Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Sadzenie hortensji na wiosnę – hartowanie i pielęgnacja hortensji po posadzeniu. Zobaczysz, jak pięknie zakwitnie

Sadzenie hortensji bezpośrednio w gruncie nie jest szczególnie skomplikowane, jednak wymaga trzymania się kilku zasad. Należy odpowiednio wybrać miejsce i czas, a po posadzeniu właściwie pielęgnować rośliny, by szybko się ukorzeniły. Jak powinno wyglądać wiosenne sadzenie hortensji? Wyjaśniamy, co robić krok po kroku i jak zahartować krzewy przed posadzeniem.

Sadzenie hortensji na wiosnę – hartowanie i pielęgnacja hortensji po posadzeniu. Zobaczysz, jak pięknie zakwitnie
Wiosenne sadzenie hortensji krok po kroku. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kiedy sadzić hortensje do gruntu?

Hortensje są rodzajem niewysokich krzewów, należących do rodziny hortensjowatych. Wywodzą się ze wschodniej i południowej Azji, ale występują również na kontynentach amerykańskich. W naturze można je spotkać w lasach i na skalistych stokach. Są jednak niezwykle popularnymi roślinami ozdobnymi, chętnie uprawianymi w ogrodach czy doniczkach. Osiągają średnio od 1,5 metra do nawet 4 metrów wysokości i dzielą się na wiele gatunków, z czego w Polsce najchętniej uprawiane są:

  • hortensja ogrodowa,
  • hortensja bukietowa,
  • hortensja pnąca.

Kiedy sadzić hortensje? W zasadzie trudno ustalić najlepszy termin przystąpienia do pracy. Można je przesadzać z doniczek (w których są sprzedawane) bezpośrednio do gruntu od kwietnia do listopada. Sadzenie hortensji wiosną sprawia jednak, że wymagają one regularnego, obfitego podlewania i to przez cały okres wegetacji. Sadzenie hortensji jesienią pozwala ograniczyć podlewanie, jednak krzewy są wówczas narażone na przemarznięcie. Trzeba więc zabezpieczyć je przed zimą, okrywając rośliny agrowłókniną i budując kopczyki wokół nich.

Sadzenie hortensji późną jesienią nie jest dobrym pomysłem, gdyż nie będą miały wystarczającej ilości czasu na ukorzenie się. Termin sadzenia hortensji trzeba więc wybrać samodzielnie, licząc się z koniecznością odpowiedniej pielęgnacji roślin po ich umieszczeniu w gruncie. Najlepiej wybrać pochmurny dzień, przystępując do pracy we wczesnych godzinach porannych.

Hartowanie hortensji przed posadzeniem

Ukorzenione sadzonki hortensji można sadzić bezpośrednio w gruncie, jednak warto wcześniej przygotować je stopniowo do nowych warunków. Już kilka dni wcześniej zacznijmy je wystawiać na zewnątrz na kilka najcieplejszych godzin w ciągu dnia. Sadzonki hortensji powinny spędzać w ten sposób 8-10 godzin, a w ostatnim etapie hartowania pozostawmy je na zewnątrz również na noc.

Wiosenne sadzenie hortensji krok po kroku

Przed posadzeniem hortensji do gruntu, musimy w odpowiedni sposób przygotować podłoże. Hortensje preferują ziemie żyzne, przepuszczalne i dobrze napowietrzone. Takie, które zapewnią sadzonkom dużo wody, ponieważ będą jej potrzebować. Hortensje lubią stanowiska o średnim nasłonecznieniu, a nawet lekko zacienione.

Pierwszym krokiem jest więc wybór odpowiedniego miejsca. W dalszej kolejności oczyszczamy ziemię z wszelkich chwastów i roślin o sięgających głęboko korzeniach. Następnie warto sprawdzić stan gleby. Jeśli jej odczyn pH jest zbyt wysoki (powyżej 6,5), ziemię trzeba zakwasić, stosując na przykład przekompostowaną korę sosnową.

Gleby zbyt lekkie i ubogie w składniki pokarmowe trzeba wzbogacić na przykład kompostem. Zbyt ciężkie, zbite gleby również nie będą odpowiednie dla hortensji. Należy rozluźnić ich strukturę, przystępując do pracy najlepiej już rok wcześniej. Ziemię miesza się wówczas z korą sosnową, żwirem czy kompostem, a jesienią przekopuje. Jaka ziemia do hortensji będzie najlepsza? Idealny odczyn pH gleby dla tych popularnych roślin ozdobnych wynosi 4,5-5,5.

Jak sadzić hortensję w ogrodzie? Oto zasady postępowania krok po kroku:

  • Wykonujemy w wybranym miejscu dołek, dwukrotnie szerszy niż średnica doniczki i tak samo głęboki jak ona.

  • Dno dołka wykładamy kilkucentymetrową warstwą obornika (lub kompostu), kwaśnej próchnicy i ziemi ogrodowej, wymieszanych w proporcjach 1:1:2.

  • Hortensję delikatnie wybijamy z doniczki. Jeśli bryła korzeniowa jest zbyt sucha, można sobie pomóc, zanurzając na chwilę doniczkę w pojemniku z wodą.

  • Delikatnie rozluźniamy bryłę korzeniową w dłoniach i przycinamy zbyt długie czy uszkodzone korzenie.

  • Następnie hortensje umieszczamy w przygotowanym dołku, sadząc je na takiej samej głębokości, na jakiej rosły w doniczce.

sadzenie hortensji Przed posadzeniem hortensji do gruntu, musimy w odpowiedni sposób przygotować podłoże. Fot.123RF.com

Rośliny pnące warto sadzić w pobliżu ogrodzenia, by mogły się po nim wspinać. Karłowe odmiany hortensji najlepiej sadzić w rozstawie 50 x 50 cm, a odmiany znane z intensywnego rozrostu w rozstawie 100 x 120 cm.

Pielęgnacja hortensji po posadzeniu

Hortensja po posadzeniu potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Ziemię wokół krzewów trzeba ugnieść i uformować charakterystyczną nieckę, w której będzie się zbierać woda. Następnie rośliny należy obficie podlać – najlepiej deszczówką. Kiedy woda wsiąknie już w glebę, warto sprawdzić, czy niektóre płytko ułożone korzenie nie zostały odsłonięte. Jeśli tak się stało, ubytki ziemi należy uzupełnić.

Co powinniśmy zrobić w dalszej kolejności? Wykonajmy ściółkowanie gleby wokół hortensji, rozkładając 6-10 cm warstwę ściółki. Pozwoli ona utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża w czasie upałów, a zimą ochroni korzenie przed mrozem. Do ściółkowania nadaje się między innymi kora sosnowa czy mieszanina kory i torfu. Możemy posadzić przy hortensjach także niskie rośliny okrywowe, jak bluszcz pospolity czy barwinek, które spełnią podobną do ściółki rolę.

Przeczytaj również: 

Bananowiec - niezwykła roślina do domu i ogrodu. Jeśli się postarasz, zakwitnie i wyda owoce

Floksy – kwiaty, których pozazdroszczą ci sąsiedzi. Kiedy sadzić i jak pielęgnować ogniki?

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.