Porady ogrodnicze

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Wsyp do doniczki garść, zobaczysz, jaki będzie efekt

Skrzydłokwiaty to piękne rośliny doniczkowe, które słyną ze swoich właściwości oczyszczania powietrza we wnętrzach. Co zrobić, żeby były w dobrej kondycji? Jak odratować zwiędnięte rośliny i sprawić, by ponownie zakwitły?

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Wsyp do doniczki garść, zobaczysz, jaki będzie efekt
Domowe mikstury stymulują kwitnienie skrzydłokwiatów. Fot. 123RF.com/Canva Pro: straitel

Spis treści:

Jak pielęgnować skrzydłokwiat? 

Skrzydłokwiat nie jest trudny w pielęgnacji. Warto jednak znać podstawowe potrzeby tej rośliny oraz zagrożenia, z jakimi musi się niekiedy mierzyć. Jej popularność nie jest bezpodstawna. Największą zaletą skrzydłokwiatów jest to, że pochłaniają one więcej dwutlenku węgla niż inne rośliny, są więc tzw. oczyszczaczami powietrza. Ponadto mają zarówno dekoracyjne liście, jak i kwiatostany. Uprawiamy je w temperaturze pokojowej, nie niższej niż 13 st. C., bo pochodzą z tropikalnych lasów. W związku z tym, w naszych mieszkaniach źle reagują na niską wilgotność powietrza. Od czasu do czasu warto je zrosić. Ciekawostką jest to, że w temperaturze poniżej 18 st. C. wzrost skrzydłokwiatu znacznie maleje. 

Skrzydłokwiat najlepiej rośnie na stanowisku jasnym, ale nie w bezpośrednim słońcu. Nie stawiaj doniczki na południowym parapecie – zwykle kończy się to żółknięciem, matowieniem i zasychaniem liści. Najlepszą temperaturą do uprawy tej rośliny jest 18–23 st.C latem i 16–18 st.C zimą.

Aby utrzymać skrzydłokwiat w dobrej kondycji, regularnie go podlewaj. Niedostateczna wilgotność ziemi szybko spowoduje obwisanie i zasychanie liści.

Czemu skrzydłokwiat żółknie?

Stan tej rośliny możemy poznać i ocenić po liściach. Powinny być zielone, sprężyste i błyszczące. Żółto-brązowe plamy świadczą o nieprawidłowościach uprawy. Jeżeli je zauważymy na liściach, może oznaczać to, że roślinie doskwiera zbyt suche lub zbyt zimne powietrze, powodowane np. przeciągami. Inną ich przyczyną może być nadmiar wilgoci w podłożu, w momencie, gdy zbyt często podlewamy roślinę. Niekiedy liście przebarwiają się też na żółto, roślina prawdopodobnie stoi w zbyt nasłonecznionym miejscu.

Przeczytaj również: 5 najczęstszych chorób skrzydłokwiatów

skrzydłokwiat Żółte liście skrzydłokwiatu mogą świadczyć o przesuszeniu rośliny. Fot. 123RF.com

Jak podlewać skrzydłokwiat?

Aby zwiększyć wilgotność powietrza, należy zraszać okaz lub ustawić doniczkę na kamykach w pojemniku z wodą. W przypadku podlewania tej rośliny musimy pamiętać, że ziemia w doniczce ze skrzydłokwiatem powinna być wilgotna, ale nie mokra. Przelanie powoduje żółknięcie oraz więdnięcie liści. Z kolei zbyt mała ilość wody jest przyczyną pokładania się liści i kwiatów. Pomiędzy kolejnymi podlewaniami pozwólmy, aby wierzchnia warstwa gleby lekko wyschła i dopiero wtedy podlewamy roślinę.

Jak odratować przesuszony skrzydłokwiat?

Gdy zdarzy nam się zapomnieć o skrzydłokwiecie i zauważymy, że korzenie są przesuszone, trzeba włożyć doniczkę z rośliną do pojemnika z wodą, tak aby cała bryła korzeniowa mogła namoknąć. Następnie odstawiamy doniczkę, by nadmierna ilość płynu wyciekła przez otwory w dnie.

Dalszą częścią procesu reanimacji skrzydłokwiatu jest usunięcie chorych i zwiędniętych liści lub części liści. Kolejny krok pozwalający uratować roślinę to przesadzenie jej do świeżego, czystego podłoża. Nowa doniczka musi mieć drożne otwory odpływowe. Wypełniamy ją uniwersalnym podłożem do roślin domowych lub podłożem do tzw. roślin zielonych. Wyjmujemy roślinę z poprzedniej doniczki i delikatnie oczyszczamy korzenie ze starego podłoża, sprawdzając przy okazji, czy nie widać tam szkodników.

Następnie umieszczamy skrzydłokwiat w nowym pojemniku, na tej samej głębokości, na jakiej rósł do tej pory. Dosypujemy brakującego podłoża i dokładnie podlewamy. Od teraz dbamy o systematyczne, odpowiednie podlewanie i wilgotność powietrza wokół rośliny. Nawożenie rozpoczynamy 2-6 tygodni po przesadzeniu, w zależności od podłoża.

Przepis na domowe nawozy dla skrzydłokwiatu:

  • Skórki od banana

Skórki od banana zawierają wiele mikroelementów, których na co dzień brakuje roślinom. Powodują, że kwiaty są większe. Skórkę można drobno pokroić i ułożyć w ogrodzie pod krzakami róż oraz pomidorami. Może z nich również przygotować wywar do podlewania roślin. Trzy skórki po bananach wkładamy do słoika, zalewamy wodą i odstawiamy na kilka dni. Tak przygotowanych roztworem podlewamy kwiaty.

