Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kwiaty, które rozrastają się i tworzą kolorowy dywan w ogrodzie. Lista najpiękniejszych

Rośliny okrywowe to efektowna alternatywa dla trawnika. Doskonale się rozwijają w miejscach, w których wiele innych roślin sobie nie radzi. Nie są też wymagające, choć warto znać zasady ich poprawnej pielęgnacji. Poznaj najpiękniejsze rośliny okrywowe i stwórz z nich kolorowy dywan w swoim ogrodzie.

Kwiaty, które rozrastają się i tworzą kolorowy dywan w ogrodzie. Lista najpiękniejszych
Niskie rośliny okrywowe dość szybko się rozrastają i po pewnym czasie zaczynają przypominać gęsty kobierzec. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dekoracyjne rośliny okrywowe

Rośliny okrywowe, znane również jako rośliny zadarniające, to niskie rośliny ozdobne, które nie tylko mają zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się, ale też silnie się zagęszczają. W efekcie tworzą po pewnym czasie zwarte, gęste runo, okrywające powierzchnię gleby. Rośliny tego typu są bardzo chętnie wybierane do ogrodów – często zamiast trawy. Można nimi wypełniać puste miejsca, dzięki czemu przestrzeń prezentuje się jeszcze piękniej. Ich podstawowym zadaniem jest jednak ochrona gleby, a także poprawa jej właściwości fizykochemicznych.

Warto wiedzieć, że rośliny okrywowe często wytrzymują w tych miejscach, w których inne rośliny marnieją. Znakomicie prezentują się między innymi na skarpach, między krzewami, drzewami, czy też pomiędzy wybrukowanymi pasami podjazdu. Warto je sadzić również w miejscach, w których koszenie trawy byłoby kłopotliwe. Stanowią dla niej doskonałą, efektowną alternatywę.

Przeczytaj również: Ognik szkarłatny w ogrodzie. Przytnij go na wiosnę, a będzie zdobił ogród cały rok

Kolorowy dywan w ogrodzie – lista najpiękniejszych roślin

Niskie rośliny okrywowe dość szybko się rozrastają i po pewnym czasie zaczynają przypominać gęsty kobierzec. Niektóre ich rodzaje wytwarzają tak wiele kwiatów, że okresowo widoczne są tylko one. Przez większość roku podłoże porastają zaś liście. Wśród gatunków zadarniających wyróżniamy zarówno te, które nadają się do cienia, jak i te, które preferują słońce. Sadząc je, warto pamiętać, by kilka gatunków czy odmian znalazło się obok siebie. Pozwoli to uniknąć wrażenia monotonii.

Oto lista najpiękniejszych roślin okrywowych, polecanych do ogrodów. Warto podzielić je na te świetnie rosnące w słońcu i na rośliny okrywowe cieniolubne.

Rośliny okrywowe do cienia:

  • barwinek pospolity,
  • bluszczy kurdybanek,
  • gajowiec żółty,
  • konwalia majowa,
  • miodunka pstra,
  • ułudka wiosenna,
  • pierwiosnek gruziński.

W miejscach zacienionych może z powodzeniem rosnąć również marzanka wonna, wytwarzająca liczne, drobne i pachnące kwiaty. Efektownym wyglądem wyróżnia się także tawułka chińska. Nie jest rośliną wymagającą, a wytwarza ładne, różowofioletowe kwiaty. W cieniu można też posadzić różne odmiany żywokostu.

Rośliny okrywowe na słońce:

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @ogrody_lawendy

Na słonecznych stanowiskach wspaniale radzi sobie także pięciornik wiosenny, rozwijający imponujący dywanik w kolorze żółtym i zielonym oraz dzwonek poszarskiego. To roślina wypuszczająca przez całe lato płożące się, ukwiecone pędy. Jeśli zależy nam na jeszcze bardziej widowiskowym efekcie, warto zdecydować się na inną roślinę zadarniającą – zawciągowiec zwyczajny. Cieszy oczy niebieskimi kwiatami, a jesienią jego liście przebarwiają się na czerwono.

Rośliny okrywowe – podstawowe zasady uprawy

Warto wybrać dla roślin okrywowych w ogrodzie odpowiednie miejsce – w końcu pozostaną tam na kilka lat. Przede wszystkim należy usunąć chwasty czy ewentualny gruz i spulchnić ziemię. Wierzchnią warstwę podłoża trzeba wymieszać z kompostem. Jeśli chcemy przesadzić roślinę okrywową z jednego miejsca do innego, najlepiej robić to wczesną wiosną lub dopiero pod koniec lata. Zakupione w pojemnikach rośliny okrywowe kwitnące powinny dobrze się przyjąć w gruncie przez cały sezon wegetacyjny. Można więc wybrać dowolny dzień na ich posadzenie, pamiętając, by ziemię wokół nich wyłożyć korą. Sprzyja to ich szybszemu rozwojowi, ponieważ ograniczy rozwój chwastów i zapobiegnie odparowaniu wilgoci z podłoża.

Jak pielęgnować rośliny okrywowe? Ważne jest odpowiednie nawożenie. Najpierw nawóz można po prostu rozsypywać na ziemi, a kiedy rośliny utworzą zwarty, gęsty dywan, lepiej stosować rozcieńczone odżywki w płynie lub roztwór nawozu mineralnego. W okresie suszy trzeba je podlewać. Oprócz tych podstawowych zabiegów nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Po około 4-5 latach roślinny dywan zacznie się starzeć i na środku pojawią się puste miejsca czy obumierające rośliny. Wówczas karpy warto wykopać i podzielić na części, a z tych będących w najlepszym stanie możemy przygotować nowe sadzonki. Gdy przekwitną, można je pobrać i ukorzenić w skrzynkach z piaskiem, na zimę okryć, a wiosną ponownie posadzić.

Przeczytaj również: 

Sadzenie hortensji na wiosnę – hartowanie i pielęgnacja hortensji po posadzeniu. Zobaczysz, jak pięknie zakwitnie

Rododendrony – ważne zabiegi przed kwitnieniem. Co trzeba zrobić w kwietniu, by różanecznik bujnie kwitł?

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.