Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kwiaty pomidorów usychają, owoce odpadają. Co robić w najważniejszym okresie uprawy pomidorów?

Ze względu na coraz częstsze skoki temperatur zdarza się, że pomidory usychają i opadają. Niestety nie jest to jedyna przyczyna tego problemu. Winowajcami mogą okazać się niedobory składników mineralnych, nieodpowiednie podlewanie albo pojawienie się chorób lub szkodników. Jak sobie z tym poradzić? Wyjaśniamy, dlaczego kwiaty pomidorów usychają i jakie zabiegi warto wykonać w lipcu, aby temu zapobiec.

Kwiaty pomidorów usychają, owoce odpadają. Co robić w najważniejszym okresie uprawy pomidorów?
Wyjaśniamy, dlaczego kwiaty pomidorów usychają i jakie zabiegi warto wykonać w lipcu, aby temu zapobiec. Fot.indyedge/123RF.com

Spis treści:

Dlaczego kwiaty pomidorów usychają?

Pomidory to jedno z najczęściej uprawianych warzyw w przydomowych ogródkach, ale ich uprawa nie zawsze jest prosta. Jednym z problemów, z jakimi borykają się ogrodnicy, jest usychanie i opadanie kwiatów. Przyczyny tego zjawiska są różnorodne i mogą wynikać zarówno z warunków środowiskowych, jak i błędów w pielęgnacji.

  • Problemy z pyłkiem

Jednym z głównych powodów usychania kwiatów pomidorów jest problem z pyłkiem. Wysoka wilgotność powietrza, szczególnie w szklarniach, powoduje, że pyłek staje się zbyt wilgotny i nie może skutecznie brać udziału w procesie zapylania. Pomidory można zapylać ręcznie pędzelkiem lub szczoteczką albo stosować specjalnie opryski.

Optymalna wilgotność w szklarni nie powinna przekraczać 65%. Aby temu zapobiec, należy zadbać o odpowiednią wentylację oraz systematyczne podlewanie roślin rano, a nie wieczorem.

  • Zbyt niska lub zbyt wysoka wilgotność podłoża

Kolejną przyczyną może być zbyt niska wilgotność podłoża. Pomidory wymagają regularnego nawadniania, a zbyt rzadkie podlewanie prowadzi do osłabienia systemu korzeniowego, co z kolei wpływa na słabsze pobieranie składników odżywczych z gleby. Jeśli natomiast podlewamy pomidory zbyt dużą ilością wody, korzenie mogą zacząć gnić, co w rezultacie spowoduje, że kwiaty również zaczną usychać, a owoce opadać z krzaczka.

  • Niedobory składników odżywczych

Niedobory potasu i fosforu w glebie również mogą prowadzić do usychania kwiatów pomidorów. Te pierwiastki są kluczowe dla prawidłowego rozwoju roślin. Niedobór boru i manganu utrudnia prawidłowe zapylanie, co również może skutkować opadaniem kwiatów.

  • Zbyt wysokie pH gleby

Optymalne pH gleby dla pomidorów wynosi od 5,5 do 7,5. Zbyt wysokie pH utrudnia pobieranie manganu i boru, co może prowadzić do problemów z zapylaniem i w konsekwencji do opadania kwiatów.

dlaczego kwiaty pomidorów usychają Kwiaty pomidorów usychają? Przyczyn tego zjawiska może być kilka. Fot.marinagreen/123RF.com

  • Warunki środowiskowe

Niekorzystne warunki środowiskowe, takie jak nagłe skoki temperatury, mogą również wpływać na usychanie kwiatów pomidorów. Niektóre odmiany lepiej radzą sobie w trakcie upałów, ale są też takie, które radzą sobie gorzej. W przypadku niektórych z nich liście zwijają się w rulon.

