Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak uprawiać pomidory malinowe? Koniecznie posadź obok nich te rośliny

Pomidory malinowe odznaczają się wyjątkowo soczystym i jednocześnie słodkim miąższem. Niestety ze względu na cienką skórkę są wrażliwe na pękanie i źle znoszą przechowywanie. Dlatego właśnie warto uprawiać je we własnym ogródku. Pamiętaj tylko, że są dosyć wymagające.

Jak uprawiać pomidory malinowe? Koniecznie posadź obok nich te rośliny
Owoc pomidora to jagoda przybierająca czerwoną barwę. Fot.123RF.com

Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka pomidorów malinowych

Pomidor należy do rodziny psiankowatych (łac. Solanaceae) i pochodzi z Ameryki Południowej i Północnej. W dobrych warunkach może osiągnąć nawet kilka metrów wysokości, jednak jest to zależne również od odmiany, na jaką się zdecydujesz. Liście i pędy pomidorów są pokryte lepkimi włoskami. Wydzielają charakterystyczny zapach i są kruche. Kwiaty pomidora są żółte i wyrastają w kątach liści. Owoc pomidora to jagoda przybierająca czerwoną barwę.

Pomidory malinowe to grupa roślin, wśród której znajduje się mnóstwo odmian zróżnicowanych pod względem pokroju i owocowania. Ich wspólną cechą jest niezwykle smaczny miąższ i wysokie wymagania uprawowe. W zależności od potrzeb możesz wybrać odmiany o bardzo dużych owocach, ale też odmiany karłowe lub samokończące. Owoce pomidorów malinowych, bez względu na wielkość mają bardzo zwarty miąższ, przez co stają się jeszcze bardziej atrakcyjne.

Produkcja rozsady pomidorów malinowych

Bez wątpienia są to rośliny warte uprawy, jednakże musisz być do niej dobrze przygotowany. Przede wszystkim pamiętaj, że w naszym klimacie pomidorów malinowych nie wysiewa się wprost do gruntu, ponieważ źle znoszą spadki temperatur bliskie 1-2˚C. Dlatego właśnie musisz się zdecydować na zakup gotowych sadzonek lub na samodzielną produkcję rozsady.

Do wyprodukowania własnej rozsady pomidorów malinowych potrzebujesz:

 • nasion wybranej odmiany,
 • podłoża,
 • kuwety i doniczek,
 • ciepłego miejsca.

Podłoże i warunki do produkcji rozsady

Bez względu na wybraną odmianę musisz zapewnić nasionom właściwe podłoże, temperaturę, wilgotność i nasłonecznienie. Podłoże idealne na rozsadę musi być przepuszczalne, żyzne i lekko kwaśne. W tym celu zmieszaj ze sobą w równych częściach gruboziarnisty piasek, torf i kompost. Wybierz doniczki o minimalnej wysokości 8 cm. Jeżeli chcesz, możesz do tego celu użyć krążków torfowych, które zastępują zarówno podłoże, jak i doniczkę. Krążki torfowe pęcznieją po namoczeniu wodą, mają bardzo dobrą strukturę, są żyzne i przede wszystkim sterylne. Kiedy młoda roślina osiągnie odpowiednią wielkość, zyskasz możliwość przesadzenia jej w miejsce stałe razem z krążkiem, który ulegnie całkowitemu rozkładowi.

Miejsce pod produkcję rozsady powinno mieć dostęp do rozproszonego światła, a temperatura w nim nie powinna spadać poniżej 16st.C, jednak optymalnie będzie, gdy wyniesie w granicach 25st.C. Kiedy pomidory wykiełkują, temperatura nie może przekroczyć 20st.C.

Przeczytaj również: Kiedy siać pomidory? Instrukcja krok po kroku

Rozsada krok po kroku

Na przygotowane podłoże wysiewaj nasiona w równomierny sposób. Przykryj je 0,5 cm warstwą podłoża i spryskaj wodą na tyle, aby gleba stała się umiarkowanie wilgotna. Następnie pokryj pojemnik z nasiona folią przezroczystą lub szkłem, aby zapewnić roślinie lepsze warunki rozwoju. Po około 7 dniach pojawią się pierwsze siewki. Kiedy to się stanie, postaw pojemniki bliżej światła i pamiętaj o regularnym nawadnianiu. Powinieneś je prowadzić poprzez podsiąkanie. Kiedy na siewkach pojawią się 2-3 liście właściwe, możesz przesadzić je do doniczek o średnicy 10 cm, aby w nich poczekały na moment, w którym będzie można przesadzić je do gruntu, szklarni lub tunelu.

