Spis treści:
Jakie warunki preferują hosty?
Hosta, nazywana również funkią, to niezwykle atrakcyjna i wytrzymała bylina, którą chętnie wykorzystujemy do urozmaicania zacienionych miejsc w ogrodzie. Cenimy je za efektowne liście w różnych wielkościach, kształtach i fakturze. Do wyboru mamy setki gatunków i odmian funkii, zarówno w jednolitych odcieniach zieleni, jak i wielobarwnych. Uwagę zawracają także dzwonkowate kwiaty host, które pojawiają się do lipca do wczesnej jesieni.
Funkie nie mają wygórowanych wymagań. Dobrze czują się w przepuszczalnej, żyznej i bogatej w próchnicę ziemi, która ma lekko kwaśny odczyn. Wysoka zawartość materii organicznej sprawia, że gleba lepiej zatrzymuje wodę, co jest korzystne dla tych roślin. Hosty lubią bowiem, gdy podłoże w miejscu uprawy jest stale umiarkowanie wilgotne. Z tego względu trzeba je podlewać – zwłaszcza podczas suszy. Jeśli chcemy, aby miały ładnie wybarwione liście, nie zapominajmy również o ich nawożeniu.
Tylko niektóre funkie dobrze znoszą słoneczne stanowiska (dotyczy to zazwyczaj odmian o jasnych liściach i pachnących kwiatach). Zdecydowana większość host preferuje cień lub półcień, ponieważ palące słońce może poparzyć ich piękne liście.
Łatwo zaspokoić niewygórowane wymagania host. Fot. mashiki/123RF.com
Byliny te są doskonale przystosowane do naszego klimatu i nie wymagają żadnej dodatkowej ochrony w czasie zimy. Należy zachować ostrożność tylko w przypadku młodych funkii uprawianych w donicach. Jeśli panuje srogi mróz, pojemnik warto postawić na styropianie lub desce, blisko ściany domu, gdzie roślina będzie osłonięta od zimnego wiatru. Możemy też zabezpieczyć ją matą słomianą.
Przeczytaj również: Mało znany nawóz do rododendronów. Wzmacnia korzenie i pobudza do kwitnienia
Co posadzić obok host?
Funkie można uprawiać pojedynczo lub w grupach, zestawiając ze sobą kilka odmian o zróżnicowanym wyglądzie liści. To bardzo dobry pomysł, choć jeszcze większe wrażenie robią kompozycje, w których hosty zostają połączone z innymi cieniolubnymi roślinami. Wiele gatunków z powodzeniem wykorzystamy właśnie w ten sposób. Sprawdź, co posadzić obok host, aby podkreślić ich nieodparty urok.
Żurawka ogrodowa (Heuchera hybrid) współgra z funkiami i innymi roślinami, które lubią cień. Fot. gratysanna/123RF.com
- Żurawka ogrodowa (Heuchera hybrid) – roślina ta, podobnie jak hosty, słynie z ozdobnych liści w wielu kolorach tęczy. Dobrze czuje się w półcieniu oraz przepuszczalnej, próchnicznej i umiarkowanie wilgotnej glebie. Wczesnym latem żurawka niezwykle urokliwie kwitnie.
- Brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla) – to długowieczna bylina, która doskonale komponuje się z funkiami. Ma bardzo dekoracyjne, sercowate liście z szaro-srebrzystymi przebarwieniami. Jej niebieskie kwiaty wyglądają jak niezapominajki.
- Tawułka Arendsa 'Amethyst' (Astilbe × arendsii 'Amethyst') – najwspanialszą ozdobą tej kępiastej byliny są jej intensywnie różowe kwiatostany, które przypominają wzniesione pióropusze. Utrzymują się na roślinie imponująco długo, bo od wczesnego lata aż do października. Równie atrakcyjne co kwiaty są pierzaste liście tej tawułki.
Bergenia sercolistna (Bergenia cordifolia) jest piękna i niewymagająca. Fot. spotluda/123RF.com
- Bergenia sercolistna (Bergenia cordifolia) – tę efektowną bylinę cenimy za skórzaste, grube liście, które jesienią się przebarwiają. Jej ozdobą są również różowe lub jasnofioletowe kwiaty rozwijające się od kwietnia do maja. Bergenia sercolistna, podobnie jak hosta, jest wymarzoną rośliną dla początkujących ogrodników.
- Miodunka (Pulmonaria) – jest niewysoką byliną (osiąga ok. 30 cm), dlatego warto posadzić ją z przodu rabaty z hostami. Wspaniale z nimi współgra, tworząc rozety z ciemnozielonych liści ze srebrzystymi plamkami. Wiosną uroku dodają miodunce jej dzwonkowate kwiaty w kolorze niebieskim, różowym lub fioletowym, które przyciągają pszczoły i motyle.
- Tiarella sercolistna (Tiarella cordifolia) – to kolejna bylina, którą warto posadzić obok host. Jak sama jej nazwa wskazuje, ma liście o sercowatym kształcie. Układają się w rozłożystą kępę, a od kwietnia do czerwca wznoszą się nad nimi puszyste kwiatostany w idealnie białym kolorze.
Hakonechloa smukła (Hakonechloa macra) będzie dobrze rosła obok host. Fot. cristographic/123RF.com
- Hakonechloa smukła (Hakonechloa macra) – to ozdobna trawa, której przewieszające się, długie i wąskie liście pięknie wyglądają w zacienionych zakątkach ogrodu. Ta zwiewna roślina doda kompozycji lekkości, stanowiąc tło dla rozłożystych kęp funkii.
- Wietlica japońska (Athyrium nipponicum) – wśród najlepszych towarzyszy dla host nie mogło zabraknąć paproci. Wietlica japońska jest jedną z najpiękniejszych z nich – jej pierzaste liście mają wyjątkowy, srebrzysto-purpurowy odcień. Trzeba pamiętać, że roślina ta nie jest w pełni mrozoodporna i przed zimą warto zabezpieczyć ją grubą warstwą ściółki.
- Serduszka okazała (Dicentra spectabilis) – ta ciekawa bylina dobrze czuje się w towarzystwie host. Atrakcyjne są zarówno jej szarozielone liście, jak i kwiaty wyglądające niczym małe serduszka. Pojawiają się na przełomie maja i czerwca.
Hosty tworzą efektowne kompozycje z innymi roślinami. Warto łączyć je z gatunkami o podobnych wymaganiach – preferującymi cień oraz wilgotną glebę.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Sekret bujnego i długiego kwitnienia tulipanów. Pielęgnacja i nawożenie tulipanów
Przycinanie macierzanki na wiosnę. Źle to zrobisz, nie odrośnie