Przy 30-stopniowych upałach temperatura w szklarniach wynosi nawet 50°C. W takich warunkach pyłek staje się jałowy, co uniemożliwia zapylanie. Aby temu zapobiec, warto stosować cieniowanie szklarni oraz zapewnić odpowiednią wentylację. Rośliny lepiej poradzą sobie ze stresem cieplnym, jeśli zasilimy je nawozem z dodatkiem witaminy B.

  • Choroby i szkodniki

Choroby grzybowe oraz szkodniki mogą również przyczyniać się do usychania i opadania kwiatów pomidorów. Jeśli kwiaty w ogóle się nie otwierają, przyczyną może być szara pleśń, która atakuje także liście i łodygi. Monitorowanie roślin oraz stosowanie odpowiednich środków ochrony może pomóc w zapobieganiu tym problemom.

Dlaczego pomidory opadają z krzaczka?

Jednym z głównych powodów opadania pomidorów jest nadmiar owoców na krzaku. Roślina może nie być w stanie utrzymać ich wszystkich. W takim przypadku krzaczek po prostu zrzuca nadmiar pąków, aby móc skupić się na już zawiązanych owocach. W sytuacji, w której na krzaczkach znajduje się bardzo dużo owoców, należy je regularnie zbierać. Nie muszą być do końca dojrzałe.

Przeczytaj również: Ta odżywka przywróci zmarniałe rośliny do życia. Pomidory, ogórki i papryka odzyskają wygląd i sprężystość

Odmiana pomidorów również odgrywa ważną rolę. Jeśli uprawiamy je pod folią, to na wyższych gronach gorzej zawiązują się pomidory wielkoowocowe. Odmiany koktajlowe radzą sobie znacznie lepiej i rzadko zdarza się, aby zrzucały pąki lub owoce. Istnieją również pomidory, które na niższych gronach rosną lepiej niż na wyższych.

Pomidory potrzebują dużo światła i ciepła do prawidłowego rozwoju. Zbyt mała ilość światła oraz niskie temperatury mogą prowadzić do osłabienia rośliny i opadania owoców. Warto sadzić pomidory w miejscach dobrze nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. W przypadku bardzo niskich temperatur, tunele warto zamykać, aby zatrzymać ciepło w środku.

dlaczego pomidory odpadają Pomidory mogą opadać, jeśli jest ich za dużo na krzaku. Fot.nevenm/123RF.com

Lipiec – najważniejszy miesiąc w uprawie pomidorów

Lipiec to jeden z najważniejszych miesięcy w kalendarzu każdego ogrodnika uprawiającego pomidory. W tym okresie krzaczki intensywnie owocują, dlatego potrzebują dużej ilości składników odżywczych. Z tego względu powinniśmy regularnie stosować nawozy bogate w potas i fosfor, które wspierają rozwój owoców.

Wysokie temperatury w lipcu sprawiają, że pomidory wymagają także częstego i obfitego podlewania rano lub wieczorem. Nie powinniśmy robić tego w pełnym słońcu, ponieważ może wtedy dojść do poparzeń liści. Należy również unikać przelania, które może spowodować gnicie korzeni. W tym czasie usuwamy też wilki, czyli boczne pędy wyrastające z kątów liści. Roślinie rozwija wówczas owoce zamiast zbędnych, dodatkowych pędów.

Kiedy pomidory rosną i intensywnie owocują, ich łodygi stają się ciężkie i mogą się łamać. Podwiązywanie roślin do podpór zapewni im stabilność i zapobiegnie uszkodzeniom. Natomiast usuwanie dolnych liści, które mogą dotykać ziemi, pomaga w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych. Ryzyko infekcji jest mniejsze, ponieważ rośliny są lepiej wentylowane.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Będą czerwone, słodkie i soczyste. Jak woda z cukrem działa na pomidory?

Jak i kiedy ściółkować paprykę? Dzięki dobrze dobranej ściółce zwiększysz plony

Korzeń selera pęka, a liście brązowieją? Podlewaj selera regularnie tą miksturą, unikniesz problemów

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.