Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy sadzić hortensje pnącą? Wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie hortensji pnącej

Chcesz, aby twój ogród był nieco bardziej tajemniczy i klimatyczny? Poznaj hortensję pnącą, która wniesie niepowtarzalny urok do jego aranżacji. Uprawa tej rośliny nie należy do najtrudniejszych i poradzi sobie z nią nawet początkujący ogrodnik. Dowiedz się, kiedy i jak sadzić hortensję pnącą i jak ją pielęgnować by, bujnie rosła.

Kiedy sadzić hortensje pnącą? Wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie hortensji pnącej
Wyjaśniamy, jak uprawiać hortencję pnącą. Fot. CanvaPro/123RF.com

Spis treści:

 

Hortensja pnąca – charakterystyka

Hortensja (łac. Hydrangea petiolaris) to roślina z rodziny hortensjowatych. Mimo że dziś zdobi ogrody w wielu krajach świata, to pierwotnie rosła w Azji – zwłaszcza w Japonii, Korei Południowej, w Tajwanie. Roślina ta efektownie pnie się po płotach, budynkach, a nawet pniach drzew i jest niezwykle ceniona za swoje walory dekoracyjne.

Jak wygląda hortensja pnąca?

Roślinę tę wyróżniają:

 • korzenie przybyszowe – podobne do tych, które ma bluszcz. Dzięki nim może piąć się w górę i oplatać mury, drzewa i zewnętrzne ściany domów;
 • czerwonobrunatne pędy – wyróżniają się one na tle kory, kiedy hortensja traci liście;
 • ciemnozielone liście – mają one do 10 cm długości, owalny kształt i gęsto porastają gałęzie. Równie efektownie jak wiosną i latem prezentują się jesienią. Zmieniają wtedy odcień na ciepłozłocisty;
 • podwójne kwiatostany – są one złożone z seledynowych i białych kwiatków. Pojawiają się one na hortensji na przełomie czerwca i lipca;
 • owoce w kształcie torebek – cieszą one oko zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy są zaschnięte.

Odpowiednio pielęgnowana hortensja może osiągnąć długość od 20 do 25 m.

Hortensja pnąca dorasta do kilku metrów wysokości. Fot. 123RF.com

Hortensja pnąca – odmiany

Istnieje wiele odmian tej rośliny – niektóre z nich są krótsze, a inne dłuższe. Dlatego i małym ogrodzie może znaleźć się hortensja pnąca. Odmiany tej rośliny, które często zdobią altany, mury i domy to:

 • 'Cordifolia' (łac. Hydrangea anomala) – to dobry wybór do najmniejszych ogrodów. Ta hortensja osiąga zaledwie 1,5 m długości. Ma lśniące, zielone liście i pachnące, drobne białe kwiaty;
 • 'Take a Chance' (łac. Hydrangea petioralis) – dorasta ona nawet do 6 m długości. Jej największą ozdobą są pikowane, białozielone liście;
 • 'Mirranda' (łac. Hydrangea anomala) – ma liście ze złotą obwódką i małe, drobne kwiaty. Najczęściej dorasta do 6 m długości;
 • 'Silver Lining' (łac. Hydrangea anomala subsp.) – kiedy roślina ta kwitnie, pojawiają się na niej kwiaty zebrane w wiechy o średnicy do nawet 25 cm. Tłem dla nich są zielone liście ze srebrzystymi brzegami. Hortensja ta ma zwykle do 7 m długości.

Przeczytaj również: 12 najpiękniejszych odmian hortensji ogrodowej. Przewodnik po zasadach uprawy hortensji

Kiedy i jak sadzić hortensję pnącą?

Nie tylko pielęgnacja hortensji pnącej ma wpływ na to, jak będzie ona rosnąć. By była w dobrej kondycji, należy znaleźć dla niej odpowiednie miejsce i we właściwy sposób ją zasadzić.

Stanowisko dla hortensji pnącej

Znajdź dla tej rośliny słoneczny lub pozostający w półcieniu zakątek ogrodu. Zadbaj o odpowiednie parametry gleby. Powinna być przepuszczalna, próchniczna i wilgotna. Hortensji pnącej nie służy podłoże gliniaste i zalewowe. Będzie ona dobrze rosła w glebie o odczynie kwaśnym, lekko kwaśnym lub obojętnym. 

Pamiętaj o odchwaszczeniu ziemi. Natomiast jeżeli zdecydujesz się ją dodatkowo wyściółkować, zmniejszysz ryzyko ich ponownego pojawienia się chwastów.

