Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Chcesz mieć dużo zdrowych ogórków? Zanim posadzisz, przygotuj grządkę

Jednym z popularniejszych warzyw ogrodowych jest ogórek gruntowy. Warzywo to jest łatwe w uprawie i raczej mało wymagające. Na obfitość plonów wpływa jednak wiele czynników między innymi przygotowanie grządki i sadzenie rozsady. Sprawdź, jaka ziemia do uprawy ogórków jest najlepsza i jak przygotować grządkę w ogrodzie. Nasz instruktaż krok po kroku pozwoli ci szybko uporać się z tym zadaniem. 

Chcesz mieć dużo zdrowych ogórków? Zanim posadzisz, przygotuj grządkę
Ogórki siejemy lub sadzimy do gruntu po 15 maja. Ale to nie jedyna ważna zasada w ich uprawie. Fot.Tetiana Chernykova/123RF.com

Spis treści:

Jak przygotować grządkę pod sadzenie ogórków krok po kroku? 

Ogórki gruntowe najlepiej rosną na stanowisku słonecznym i w ziemi o obojętnym odczynie 6,5-7 pH. Wybór właściwego miejsca na uprawę jest kluczowy. Warto także rozważyć na początku także sposób, w jaki chcesz, aby ogórki rosły.  

Ogórki możesz posadzić na gruncie - wówczas łatwiej wybrać odpowiednie stanowisko i zachować płodozmian. Świetnie sprawdza się także uprawa ogórków w pionie np. na siatce czy przy płocie. Dzięki podparciu ogórki pną się do góry, mają przewiew, a tobie łatwiej zbierać plony. Minusem tego rozwiązania jest brak rotacji, ponieważ trudno co sezon przenieść płot w inne miejsce.  

Kiedy masz już wybrane stanowisko, czas przygotować grządkę pod uprawę ogórków gruntowych.  

Krok 1. Wykop dołek wzdłuż całej grządki. Powinien mieć szerokość i głębokość szpadla.  

Krok 2. Wsyp obornik granulowany – może być bydlęcy lub zwykły. Niektóre warzywa można sadzić dopiero rok po zastosowaniu obornika, ale ogórki dobrze rosną jeszcze w tym samym sezonie. Można je sadzić już tydzień po nawożeniu.  

Krok 3. Zasyp dołek ziemią.  

Przeczytaj także: Nowy sposób na zdrowe i chrupiące ogórki. Ekologiczny suplement do ogórków

Jeśli masz kiepskiej jakości glebę, oprócz obornika warto zastosować kompost. Innym rozwiązaniem poprawy gleby jest całkowita jej wymiana. Wówczas dobrze sprawdzą się ziemie pakowane, które dostępne są w sklepach ogrodniczych np. uniwersalna ziemia pod warzywa czy kompost.  

Czas przejść do sadzenia ogórków. W Polsce bardzo dobrze sprawdza się uprawa ogórków z rozsady, ale możesz je także wysiać bezpośrednio do gruntu. Drugi sposób da ci jednak plony znacznie później i prawdopodobnie mniejsze ze względu na krótszy okres wegetacyjny. 

Ogórki można wysiać lub posadzić w gruncie. Fot. lex20/CanvaPro

Istnieją także dwie metody siania ogórków. Do jednego dołka możesz włożyć po jednym nasionku, wówczas odległość pomiędzy rozsadą na gruncie powinna wynosić 10-20 cm w rzędzie i 80-120 cm pomiędzy rzędami.  

Możesz posiać ogórki także gniazdowo. Wówczas w jednym dołku w ziemi lub w doniczce na rozsadę umieszczasz 2-3 nasiona. Pomiędzy gniazdami na grządce zachowaj odległość ok. 25-30 cm a pomiędzy rzędami 80-120 cm.  

Przeczytaj również: Jakie ogórki najlepiej nadają się do kiszenia i co zrobić, żeby nie były puste w środku? Unikaj tych błędów

Ważny jest także okres sadzenia ogórków do gruntu. Warzywo to nie jest odporne na przymrozki, dlatego trzeba poczekać, aż ich ryzyko minie, a grunt będzie miał temperaturę 10-12 st. Celsjusza. Rozsady można już sadzić do gruntu pod koniec kwietnia, w połowie maja. Warto jednak pamiętać, aby dobrze zahartować sadzonki przed przeniesieniem na grządkę. Z kolei z siewem ogórków bezpośrednio w gruncie należy poczekać do połowy maja, początku czerwca.  

Na sam koniec warto także zwrócić uwagę na sąsiedztwo ogórków na grządce. Dobrze rosną niemal przy każdym warzywie, ale szczególnie dobrze przy: bazylii, bobie, fasoli, kalarepie, kapuście, kapuście pekińskiej, selerze, słoneczniku, buraku ćwikłowym, cebuli, czosnku, grochu, koprze ogrodowym, sałacie, fasoli, kalafiorze. Należy jednak bezwzględnie unikać sąsiedztwa ziemniaków.  

 Po posadzeniu ogórki wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Czego potrzebują najbardziej? Fot. Antonio Sanchez/123RF.com

Pielęgnacja ogórków po posadzeniu 

Choć uprawa ogórków w gruncie czy na siatce nie jest trudna, to jednak warto pamiętać, że ogórki mają dość duże wymagania wodne i pokarmowe. Warto w czasie sezonu je karmić nawozami bogatymi w fosfor, azot i potas np. humusem czy gnojówką z pokrzywyAzot powinien być utrzymany przez cały okres owocowania. Ważne są także inne składniki pokarmowe jak żelazo, wapń czy bor. Niektóre niedobory składników pokarmowych możesz poznać po kształcie i wybarwieniu ogórka:  

  • niedobór azotu - ogórek na początku jest gruby, a na koniec się zwęża; 
  • niedobór potasu – początek jest węższy, a koniec szerszy. Ogórek przybiera kształt gruszki; 
  • podlewanie zimną wodą, skoki temperatury lub niedobór żelaza - ogórek przybiera wówczas kształt klepsydry; 
  • problemy z zapyleniem - ogórek przybiera kształt klepsydry, a poniżej zwężenia wybarwia się na żółto; 
  • niedobór boru – na ogórku są widoczne białe kropki i paski; 
  • niedobór wapnia - ogórek jest niekształtny, a wokół szypułki jest widoczny żółty pierścień.  

W uprawie ogórków gruntowych ważne jest także podlewanie. W okresie kwitnienia i owocowania powinno być obfitsze i przede wszystkim regularne. Należy podlewać ogórki letnią wodą, wprost do gruntu, aby nie polać ich liści.  

Przeczytaj także: Oprysk z pokrzywy na ogórki. Proporcje i stosowanie gnojówki z pokrzywy

Ogórki są narażone na choroby grzybowe np. mączniaka rzekomego i prawdziwego, a także bakteryjne np. kanciastą plamistość. Ponadto młode rośliny są często narażone na ataki ślimaków. W późniejszym czasie mogą stać się atakiem innych szkodników jak mszyce, drutowce czy przędziorki. Warto zatem obserwować swoje uprawi i zastosować ewentualne opryski. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór odmian odporniejszych na choroby i szkodniki jak Octopus, Partner czy Corveta.  

Źródło: Deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Bulwiaste ogórki. Dlaczego ogórki rosną niekształtne?

Ogórki nie chorują i szybciej rosną. Prosta receptura na zdrowe i twarde ogórki

Sposób na choroby i szkodniki ogórków. Jak zrobić oprysk z wody utlenionej na ogórki?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.