Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak wykonać oprysk przeciw kleszczom? Instrukcja i przepisy

Kleszcze wbrew pozorom można złapać nie tylko w czasie wędrówki po lesie, ale również relaksując się we własnym ogrodzie. Czasami ukrywają się w tujach, kępach traw, a nawet wśród roślin uprawnych. Na szczęście wystarczy zrobić oprysk na kleszcze, który pozwoli skutecznie je wyeliminować z ogrodu.

Jak wykonać oprysk przeciw kleszczom? Instrukcja i przepisy
Dzięki opryskom można skutecznie wyeliminować kleszcze z ogrodu. Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Skąd się biorą kleszcze w ogrodzie

Naturalnym środowiskiem kleszczy są lasy liściaste i iglaste oraz zarośla. Najwięcej spotyka się ich w miejscach o podwyższonej wilgotności. Od niedawna zaczęły pojawiać się również w parkach, ogrodach i na działkach. Dlaczego? Głównie przez ocieplenie klimatu.

Pasożyty nieświadomie przenosimy z terenów zalesionych do obszarów zamieszkanych przez człowieka. Przenoszą je nie tylko ludzie, czy udomowione zwierzęta jak psy czy koty, ale również gryzonie. Larwy i nimfy kleszczy atakują małe ssaki, gryzonie, niektóre gady i ptaki. Wystarczy, by jeden taki osobnik dostał się do naszego ogródka i już możemy mieć problem. Samice kleszczy potrafią złożyć tysiące jaj i w krótkim czasie opanować cały teren, a dorosłe osobniki bez pożywienia potrafią przetrwać do dwóch lat! 

Jeśli dodatkowo mamy w ogrodzie miejsca sprzyjające wilgoci, takie jak kępy paproci czy oczko wodne, kleszcze prędzej czy później się u nas zadomowią.

Kleszcze zwykle trafiają do naszych ogrodów przenoszone przez zwierzęta. Fot. Pixabay

Opryski na kleszcze — czy są bezpieczne?

Często pamiętamy o tym, żeby zabezpieczyć się przeciwko kleszczom w momencie wychodzenia na leśną wędrówkę lub długi spacer po łąkach. Ale nie myślimy raczej o tym, by spryskać się preparatem na kleszcze we własnym ogrodzie. W końcu jesteśmy w nim codziennie. A jednak – okazuje się, że to właśnie w tym miejscu najczęściej dopada nas ten agresywny pajęczak. Dlatego warto pomyśleć o tym, by wykonać odpowieni oprysk.

Stosowanie preparatów do spryskiwania ciała ma za zadanie odstraszyć pajęczaki od ciebie. Nie zawsze to jednak się sprawdza, trudno także spryskać dokładnie całe ciało. O wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem będą skuteczne środki do oprysku lub zamgławiania ogrodów. Dzięki temu uchronisz przed kleszczami nie tylko siebie, lecz także zwierzęta domowe. Opryski w ogrodzie są bezpieczne dla ludzi i naszych czworonożnych przyjaciół. Nie mają drażniącego zapachu i nie zostawiają śladu na roślinach. Zabieg można zrobić samodzielnie.

Przeczytaj również:  Jakie badania wykonać po ugryzieniu przez kleszcza?

Czy opryski na kleszcze są skuteczne?

Omgławianie lub opryskiwanie ogrodu przeciwko kleszczom to najlepszy sposób na likwidację tych groźnych szkodników. Preparaty mają najczęściej działanie kontaktowe i można rozprowadzić je na tujach czy innych iglakach otulających ogród. Spryskaj także wszystkie krzewy i kępy traw ozdobnych. Kleszcze, które się w nich ukrywają, znikną.

Jaki jest najlepszy oprysk na kleszcze? Najskuteczniejsze środki przeciw kleszczom to te przeznaczone do użytku profesjonalnego. Oznacza to, że nie są to gotowe do zastosowania preparaty w sprayu, tylko koncentraty do rozpuszczenia w wodzie, które nanosi się na rośliny za pomocą opryskiwacza.

Jak wykonać oprysk na kleszcze?

Oprysk najlepiej zrobić w miejscach, w których najczęściej przebywasz lub przy ścieżkach. Pamiętaj również o obszarach, w których owady najbardziej lubią przesiadywać m.in. żywopłoty i wysokie trawy.

Wystarczy ręczny opryskiwacz, chociaż spalinowy także może się sprawdzić. Postaraj się rozprowadzić preparat miejsce przy miejscu – wtedy będziesz mieć pewność, że naprawdę szybko pozbędziesz się tych małych żyjątek. Pamiętaj, by zawsze robić zabieg czystym, zdezynfekowanym sprzętem. Możesz zastosować urządzenie, które służyło do rozprowadzania fungicydu, ale wystrzegaj się używania narzędzi służących do rozprowadzania herbicydów. W takim wypadku możesz uszkodzić opryskiwane rośliny.

