Porady ogrodnicze

Nawożenie piwonii wiosną. Kiedy i czym najlepiej dokarmiać piwonie?

Piwonie to jedne z najchętniej uprawianych roślin w ogrodzie. Ich piękne kwiaty tworzą wspaniałe kompozycje, które znacząco podnoszą walory estetyczne działki. Uprawa piwonii nie jest zbyt skomplikowana, jednak warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Chodzi tu między innymi o nawożenie. Czym powinno się zasilać piwonie po zimie? Odpowiadamy.

Nawożenie piwonii wiosną. Kiedy i czym najlepiej dokarmiać piwonie?
Piwonie potrzebują nawożenia, najlepiej zrobić to na wiosnę, gdy zaczynają wypuszczać pędy. Fot.123RF.com

Spis treści:

Nawożenie piwonii na wiosnę. O tym pamiętaj

Piwonia (paeonia) to rodzaj bylin obejmujący około 30 gatunków roślin. W głównej mierze wywodzą się one z Europy i Azji. Ze względu na piękne kwiaty, piwonie są często uprawiane w celach ozdobnych. Mnogość odmian sprawia, iż rzeczone byliny można wykorzystać do tworzenia oryginalnych, wielokolorowych kompozycji, które znacząco ozdobią działkę. Popularne gatunki to między innymi piwonia chińska, piwonia drzewiasta czy piwonia delikatna.

Uprawa piwonii z reguły nie jest skomplikowana, aczkolwiek należy pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym można zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu. Chodzi nie tylko o właściwą glebę (powinna być żyzna i lekko kwaśna) czy stanowisko (słoneczne, oddalone od drzew i krzewów). Istotną kwestią w uprawie piwonii jest jej nawożenie.

Do wiosennego nawożenia piwonii najlepiej sprawdza się obornik. Fot. 123RF.com/CanvaPro

Zasilanie piwonii nawozem powinno odbywać się jesienią i na wiosnę. Jeśli chodzi o nawożenie po zimie, to przeważnie wystarczy jedna dawka w okolicach kwietnia. Warto wykorzystać nawozy do roślin kwitnących bogate w fosfor i potas. Należy zwrócić uwagę na zawartość azotu w danym środku – powinno być go jak najmniej, ponieważ nadmiar tego składnika może negatywnie odbić się na kwitnieniu. Zasilenie piwonii odpowiednim nawozem sprawi, że bylina obsypie się cudownymi kwiatami.

Przeczytaj również: Przycinanie piwonii na wiosnę. Jak ciąć krzew, by kwitł całe lato?

Czym nawozić piwonie po zimie? Wykorzystaj obornik

Do nawożenia piwonii po zimie można również wykorzystać obornik. Środek ten zawiera sporo fosforu i potasu, czyli składników odpowiadających za wzrost kwiatów. To właśnie one sprawiają, że roślina bujnie kwitnie. Co ciekawe, naturalny nawóz do piwonii można przygotować we własnym zakresie.

Obornik należy umieścić w dużym wiaderku i zalać wodą w proporcjach 1:3. Powstałą mieszankę trzeba przykryć tkaniną i odstawić w ciemne i suche miejsce (najlepiej nieco oddalone z uwagi na przykry zapach). Po mniej więcej tygodniu specyfik należy wymieszać patykiem. Pojawiające się bąbelki to znak, że nawóz jest gotowy i można zasilić nim ziemię wokół piwonii.

Warto również pamiętać, by nie sadzić paeonii nieopodal nawożonego trawnika. W głównej mierze jest on zasilany środkami bogatymi w azot, które przenikają do podłoża i mogą być pobierane przez piwonie. Jak już zostało wcześniej wspomniane, zbyt duża ilość azotu może sprawić, że roślina będzie miała trudności z wypuszczaniem kwiatów.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jaką ziemię lubią piwonie? Gdzie sadzić i jak pielęgnować piwonie?

Dlaczego piwonia nie kwitnie? Sprawdź, jak pielęgnować i czym podlewać piwonię

Ma purpurowe liście, piękne kwiaty i ozdobne owoce. Uprawa jabłoni rajskiej Freja

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.