  • Woda po ziemniakach i innych warzywach

Woda pozostała po gotowaniu ziemniaków i innych warzyw zawiera wartościowe mikroelementy i skrobię. Pobudza mikroorganizmy zawarte w glebie do lepszego działania. Wystudzoną wodą podlewamy kwiaty. Należy jednak pamiętać, że nie może być wcześniej posolona.

  • Czosnek

Czosnek zawiera wiele składników odżywczych, których potrzebują kwiaty. Będziesz potrzebować: 1 litr wody oraz 3 ząbki czosnku. Wodę wlej do garnka i zagotuj, a gdy ostygnie, dodaj do niej sprasowane ząbki czosnku. Następnie garnek należy przykryć pokrywką i odstawić na 1 dobę. Uwaga! Wywar z czosnku musi być świeży – maksymalny czas przechowywania to 2 dni.

  • Sok z cytryny

Dodatkowym działaniem wspomagającym wzrost i kwitnienie skrzydłokwiatu jest lekkie zakwaszenie wody sokiem z cytryny (kilka kropel do butelki z wodą) lub kwaskiem cytrynowym (pół łyżeczki na 1 l wody).

Przeczytaj również: Tak nasze babcie nawoziły rośliny w doniczkach. Te sposoby są niezawodne

Dzięki domowym nawozom skrzydłokwiat odżyje i zacznie obficie kwitnąć. Fot. 123RF.com

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Niektórzy zastanawiają się, dlaczego ich skrzydłokwiat nie kwitnie? Poradniki książkowe mówią o trzech głównych przyczynach braku kwitnienia: roślina ma za mało światła, należy zmienić nawóz lub wodę, której używamy do podlewania.

W temacie światła... Generalnie skrzydłokwiat dobrze radzi sobie w cieniu, jednak w takich warunkach może przestać kwitnąć. Aby wytwarzał kwiaty potrzebuje jasnego miejsca, ale nie może być ono zbyt nasłonecznione, gdyż wtedy roślina będzie narażona na poparzenie liści.

Co zrobić, żeby skrzydłokwiat obficie kwitł?

W temacie zmiany nawozu chodzi o to, aby w przypadku braku kwitnienia, nawóz dla roślin o zielonych liściach zastąpić nawozem dla roślin kwitnących. Tego typu nawozy zawierają mniej azotu, za to więcej fosforu i potasu, które mają wpływ na zawiązywanie kwiatów. Taki nawóz stosujemy zazwyczaj co 7 dni lub według opisu na opakowaniu.

Jaki jest najlepszy domowy nawóz do skrzydłokwiatu? Fusy z kawy! Są one prawdziwym bogactwem minerałów, zawierają fosfor, magnez, potas i azot, a więc z powodzeniem można nimi zastąpić nawozy kupowane w sklepach, ponieważ zaspokoją podstawowe potrzeby roślin na substancje odżywcze. Co ciekawe, substancje mineralne z fusów uwalniają się stopniowo, dlatego zasilają roślinę przez dłuższy czas.

Jak zastosować domowy nawóz do skrzydłokwiatu z fusów po kawie? Można wykorzystać je na trzy sposoby:

  • Wysypać bezpośrednio na wierzch ziemi w doniczce. Garść fusów wystarczy do średniej wielkości doniczki z kwiatem. Tego typu nawożenie możemy powtarzać co miesiąc.
  • Wymieszać z ziemią podczas przesadzania w proporcji 3/4 ziemi i 1/4 fusów.
  • Dodawać do wody podczas podlewania. Na szklankę wody wystarczą dwie łyżeczki fusów. Taką mieszkankę możemy stosować co drugie podlewanie rośliny.

Przeczytaj również: Nigdy nie rób tego z grudnikiem. Liście szybko zżółkną i opadną

Skrzydłokwiat może też nie kwitnąć, jeżeli jest podlewany zbyt twardą wodą. W naturze roślina ta rośnie w lasach deszczowych, gdzie opady są ciepłe, a woda miękka. Dlatego, żeby obficie kwitła, należy używać miękkiej i ciepłej wody. 1-2 razy w miesiącu można ją zakwasić np. 2-3 kroplami soku z cytryny.

Zobacz film o pielęgnacji skrzydłokwiatu — co robić, gdy skrzydłokwiat nie rośnie?

Źródło: Skrzydłokwiaty - dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie i inne problemy z rośliną, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień

Powodem, może być również fakt, że nasz skrzydłokwiat po prostu ma za dobrze! Roślina kwitnie, aby mogła wydać nasiona, dba w ten sposób o przetrwanie, a sprzyjają temu niezbyt korzystnie warunki uprawy. Paradoksalnie, nadmierna dbałość o skrzydłokwiat może przełożyć się na brak kwitnienia.

Skrzydłokwiaty mogą być też atakowane przez szkodniki. Nie dzieje się to często, są one pod tym względem stosunkowo dość odporne. Jednak mimo wszystko warto je regularnie przeglądać i sprawdzać, w jakiej są kondycji. Skrzydłokwiaty mogą być atakowane przez przędziorki. Pojawiają się one przy niskiej wilgotności powietrza. Gdy się pojawią, warto opłukać roślinę pod prysznicem lub silnym strumieniem opryskiwacza. I to kilka razy w odstępach kilku dni. Warto jest też roślinę przesadzić i dbać potem o częste i regularne zraszanie liści.


Przeczytaj również: Skrzydłokwiaty tego nie znoszą. Dlatego marnieją i nie kwitną

skrzydłokwiat Przenawożenie skrzydłokwiatu jest bardzo niebezpieczne i najczęściej dochodzi do niego zimą. Fot. 123RF.com

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.