 10 ml środka (na 10 litrów wody).
Oczywiście dawkowanie i stężenie zależy od zagęszczenia roślin oraz od bieżących ich potrzeb. Inna intensywność jest wymagana w przypadku oprysków prewencyjnych (pielęgnacyjnych), a inna w momencie, gdy zbiory są już zaatakowane przez szkodliwy patogen.
Przy przygotowywaniu mieszanki, pamiętaj o tym, by najpierw nalewać do pojemnika wody, a dopiero potem dodawać odmierzony koncentrat. Jeśli zastosujesz odwrotną kolejność, to roztwór będzie się dość mocno pienić.
Opróżnione opakowanie przepłucz, a popłuczyny wlej do zbiornika z cieczą użytkową. Po pracy dokładnie wymyj butelkę z aerozolem – chyba, że wykorzystujesz ją wyłącznie do oprysków ze wspomnianym preparatem.
Jeśli natomiast chodzi o częstotliwość przeprowadzania oprysków, to taki zabieg warto powtarzać mniej więcej co 7 – 10 dni. Jeśli okazy są już dojrzałe, to można zmniejszyć ją do 14 dni.
Warto stosować preparat regularnie w trakcie wegetacji na wszystkich rodzajach gleb. Bardzo dobrym pomysłem będzie ochrona rozsadów już od chwili wysiewu nasion – wówczas sprawdza się podlewanie z dodatkiem wyciągu z grejpfruta. Następnie warto opryskać uzyskane siewki, a potem te rośliny, które podrosną. Taki prewencyjny zabieg pielęgnacyjny to prosty sposób na to, by zieleń była bardziej bujna i – co najważniejsze – zdrowa.
Produkt oparty na wyciągu z grejpfruta możesz wykorzystywać już w niskich temperaturach (lekko powyżej zera) w okresie wczesnej wiosny. Rośliny będą go dobrze tolerować na każdym etapie swojego rozwoju, niezależnie czy chodzi o dopiero co wysiane nasiona, czy o gatunki gotowe do zebrania.
Jaki preparat z grejpfruta wybrać?
Skoro już wiadomo, że oprysk z grejpfruta, to bardzo dobry pomysł, warto zastanowić się nad zakupem odpowiedniego środka na bazie wspomnianego składnika. Który wybrać?
Twoją uwagę powinny zwrócić takie produkty, które są naturalne i bezpieczne w użyciu. Idealnie, jeśli nie mają one okresu karencji i prewencji. Oznacza to, że po zastosowaniu takiego specyfiku, plony możesz zbierać tuż po oprysku. Na pewno nie odbije się to negatywnie na twoim zdrowiu.
Co ważne, ekstrakt z grejpfruta możesz łączyć z innymi preparatami pochodzenia naturalnego oraz z opryskami chemicznymi.
Przeczytaj również: Zwalcza choroby i szkodniki pomidorów niczym chemiczne środki ochrony roślin. Jak stosować oprysk z mleka?
Pomidory są dość trudne w uprawie i często łapią je choroby. Dowiedz się, jak je zwalczyć przy użyciu mleka Fot. 123RF/PICSEL