Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Trawnik jak dywan kwiatów. Jak założyć łąkę kwietną krok po kroku

W dużych miastach, wśród szarych bloków i wszechobecnej cegły, często pojawiają się trawniki, mające stanowić namiastkę kontaktu z naturą. Niestety, trudno zadbać o ich pielęgnację w takim stopniu, by rzeczywiście mogły cieszyć oko. Świetną alternatywą dla takich miejsc bywa łąka kwietna, którą możesz też wprowadzić na swój przydomowy trawnik. 

Trawnik jak dywan kwiatów. Jak założyć łąkę kwietną krok po kroku
Kwiaty i inne rośliny, wysiewane na łące, są dosyć odporne na okresowe przesuszenia. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Łąka kwietna – dlaczego warto się na nią zdecydować?  

Trawnik wydaje się jednym z najprostszych i najczęściej stosowanych rozwiązań, mających ozdobić przestrzeń przed domem. Jeśli jednak brakuje ci w nim oryginalności i pewnego rodzaju naturalnego piękna, być może odpowiedniejszym wyborem okaże się dla ciebie łąka kwietna.

Jakie są zalety łąki kwietnej?

Za jej założeniem przemawia chociażby atrakcyjny wygląd i niesamowita atmosfera, na jakie przełożą się różnobarwne kwiaty i wyjątkowy zapach. Jeśli odpowiednio przygotujesz się do stworzenia takiego miejsca, możesz umieścić tam nawet kilkaset różnych gatunków roślin. Co więcej, tego rodzaju przedsięwzięcie nie będzie wymagało od ciebie dużych nakładów pracy – kwiaty i inne rośliny, wysiewane na łące, są dosyć odporne na okresowe przesuszenia, więc przy sprzyjających warunkach nie trzeba o nie szczególnie dbać, by cieszyły oko. 

Łąki kwietne szybko staną się miejscem schronienia dla wielu gatunków zwierząt, także owadów, zwłaszcza w okresie zimowym. Tego rodzaju łąki mają też dużą zdolność do oszczędzania i magazynowania wody (właśnie ze względu na wspomniane wyżej rośliny radzące sobie z suszą). Rośliny wybierane na takie obszary wyróżniają się dużo głębszym systemem korzeniowym niż trawa, dlatego mogą wyglądać atrakcyjnie nawet w trudniejszych warunkach, bez większych problemów doczekując deszczu. W przeciwieństwie do trawnika łąka nie wymaga częstego podlewania, co sprzyja oszczędzaniu wody. 

łaka kwiatna Na łące kwietnej możesz umieścić tam nawet kilkaset różnych gatunków roślin. Fot.123RF.com

W dużych miastach ogromne znaczenie ma również czystość powietrza. Odpowiedzią na tę potrzebę jest łąka kwietna, w pewnym stopniu przyczyniająca się do walki ze smogiem, który na naszym terenie nasila się w chłodniejszych miesiącach roku. Łąkowe rośliny okazują się przeważnie znacznie wyższe od traw wchodzących w skład standardowych trawników, co pozwala im wyłapywać pyły, które tworzą smog. Jednocześnie też udaje im się obniżać nieco temperaturę powietrza. Łąkę docenią również alergicy, ponieważ najczęściej podrażnienia wywołują u nich pyłki traw. 

Nim podejmiesz ostateczną decyzję odnośnie zaaranżowania swojej przydomowej przestrzeni, rozejrzyj się. Czy na pewno podoba ci się szereg bliźniaczych trawników, w których brakuje koloru i czegoś, co sprawiłoby, że przechodnie zatrzymaliby na nich wzrok na dłużej? 

Jak założyć łąkę kwietna krok po kroku

Chcesz wiedzieć, jak założyć łąkę kwietną? Możesz zdecydować się na utworzenie jej od nowa. W takim wypadku wybrany teren musisz zaorać, by usunąć z niego dotychczasową roślinność (podobne postępowanie zalecane jest, kiedy zakłada się trawnik). Nim jeszcze wybierzesz kwiaty do wysiewu, rozdrobnij ręcznie glebę pod nasiona. Kiedy dokonasz już wstępnych przygotowań, pozostaw ziemię samą sobie na okres około dwóch-trzech tygodni. Przez ten czas na twojej przyszłej łące zdążą wzejść chwasty, a wtedy będzie się ich można pozbyć. Aby rośliny lepiej rosły, nic nie stoi na przeszkodzie, by podłoże uzupełnić z wierzchu ziemią ogrodową, odrobiną piasku oraz gliny. Nie przejmuj się, jeśli poszczególne gatunki będą wschodzić o różnym czasie – przy tak dużej różnorodności to całkiem normalne. 