Przeczytaj również: Pikowanie pomidorów. Jak to robić krok po kroku

pikowanie pomidoró Pomidory bardzo lubią przesadzanie. Dzięki niemu zapewniamy roślinom lepsze warunki zarówno do rozwoju części nadziemnej, jak i systemu korzeniowego. Fot.123RF.com

Warunki uprawowe pomidorów malinowych

Mając świadomość, że pomidory nie znoszą niskich temperatur, posadź je na miejscu docelowym pod koniec maja, kiedy nie będzie już ryzyka przymrozków. Pamiętaj, że w gruncie najlepiej przyjmą się rośliny o wysokości około 15 cm, jeszcze bez kwiatów. W zależności od wybranej odmiany sadź je co około 60 cm w rzędzie i około 90 cm między rzędami. Sadzonki umieść na takiej głębokości, aby na powierzchni pozostała jedynie ich ulistniona część.

 • Podłoże, które wybierzesz, powinno być żyzne, próchniczne i lekko kwaśne. Warto, aby miało dobrą strukturę powietrzną, czyli było przepuszczalne. Stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. W przypadku pomidorów pamiętaj o kilku bardzo ważnych zabiegach pielęgnacyjnych
 • Pomidory wymagają umiarkowanie wilgotnej gleby i nie znoszą przesuszania, pamiętaj więc o regularnym podlewaniu, najlepiej w godzinach porannych. Nie zraszaj liści, bo to grozi poparzeniem, ani też nie podlewaj roślin wieczorem, bo to zwiększa ryzyko chorób grzybowych i wabi ślimaki.
 • Łodygi pomidorów są dosyć kruche, dlatego, aby zapobiec ich łamaniu, zastosuj konstrukcje wspierające ich pędy. Użyj do tego również miękkich sznurków lub specjalnych, miękkich drucików ogrodniczych.

 • Ściółkowanie. Pomidory lubią glebę kwaśną, dlatego w ich przypadku świetnym posunięciem jest pokrycie podłoża korą. Jeżeli nie masz kory, równie dobrze sprawdzi się słoma lub regularnie koszona trawa. Pamiętaj, że aby ściółka spełniła swoją funkcję, musi mieć około 3 cm grubości i zostać położona dopiero kiedy temperatura na zewnątrz osiągnie około 15 st.C.

 • Nawożenie. Pomidory wymagają gleby żyznej, bogatej w składniki pokarmowe i próchnicę, dlatego tak ważne jest ich regularne nawożenie. Bez tego twoje plony będą zdecydowanie skromniejsze, owoce mniej wybarwione i dużo mniejsze.

 • Przerzedzanie zawiązków. To bardzo ważne, ponieważ pomidory malinowe prowadzi się na 2 pędy. Jeśli masz odmianę o pokroju krzewu, zostaw na roślinie maksymalnie 4 pędy. Na każdym pędzie nie powinno być więcej niż 4 grona, dzięki czemu będą one znacznie okazalsze i smaczniejsze, niż w przypadku pojawienia się większej ilości owoców. Pędy uszczykuj się w fazie początkowej.

 • Ogławianie i przywiązywanie do sznurków. Większość odmian pomidorów malinowych wymaga ogławiania. Jest to czynność polegająca na obcinaniu kwitnących pędów na wysokości 2-3 liści nad kwiatami. Dzięki temu energia rośliny zostanie skierowana w stronę przyszłych owoców, a nie stracona na nieowocujące wierzchołki.

Czym jest allelopatia i dlaczego jest istotna?

Allelopatia jest zjawiskiem wzajemnego oddziaływania na siebie roślin, które rozwijają się obok siebie. Mogą wpływać na siebie zarówno korzystnie, jak i niekorzystnie, co oznacza, że przy sadzeniu roślin musisz o tym pamiętać. Pomidory świetnie radzą sobie, jeśli posadzisz je obok bazylii, aksamitek, rzodkiewki lub pietruszki. Jeżeli jednak posadzisz je obok poziomek lub truskawek, będą bardziej podatne na choroby grzybowe. Źle rozwijają się również obok ogórków, fasoli czy ziemniaków.

kosz z pomidorami Pomidory świetnie radzą sobie, jeśli posadzisz je obok bazylii, aksamitek, rzodkiewki lub pietruszki. Fot.123RF.com

Choroby i szkodniki pomidora

Niestety złe warunki uprawowe, nieodpowiednie sąsiedztwo lub pojawiające się patogeny mogą powodować rozwijanie się chorób. Najważniejsze z nich wymieniliśmy poniżej.

Wszystkie choroby grzybowe warto zwalczać tuż po pojawieniu się objawów, przy pomocy przeznaczonych do tego preparatów.

Jeżeli zastosujesz się do opisanych zasad i będziesz obserwować, czy na krzewach nie pojawiają się żadne niepokojące symptomy, twoje plony powinny być obfite i zdrowe. Pamiętaj, że wymaga to sporo pracy podczas całego okresu rozwoju, jednak smak uprawianych samodzoelnie pomidorów jest nie do przecenienia. Spróbuj!

Przeczytaj również: Wszystko, co warto wiedzieć o uprawie pomidorów koktajlowych w gruncie i w doniczkach

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.