Porady ogrodnicze

Jesienna pielęgnacja jagody kamczackiej. Nawożenie zagwarantuje obfite plony za rok

Jesienna pielęgnacja jagody kamczackiej obejmuje przede wszystkim nawożenie rośliny, znanej ze swoich charakterystycznych, smacznych owoców. To jedne z najwcześniej dojrzewających owoców w naszym kraju, które jednocześnie są bardzo zdrowe. Z uwagi na dużą odporność krzewu i niewielkie wymagania, jest on dość prosty w uprawie i coraz chętniej pojawia się na działkach i w ogrodach. Jednocześnie warto wiedzieć, jak o niego właściwie dbać, by cieszyć się obfitym plonem! Jak pielęgnować jagodę kamczacką jesienią?

Jesienna pielęgnacja jagody kamczackiej. Nawożenie zagwarantuje obfite plony za rok
Jesienna pielęgnacja jagody kamczackiej obejmuje nawożenie rośliny. Warto wybrać nawozy naturalne. Fot. 123RF.com

Spis treści:

 

Jagoda kamczacka jest długowiecznym krzewem, dość podobnym do borówki amerykańskiej i posiadającym liczne właściwości zdrowotne. Roślina nazywana jest nawet potocznie „owocem wiecznej młodości”, a w Japonii znana w tradycji ludowej jako „eliksir życia”. Poleca się ją osobom cierpiącym z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Jagoda kamczacka wykazuje działanie antybakteryjne i antywirusowe. Jest przy tym dość prosta w uprawie, przez co znajduje wielu sympatyków.

Jagoda kamczacka – charakterystyka

Jagoda kamczacka to krzew jagodowy, znany ze swojej długowieczności. Owocuje przez przeszło 30 lat, dożywając nawet do 40 lat. Osiąga wysokość do 2 metrów. Posiada charakterystyczne owoce – wydłużone, o fioletowo-czarnej barwie, pokryte niebieskim nalotem. Są bardzo smaczne i soczyste. To właśnie dla nich krzew jest uprawiany. Można je wykorzystywać do produkcji soków, wina czy konfitur. Owoce są bardzo zdrowe i świetnie się nadają na przetwory. Stanowią też doskonały dodatek do ciast. Kwiaty rozwijają się w kwietniu – mają kremowo-żółty kolor i są miododajne.

Jagoda kamczacka jest krzewem pochodzącym z północno-wschodniej Azji. Od wieków jest wykorzystywana w medycynie ludowej takich krajów jak Japonia, Rosja czy Chiny. W Polsce wciąż jest słabo znana, jednak wybierana coraz chętniej z uwagi na dość małe wymagania i łatwość uprawy.

Przeczytaj również: Te owoce to prawdziwy „eliksir życia”. Możesz zbierać je na kilogramy

Owoce jagody kamczackiej to bogate źródło witamin. Fot. 123RF.com

Jagoda kamczacka – odmiany

Jagoda kamczacka to roślina występująca w licznych odmianach, z których niektóre są popularniejsze od innych. Poszczególne odmiany nieco się między sobą różnią – czy to smakiem, wyglądem czy rozmiarem. Jednocześnie jednak wszystkie są do siebie podobne. By poprawnie rosły i owocowały, trzeba wybrać do swojego ogrodu przedstawicieli co najmniej 2 różnych gatunków – jest to bowiem krzew obcopylny. Krzewy powinny też rosnąć w odległości maksymalnie 12 metrów od siebie.

Popularne odmiany jagody kamczackiej to między innymi bardzo słodka ‘Vostorg’, przypominająca w smaku borówkę amerykańską odmiana ‘Mailon’ i ‘Rebeka’, posiadająca duże owoce. Co ciekawe, ten ostatni rodzaj powstał w Polsce. Warto też zwrócić uwagę na typ ‘Atut’, ponieważ to najwcześniej owocująca roślina jagodowa. Polską odmianą jest też ‘Wojtek’. Krzew rośnie szybko i wydaje owoce w pierwszej połowie czerwca. Nie jest podatny na choroby, za to jest mrozoodporny i dość wytrzymały także w przypadku okresowej suszy.

Jagoda kamczacka – uprawa

Odpowiednim okresem do sadzenia jagody kamczackiej jest jesień (październik i listopad) oraz wiosna (kwiecień). Ziemia pod uprawę powinna być żyzna i przepuszczalna. Obok tego krzewu można sadzić inne rośliny – na przykład czarną porzeczkę.