łaka kwietna Łakę kwietną mozna załość wiosną. Fot.123RF.com

Innym sposobem na rozpoczęcie przygody z łąką kwietną jest przemienienie w nią dawnego trawnika. W takim wypadku musisz przestać regularnie go kosić, a następnie wysiać na wybranym obszarze dodatkowe rośliny ‒ te, na jakie się zdecydujesz. Musisz jednak liczyć się z tym, że przy takim procesie silnie rosnące trawy mogą zagłuszyć inne, posadzone przez ciebie gatunki, w tym chociażby atrakcyjne wizualnie odmiany ozdobne. To droga bardziej niepewna, oparta na pewnego rodzaju eksperymencie, który dopiero po pewnym czasie pozwoli ci się cieszyć łąką w takim kształcie, jaki wynikałby z twoich założeń.  

Kiedy tworzysz łąkę kwietną, pamiętaj, aby wybrać teren, który nada się do ewentualnego podlewania (jeśli wystąpi przedłużająca się susza, zabieg ten stanie się koniecznością). Najlepszym terminem na wysiew roślin pod takie przedsięwzięcie okaże się wiosna – szczególnie marzec, kwiecień lub początek maja albo końcówka jesieni – głównie listopad. Możesz się również zdecydować na wysiew latem, jednak wtedy musisz zadbać o właściwą wilgotność podłoża. Wysiewanych nasion nie przykrywaj ziemią – zamiast tego masz możliwość przyciśnięcia ich do gleby przy wykorzystaniu wału. Taki zabieg przyśpieszy pobieranie wody z podłoża, a co za tym idzie, sam proces kiełkowania. 

Jakie rośliny na łąkę kwietną? Te gatunki będą świetnym wyborem 

Różnorodna kwietna łąka, mieniąca się prawdziwą feerią barw, to niewątpliwie wyjątkowa ozdoba każdego ogródka. Jaką  mieszankę nasion łąki kwietnej wybrać, aby z jednej strony sprawdziły się w takim przedsięwzięciu, z drugiej natomiast pomogły tworzyć coś autentycznie pięknego? Musisz wiedzieć, że możesz wybrać zarówno rośliny wieloletnie, jak i jednoroczne.  

Gatunki kwiatów na łąkę kwietną — rośliny wieloletnie 

W tym wypadku unikaj wysiewania bylin, które słabo kiełkują. Zachowaj też ostrożność w przypadku roślin, które są rozsiewane za pośrednictwem ptaków (ich uprawa rzeczywiście się sprawdza, ale tylko wtedy, jeśli można im zagwarantować obecność ptaków). Zamiast nich polecane są natomiast takie gatunki, jak: 

 • kocimiętka, 
 • jeżówka, 
 • lawenda, 
 • lubczyk, 
 • koniczyna, 
 • złocień. 

Gatunki kwiatów na łąkę kwietną — rośliny jednoroczne 

Najlepiej wybierać te, które same się rozsiewają, a jednocześnie nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wśród nich na uwagę zasługują chociażby: 

 • czarnuszka, 
 • nagietek lekarski, 
 • słonecznik, 
 • chaber, 
 • mak polny, 
 • ogórecznik. 

Rośliny jednoroczne, które sadzi się na łąkach kwietnych, okazują się bardzo efektowne w trakcie kwitnienia, a jesienią wydają sporą liczbę nasion. Dzięki temu w kolejnych latach na miejscach pierwotnego wysiewu pojawia się jeszcze więcej kwiatów.  

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem i nie wiesz, co ostatecznie wybrać, by stworzyć niepowtarzalną łąkę kwietną, możesz skorzystać z gotowych mieszanek nasion, sprzedawanych w specjalistycznych sklepach ogrodniczych. 

Pielęgnacja łąki kwietnej

Stworzona samodzielnie łąka na trawniku może przynieść sporo satysfakcji. Jak powinno się o nią dbać, by była imponująca o każdej porze roku? Jako że rośliny, przeznaczone do wysiewu w takim miejscu, nie są trudne w uprawie, nie musisz szczególnie o nie dbać. Jeśli chodzi o podlewanie, należy o nim pamiętać wyłącznie w okresie dużej suszy – w innym wypadku łąka powinna sobie poradzić sama.  

Raz do roku należy skosić teren. Najlepiej wybrać do tego zabiegu moment, w którym kwiaty akurat przekwitły. Nie musisz się martwić, że w ten sposób zniszczysz rośliny – miej świadomość, że już wkrótce cię zaskoczą, kwitnąc na nowo. By natomiast stały się zdrowsze, a ich kwiaty jeszcze barwniejsze, możesz stosować nawóz, jednak właściwy będzie jedynie ten z organicznych składników. Pozwól łące żyć swoim życiem i ciesz się jej spontanicznością. Jeśli jednak zdominuje ją jakiś niechciany gatunek, postaraj się go po prostu wyplenić. 

Przeczytaj również:

Jak sadzić orzech włoski? Najważniejsze informacje

Ketmia (hibiskus): Pielęgnacja i uprawa

Miłorząb nazywany jest eliskirem młodości na INTERIA.TV.

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.