Sadzenie hortensji pnącej

Dołek, w którym umieścisz sadzonkę, powinien być dwa razy szerszy i dwa razy głębszy niż odpowiednio średnica i wysokość doniczki z hortensją. Przyjmuje się, że powinien mieć on ok. od 40 do 50 cm głębokości i szerokości. Hortensje należy posadzić w odległości od 30 do 100 m od ściany czy płotu, po którym ma się wspiąć.

Po wykopaniu dołka warto rozluźnić jego dno i ściany małymi grabiami lub łopatką. Natomiast po umieszczeniu w nim sadzonki, należy wypełnić go ziemią zmieszaną z torfem w stosunku 1:1. Sadzonka, zanim znajdzie się w ziemi, powinna zostać zamoczona w wodzie na ok. 30 minut. Po posadzeniu hortensji obficie ją podlej, a następnie wyściółkuj ziemię.

Hortensja pnąca jest wspaniałą ozdobą ogrodu. Fot. 123RF.com

Przeczytaj również: Najbardziej odporna i wytrzymała odmiana hortensji. Sprawdzi się w każdym ogrodzie

Pielęgnacja hortensji pnącej

 • Podlewanie – to roślina wrażliwa na susze – dlatego to, jak wygląda hortensja pnąca, zależy od czujności ogrodnika. Kiedy brakuje jej wody, jej liście zaczynają więdnąć i mniej efektownie kwitnie. Dlatego zadbaj o jej regularne i obfite podlewanie zwłaszcza w upalne, letnie dni.  Jednocześnie nie doprowadź do zastoju wody w glebie, gdyż może to zaszkodzić roślinie.

 • Nawożenie – hortensje nawozi się od początku wiosny do połowy lipca – od 2 do 4 razy w miesiącu. Można do tego wykorzystywać specjalne preparaty przeznaczone do pielęgnacji tych roślin lub obornik i kompost. Nie można nawozić ich specyfikami z wapniem w składzie. Grozi to chlorozą hortensji, która objawia się jasnymi przebarwieniami na liściach.

 • Przycinanie - hortensja pnąca nie wymaga przycinania. Jednak jeżeli chcesz nadać jej specjalną formę, usuwaj wyłącznie stare i wysuszone pędy. Taki zabieg należy  przeprowadzać zaraz po jej kwitnieniu.

 • Rozmnażanie – najprostszym sposobem na rozmnażanie hortensji jest wykopanie dołka obok pnącza. Należy umieścić w nim boczne pędy rośliny (przygina się je drutem) i zasypać je ziemią. Ukorzeniają się one już po kilku tygodniach. Kolejnej wiosny wystarczy przeciąć wygięty pęd i posadzić gotową sadzonkę w dowolne miejsce w ogrodzie.

 • Kwitnienie – hortensja kwitnie dopiero po od 4 do 5 latach od jej posadzenia. Kwiaty pojawiają się na niej od czerwca do sierpnia. Kiedy przekwitną, warto pozostawić je na pędach, aby zaschły – mają walory dekoracyjne.
 • Choroby i szkodniki - przyczyną chorób i inwazji szkodników mogą być zarówno susze, jak i zbyt obfite opady, a także nieodpowiedni odczyn gleby oraz stosowanie niewłaściwych nawozów. Hortensja jest narażona najbardziej na chlorozę i mozaikowatość liści, bakteryjne więdnięcie hortensji, rdzę hortensji, szarą pleśń, inwazję mączniaka, mszyc i nicieni.

Zastosowanie hortensji pnącej w ogrodzie

Jeżeli marzysz ogrodzie w stylu angielskim, to hortensja pnąca jest strzałem w dziesiątkę. Może z pozoru niedbale oplatać mury budynku, ogrodzenie i wysokie drzewa. Posadź tę roślinę, jeżeli chcesz stworzyć zacieniony zakątek. Hortensja może się piąć po pergoli, trejażu, altanie lub wokół tarasu i zapewniać ochronę przed słońcem.

Wszechstronne zastosowanie hortensji pnącej w ogrodzie i łatwa uprawa powinny skusić, aby posadzić ją tuż przy domu czy werandzie. Po kilku latach może ona osiągnąć imponującą długość i zdobić elewację czy zacienić taras. Wystarczy jej kwaśna gleba, sporo wody oraz nawożenie wiosną i latem.

Przeczytaj również: Rozmnażanie hortensji. Sprawdź, jak zrobić to krok po kroku

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.