Przycinanie jagody kamczackiej najlepiej przeprowadzić tuż po owocowaniu, latem. Cięcie przeprowadza się przy tym dopiero po kilku latach od posadzenia – najwcześniej po upływie 4 czy 5 lat. Niektóre źródła podają, że powinno upłynąć nawet do 7 lat. Wówczas usuwa się najstarsze pędy, a także nadmiar drobnych pędów, by krzew nie był zbyt gęsty. Młodsze rośliny można przycinać, ale to jedynie niewielkie cięcia sanitarne. Z kolei po upływie 10 lat warto wykonać cięcie odmładzające.

Krzewy są dosyć odporne, więc rzadko chorują. Z tego względu nie wymagają stosowania oprysków. Jeśli pojawią się jakieś choroby grzybowe liści, najlepiej zastosować preparaty siarkowe, używane w uprawach ekologicznych. Jeśli zaś chodzi o podlewanie, sadzonki można lekko podlewać w porze suchej. Dorosłą roślinę również warto podlewać w suche dni.

Nawożenie jagody kamczackiej jest kluczowe, by krzew dobrze się rozwijał. Najlepiej przeprowadzić je wiosną i jesienią. Najbardziej odpowiedni będzie nawóz naturalny. Roślina jest na tyle wytrzymała, że można go stosować nawet co 2-3 lata. Może to być kompost lub obornik. Odpowiedni będzie też torf czy humus. By poprawnie wykonać zabieg nawożenia, trzeba ostrożnie ściągnąć górną warstwę gleby, wymieszać ją z nawozem, a następnie wysypać wokół rośliny i dokładnie ubić. Nawóz naturalny można wzbogacić też o wieloskładnikowy nawóz mineralny, lecz podany w niewielkiej ilości.

Przeczytaj również: Jak uprawiać najzdrowsze owoce świata w ogrodzie? Pielęgnacja i wymagania jagody goji

Do nawożenia jagody kamczackiej najlepiej wykorzystać kompost lub obornik. Fot. 123RF.com

Jesienna pielęgnacja jagody kamczackiej

Jak pielęgnować jagodę kamczacką jesienią? Jest to odpowiednia pora roku do sadzenia tej rośliny, choć może się to odbyć także wiosną. Jeśli chcemy się za to zabrać jesienią, warto najpierw zadbać o odpowiednie nawożenie i przekopać nawóz z wierzchnią warstwą gleby.

Odległości 1-1,5 metra pomiędzy poszczególnymi sadzonkami są optymalne, by mogły się one zdrowo rozwijać. Jednocześnie jednak można rozmieścić je gęściej i stworzyć tym samym elegancki żywopłot. Jeśli chodzi o nawożenie, nawozu musi być sporo – nawet 10-15 kilogramów obornika czy kompostu na jedną roślinę. Prawidłowe przygotowanie ziemi sprawi, że nie trzeba nawozić rośliny nawet przez kolejne 3 lata. Po posadzeniu krzewu podlewamy i ściółkujemy ziemię wokół niego. Odpowiednią ściółką będzie w tym przypadku na przykład słoma, skoszona trawa czy zmielona kora drzew iglastych.

Jesienią możemy też przesadzić roślinę, jeśli znajdziemy dla niej jakieś lepsze miejsce w ogrodzie. W tym celu warto dzień wcześniej podlać ziemię, by łatwiej było wyjąć z niej roślinę i by bryła korzeniowa mniej się obsypała. Wykopmy jagodę kamczacką z możliwie jak największą bryłą ziemi. Krzew dobrze znosi przesadzanie praktycznie w każdym wieku.

Jesienna pielęgnacja jagody kamczackiej powinna też obejmować nawożenie krzewu. W czasie wegetacji młode rośliny dokarmia się w ten sposób nawet 2-3 razy w roku, czyli wiosną, latem i właśnie jesienią. Z kolei starsze rośliny nawozi się wiosną i jesienią, stosując zwiększoną dawkę nawozu. Rośliny intensywnie pobierają składniki pokarmowe z gleby. Odpowiednie nawożenie sprawi więc, że osiągniemy większe plony.

Czego nie lubi jagoda kamczacka?

Krzew nie lubi ciężkiego, podmokłego podłoża, jednak nie odpowiada mu również ziemia zbyt sucha. Pod uprawę najlepiej wybrać ziemię żyzną, o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6). Zastój wody i wysoki poziom wód gruntowych może sprawić, że korzenie rośliny zgniją. Zbyt kwaśna gleba również może negatywnie na nią wpłynąć – liście zblakną, a owoców będzie mniej. Choć jagoda kamczacka nie jest szczególnie wymagająca, woli miejsca nasłonecznione. Wówczas najlepiej rośnie i owocuje.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować borówkę amerykańską po zbiorach? Stosuj się do tych zasad

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.