Preparatem na kleszcze należy spryskać krzewy, żywopłoty i trawy ogrodowe. Fot. 123RF/PICSEL

Kiedy najlepiej robić opryski na kleszcze?

Problem z kleszczami pojawia się wiosną i wtedy właśnie należy pomyśleć o przeprowadzeniu opryskiwania. Częstotliwość zabiegów zależy od producenta i substancji czynnej, ale najczęściej robi się je 2-3 razy w sezonie. Niektóre środki są dwuetapowe – jeden etap to kontaktowy preparat na kleszcze, drugi to środek wzmacniający i utrwalający efekt.

Jaki dzień wybrać na opryski? Najlepiej słoneczny, ale niezbyt gorący. Preparat rozprowadza się wtedy, kiedy ranna rosa zniknie, ale zanim pojawi się wieczorna wilgoć. Na dodatek warto sprawdzić szczegółową prognozę pogody. Zabieg można przeprowadzić tylko wtedy, gdy na pewno nie będzie padał deszcz. W przeciwnym razie środek na kleszcze zostanie spłukany z roślin i wchłonie się w podłoże. Wykonując oprysk, postaraj się nie nanosić preparatów na kwiaty drzew i krzewów owocowych, ponieważ może to szkodzić pszczołom i innym owadom zapylającym.

Przeczytaj również: Wzmacnia barierę antykleszczową. Posadź ją na balkonie

Co odstrasza kleszcze w ogrodzie? Naturalne opryski na kleszcze

Warto wiedzieć, że istnieją rośliny, które skutecznie odstraszają kleszcze. Poniżej opisujemy kilka domowych, ekologicznych sposobów na pozbycie się kleszczy z ogrodu. Możemy wykorzystać popularne rośliny, które rosną na pobliskiej łące.

  •  Wrotycz
 Wrotycz wydziela intensywny zapach podobny do kamfory, który skutecznie odstrasza kleszcze, muchy i komary. Odwar z tej rośliny jest również popularnym środkiem na zwalczanie mszyc, mrówek czy stonki ziemniaczanej.
  • Tatarak

Olejek eteryczny z tataraku zawiera 82% azaronu. To substancja, która niszczy kleszcze i komary, przy tym jest niegroźna dla ludzi, a przede wszystkim dzieci. Z tej rośliny możemy samodzielnie zrobić odwar do opryskiwania trawnika i drzewek, albo kupić gotowy proszek.

  • Czeremcha zwyczajna  

Według badań przeprowadzonych przez rosyjskich naukowców, odwar z gałązek i kory czeremchy niszczy nimfy i dorosłe kleszcze, ale również komary i muchy.

Przepis na oprysk z czeremchy zabijający kleszcze

Potnij drobno gałąź czeremchy. Wyłóż pocięte gałęzie do garnka, zalej zimną wodą i zagotuj. Gdy odwar zacznie wrzeć, zmniejsz ogień i gotuj 30 minut. Zdejmij z palnika i odstaw do ostygnięcia. Po ugotowaniu odwar zmieni kolor na czerwony. Gotowy odwar zlej do spryskiwacza lub konewki. Spryskuj nim trawnik i krzaki w ogrodzie. Z resztek odwaru możesz zrobić kompost.

  • Kocimiętka Faassena

Kłosy o drobnych niebieskich kwiatkach wydzielają delikatny, cytrynowy zapach, którego nie lubią zarówno kleszcze, jak i komary.

  • Cebula

Według rosyjskich naukowców proszek z suszonej cebuli to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się kleszczy.

  • Chrzan pospolity

Wyciąg z korzeni chrzanu pospolitego nie tylko odstrasza, ale również zabija kleszcze.

  • Clematis

Odwar z tej rośliny jest trujący dla komarów i kleszczy.

Aby przygotować odwar z clematisu, świeże kwiaty zalewamy gorącą wodą (w proporcjach 1:1) i pozostawiamy na dwie godziny. Następnie przelewamy do spryskiwacza lub konewki. Odwarem spryskujemy trawnik i krzewy. 

  • Ziemia okrzemkowa

Właściwości ziemi diatomicznej również pozwalają skutecznie pozbyć się kleszczy. Aby przygotować naturalny oprysk, należy do około 1 litra wody dodać. 1/3 szklanki ziemi okrzemkowej.

UWAGA: używając, diatomitu uważajmy, by nie dostał się on do oczu. Unikajmy również wdychania dużej ilości pyłu.

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.