Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Hortensja kosmata to wyjątkowy okaz o przepięknych kwiatach. Jak uprawiać hortensję omszoną?

Hortensja kosmata, zwana też omszoną, to odmiana o niezwykle ciekawych kwiatach, liściach pokrytych miękkimi włoskami i okazałym pokroju. Wyjaśniamy, jak ją uprawiać i pielęgnować, by była prawdziwą ozdobą ogrodu.

Hortensja kosmata to wyjątkowy okaz o przepięknych kwiatach. Jak uprawiać hortensję omszoną?
Hortensja kosmata to okazały krzew o ozdobnych kwiatach i omszonych liściach. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Hortensja kosmata — charakterystyka

Hortensja kosmata (Hydrangea aspera), nazywana też omszoną, to wieloletni, liściasty krzew dekoracyjny. Może dorastać do około 3 metrów wysokości i podobnej szerokości. Ma wzniesiony, krzaczasty i rozłożysty pokrój, więc najlepiej prezentuje się w większych, przestronnych ogrodach. 

Krzew wytwarza grube, silne i gęsto owłosione pędy. Liście tej hortensji są owalne i lekko wydłużone oraz pokryte delikatnymi i miękkimi w dotyku włoskami (stąd wzięła się nazwa hortensja omszona). Mogą osiągać nawet do 30 centymetrów długości. 

Prawdziwą ozdobą rośliny są charakterystyczne kwiaty zebrane w duże, płaskie kwiatostany o szerokości od 10 do 30 centymetrów. Zebrane są w nich fioletowe i liliowe kwiaty wewnętrzne oraz białe i różowoliliowe kwiaty zewnętrzne. Hortensja omszona kwitnie od końca lipa do połowy września. Nietypowe liście i efektowne kwiaty hortensji kosmatej sprawiają, że często do swoich ogrodów wybierają ją kolekcjonerzy, zafascynowani niezwykłością tej odmiany.

Przeczytaj również: Liście jak u dębu i kwiaty jak płatki śniegu. Ten gatunek hortensji wprawia w zachwyt

Ozdobą hortensji kosmatej są duże płaskie kwiatostany. Fot. Pexels

Hortensja kosmata — odmiany

Hortensja omszona występuje w kilku odmianach, które różnią się kolorem kwiatów oraz wielkością liści. Do najciekawszych odmian należą: 

  • Hortensja Macrophylla – to odmiana o dużych kwiatostanach (około 15-30 centymetrów średnicy) i ciemnopurpurowych kwiatach. Liście są gęsto owłosione i mają charakterystyczny niebieskawo zielony kolor. Krzew dorasta do 3 metrów wysokości. 

  • Hortensja Hot Chocolate – tę odmianę wyróżnia czekoladowy kolor dolnej strony blaszki i czerwonawa barwa strony wierzchniej. Kwiaty są niebiesko-fioletowy, jaśniejsze na brzegach kwiatostanów. 

Przeczytaj również: Ta hortensja ma olbrzymie trójkolorowe kwiaty! Nowa odmiana robi furorę

Liście odmiany 'Hot Chocolate" od spodu są brązowe. Fot. 123RF/PICSEL

Hortensja kosmata — uprawa

Hortensja kosmata to krzew o średnich wymaganiach uprawowych.

  • Stanowisko

Należy sadzić go na stanowiskach cienistych i osłoniętych od wiatru, na przykład przy ścianach budynków lub pod osłoną większych drzew. 

  • Podłoże

Hortensja lubi podłoża żyzne i dobrze przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Roślina preferuje także gleby stale, ale umiarkowanie wilgotne. Uprawa hortensji nie udaje się na glebach zimnych, czyli ciężkich i gliniastych. 

  • Podlewanie

Hortensja kosmata lubi gleby wilgotne i źle znosi suszę, więc latem w czasie upałów należy obficie ją podlewać. W przeciwnym razie roślina wytworzy mniej kwiatostanów, a te, które już powstały szybko zwiędną. 

  • Nawożenie

W sezonie wegetacyjnym można też wspomóc hortensję nawozem. Najlepiej stosować specjalny nawóz do hortensji albo nawóz organiczny. Pamiętajmy jednak, by na jesień zaprzestać nawożenia.

  • Ochrona przed mrozem

Trzeba pamiętać  także o właściwym zabezpieczeniu rośliny na zimę. Hortensja nie jest całkowicie mrozoodporna, a na duże spadki temperatur narażone są zwłaszcza młode okazy. Krzew trzeba zatem okryć na zimę agrowłókniną, a u podnóża krzewu usypać kopczyk z torfu. 

  • Przycinanie

Hortensja kosmata kwitnie na zeszłorocznych pędach, więc nie ma potrzeby regularnie jej przycinać. Można ograniczyć się jedynie do usuwania przekwitłych kwiatostanów. Najlepiej zrobić to dopiero po przekwitnięciu rośliny lub wczesną wiosną następnego roku.

Hortensja ta źle znosi odmładzające cięcie, dlatego lepiej wstrzymać się z radykalnym przycinaniem jej pędów. Z cięciem pielęgnacyjnym również warto postępować ostrożnie i przycinać jedynie suche i słabe pędy.

Przeczytaj również: Przycinanie hortensji na wiosnę. Będą kwitły jak szalone!

  • Choroby i szkodniki

Hortensja ta narażona jest na choroby grzybowe i działanie szkodników. Najczęściej zagrażają jej:

  • Chloroza liści - roślinę należy przesadzić, a ziemię zakwasić
  • Grzybowe choroby liści m.in. mącznik prawdziwy, szara pleśń, plamistość liści - zarażone łodygi i liście należy obciąć i spalić oraz zastosować kilkukrotnie oprysk grzybobójczy
  • Mszyce - trzeba zastosować domowy lub chemiczny oprysk przeciw szkodnikom roślin

Hortensja kosmata dorasta do 3 m średnicy. Fot. Pexels

Hortensja kosmata — zastosowanie w ogrodzie

Hortensja kosmata pięknie prezentuje się w przydomowych ogrodach oraz w przestrzeni miejskiej. Można sadzić ją pojedynczo, jako okazały i przyciągający spojrzenia soliter, jak również w grupach, tworząc z niej ozdobny żywopłot lub kwitnącą alejkę.

Sadząc młode krzewy, warto jednak mieć na uwadze, że roślina z czasem się rozrasta  nawet do 3-5 m średnicy, dlatego należy zachować spore odległości pomiędzy poszczególnymi sadzonkami, by zapewnić im warunki do swobodnego wzrostu.

Przeczytaj również: Hortensja piłkowana - królowa polskich ogrodów. Jej kwiaty przypominają koronę

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.