Spis treści:
Firletka kwiecista – charakterystyka
Firletka kwiecista (Lychnis coronaria) to gatunek rośliny z rodziny goździkowatych. Jest bardzo łatwa w uprawie i po jednorazowym posianiu rozsiewa się później sama. Firletka kwiecista znana jest również jako firletka wieńcowa. To bylina osiągająca wysokość około 50-70 cm, uprawiana zwykle jako roślina dwuletnia. W naturze firletki spotykane są w strefach umiarkowanych na terenie Europy, Azji i w północnej części Afryki. Firletka kwiecista w stanie dzikim rośnie w Europie i Azji Mniejszej, porastając pola, łąki, bagna czy torfowiska.
Jak wygląda firletka kwiecista? Roślina tworzy silnie rozgałęziające się, wzniesione pędy, a jej pokrój jest dość luźny. Jej jajowate lub jajowato-lancetowate liście pokryte są srebrnoszarym meszkiem, a charakterystyczne kwiaty w zależności od odmiany mogą być purpurowe, fioletowe, czerwone czy białe, jednak najczęściej są różowe (w różnych odcieniach).
Czytaj również: Kwiaty, które rozrastają się i tworzą kolorowy dywan w ogrodzie. Lista najpiękniejszych
- Firletka – najciekawsze odmiany
Firletka kwiecista nie jest jedynym gatunkiem firletki, uprawianym w Polsce. Popularnością cieszą się też:
- firletka chalcedońska,
- firletka jowiszowa,
- firletka smółka.
Jeśli zaś chodzi o najciekawsze odmiany firletki kwiecistej, warto wymienić odmianę "Alba" o białych kwiatach, "Oculata" o jasnych kwiatach z różowym oczkiem, a także "Gardener’s World" o kwiatach w kolorze różowoczerwonym.
Uprawa firletki kwiecistej
Firletka kwiecista to dość popularna roślina, znana ze swoich uroczych kwiatów. Aby cieszyć się jej pięknem, warto zapewnić jej odpowiednie warunki do optymalnego rozwoju. Jak uprawiać firletkę kwiecistą?
Siew: Wysiew firletki kwiecistej może odbywać się od marca do maja oraz od sierpnia do października. Po pierwszym wysianiu łatwo rozsiewa się w ogrodzie sama.
Ziemia: Dla roślin tych najlepsze będzie podłoże żyzne, próchnicze, choć poradzą sobie także w glebie przeciętnej. Preferują ziemię o odczynie pH 5,5-8,0. Firletka kwiecista jest tolerancyjna co do ziemi, w której rośnie – sprawdzi się podłoże piaszczyste czy piaszczysto-ilaste. Roślina bez trudu zniesie suszę, jednak zaszkodzi jej nadmiar wilgoci w podłożu. Z tego powodu potrzebuje stanowiska dobrze zdrenowanego (można się posłużyć żwirem).
Stanowisko: Firletka kwiecista najlepiej się czuje na słonecznym stanowisku, ale odpowiedni będzie dla niej także półcień.
Podlewanie: Podlewanie firletki kwiecistej powinno być umiarkowane, ponieważ roślina ta nie toleruje nadmiaru wilgoci. Najlepiej nawadniać ją dopiero gdy wierzchnia warstwa gleby przeschnie. Nieco więcej wody rośliny będą potrzebować w okresie kwitnienia.
Nawożenie: Firletka kwiecista, która rośnie na żyznej glebie, nie potrzebuje specjalnego nawożenia. Można ją jednak okazjonalnie dokarmiać, stosując te same nawozy, jakich używamy do roślin ozdobnych rosnących obok niej.
Kwitnienie: Firletka kwiecista kwitnie od lipca do sierpnia. Jej kwiaty zebrane są w luźny kwiatostan i usytuowane na długich szypułkach. Warto jednak wiedzieć, że roślina nie zakwitnie w tym samym roku, w którym została zasiana, a dopiero w roku następnym, po zimie.
Rozmnażanie: W sprzyjających warunkach firletka kwiecista będzie się szybko rozsiewać w kolejnych latach i pięknie kwitnąć. Rozmnaża się przez nasiona. Jeśli więc nie chcemy, by zachwaściła uprawy, unikajmy wrzucania do kompostownika firletek kwiecistych z zawiązanymi torebkami nasiennymi.
Choroby i szkodniki: Firletki kwieciste to rośliny raczej odporne na choroby. Jeśli już chorują, powodem tego jest zbyt duża wilgoć w glebie. Wówczas mogą zostać zaatakowane przez grzyby, co będzie wymagało zastosowania skutecznego oprysku. Trzeba też uważać na ślimaki, które upodobały sobie młode liście tej rośliny.
Warto pamiętać, że po przekwitnięciu kwiatów pędy lepiej usunąć. Nie zapomnijmy więc o ich ścięciu.
Czytaj też: Pielęgnacja róż w lipcu. Cięcie róż po kwitnieniu
Zastosowanie firletki kwiecistej
Firletka kwiecista znakomicie nadaje się do wykonywania bukietów w stylu naturalnym, boho. W ogrodzie roślina najczęściej sadzona jest na rabatach i ogródkach skalnych. Może też porastać obrzeża ścieżek, a także tworzyć kwietne łąki, ale najczęściej rozsiewa się sama, wybierając sobie najodpowiedniejsze stanowiska. Firletki kwieciste najlepiej wyglądają w grupach.
Firletka kwiecista ozdabia rabatki i skalniaki. Fot. 123RF.com
- Firletka kwiecista – warto wiedzieć
Firletka kwiecista to roślina dość popularna i dobrze znana w Polsce – w polskich ogrodach uprawiana jest od co najmniej 500 lat. Sama też rozsiewała się często w przydomowych ogródkach. Uważana była przy tym za roślinę magiczną. Nazwa rośliny ma związek z napojem miłosnym, którego składnikiem była właśnie firletka.
Przeczytaj też: Uprawa malwy. Czy malwy się przycina, kiedy zbierać nasiona i co zrobić z kwiatów malwy
Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.