Porady domowe

Jak zmiękczyć twardą wodę?

Twarda woda, nie jest tak szkodliwa, jak bywa o to posądzana, jednak nie zawsze sprawdza się tak dobrze, jak jej „miękka” odpowiedniczka, która znacznie lepiej nadaje się do podlewania kwiatów czy robienia prania i mycia naczyń. Podpowiadamy, jak zmiękczyć twardą wodę.
Jak zmiękczyć twardą wodę?

Czym jest twarda woda?
Twardość wody to następstwo podwyższonego stężenia soli wapnia, magnezu, żelaza i manganu w niej zawartych. Im ono większe, tym ciecz twardsza. Rozróżnia się dwa rodzaje tej właściwości:

- Nietrwałą, czyli węglanową — wynikającą z obecności wodorowęglowodanów wapnia i magnezu. Jej nazwa pochodzi od zachowania wspomnianych związków podczas ogrzewania. Po poddaniu na działanie wyższej temperatury wytrącają do postaci, którą z codziennych doświadczeń znamy jako kamień, czyli węglany.

- Trwałą, czyli niewęglanową — powodują ją m.in. azotany, siarczany, chlorki — te związki nie reagują w żaden sposób na podgrzewanie wody.

To cię również zainteresuje: Fakty i mity o wodzie z kranu »


Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Czy twarda woda szkodzi? I tak, i nie
Wbrew obiegowej opinii spożywanie twardej wody nie powoduje powstania kamieni w organizmie. Badania lekarzy i naukowców nie potwierdzają, że twarda woda kranowa (czyli taka, posiadająca wysoką zawartość wapnia i magnezu) przyczynia się do powstawania tych schorzeń – odpowiada za nie przede wszystkim zaburzony metabolizm. Może ona jednak szkodzić w stosowaniu zewnętrznym — u osób o wrażliwej skórze może powodować podrażnienia oraz nadmierne przesuszenie. Negatywnie wpływa ona też na kondycję włosów, które stają się przez nią matowe, pozbawione objętości i świeżości.

To cię również zainteresuje: Jak wyczyścić pralkę, pozbyć się kamienia pleśni? »

Z pewnością nie służy ona urządzeniom AGD i domowym instalacjom kanalizacyjnym. Z upływem czasu w eksploatowanych pralkach, zmywarkach, czajnikach i rurach zaczyna odkładać się biały osad, czyli kamień. Woda o podwyższonej twardości sprawia też, że musimy wykorzystywać więcej detergentów czyszczących oraz zmiękczających, co odbija się niekorzystnie nie tylko na naszym portfelu, ale również na środowisku.

To cię również zainteresuje: Jak dbać o wrzosy na balkonie i tarasie? »

Za twardą wodą nie przepadają też rośliny kwasolubne, które wymagają podłoża o niskim pH – są to m.in. uwielbiane przez wszystkie storczyki, wrzosy, wrzośce, azalie, kamelie, hortensje, magnolie, różaneczniki, gardenie.

Jak sprawdzić twardość wody?
Z zapytaniem o twardość wody możemy zwrócić się do dostawcy — przedsiębiorstwa wodociągowe mają obowiązek udzielić informacji na ten temat. W warunkach domowych można przeprowadzić również testy z użyciem specjalnych testerów lub papierków wskaźnikowych.

Jak zmiękczyć twardą wodę?
Istnieją sposoby – profesjonalne oraz domowe, umożliwiające zmiękczenie wody.

Filtry narurowe — systemy filtrujące z łatwością dopasujemy do wodnej instalacji każdego typu, można je instalować np. przy zlewach lub rurach. Za oczyszczanie wody odpowiadają specjalne wkłady z żywicą jonowymienną. Ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.

Filtry zmiękczające — np. do pralki lub do prysznica — montowane są bezpośrednio na wężu doprowadzającym wodę do urządzenia.

To cię również zainteresuje: Jak zaoszczędzić na wodzie i rachunkach? »

Jak zaoszczędzić na wodzie i rachunkach?

Zmiękczacze i stacje do uzdatniania — profesjonalne, kosztowne (średnie ceny to kilka tysięcy) urządzenia do uzdatniania wody w całym domu.

Magnetyzery — urządzenia te mają zmiękczać wodę poprzez działanie na nią polem magnetycznym. Taki zabieg ma powodować wytrącanie się osadu z wody na powierzchnię instalacji, co zapobiega gromadzeniu się kamienia wewnątrz urządzeń takich jak pralki, czy zmywarki. Skuteczności tej metody nie potwierdzają jednak naukowcy.

Filtr odwróconej osmozy — woda oczyszczana z jego użyciem przechodzi przez półprzepuszczalną membranę, zdolną do zatrzymywania cząstek wielkości jonów. Wychwytuje ona zanieczyszczenia, oddając wodę pozbawioną metali ciężkich, bakterii, wirusów oraz związków chemicznych, m.in. wpływających na jej twardość. Filtry te są bardzo dokładne, nie przepuszczają nawet związków, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie, z tego względu wraz z nimi, instaluje się także specjalne mineralizatory.

To cię również zainteresuje: Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny »

Jak domowym sposobem zmiękczyć wodę?
W domowych warunkach wodę możemy zmiękczyć na kilka sposobów:

Odstanie wody – naczynie z pobraną wodą odstawiamy do „odleżenia” na czas min. 24 godzin – część węglanu wapnia osadzi się na dnie misy, co nieco obniży jej twardość. W ten sposób pozbędziemy się również chloru, który po prostu się ulotni. Aby usunąć twardość trwałą, po przegotowaniu dodajmy do wody łyżeczkę sody oczyszczonej.

Przegotowanie – wynika to bezpośrednio z właściwości twardej wody. Po zagotowaniu wytrącą się z niej minerały (wapń i magnez), które tworzą osławiony kamień.

Zakwaszanie – z użyciem cytryny, kwasku cytrynowego, octu. Kwasy w nich zawarte wchodzą w reakcję z minerałami i wytrącają je. Jeśli ma ona posłużyć do podlewania roślin, można dodać do niej również odrobiny torfu. 50 gramów torfu przekładamy do muślinowego woreczka i umieszczamy go na krawędzi 5 litrowego naczynia wypełnionego wodą z kranu, tak by był w niej zanurzony.

W pielęgnacji skóry i włosów, wysuszające skutki działania twardej wody zniwelujemy, dodając do kąpieli mleko lub miód.

Suche powietrze szkodliwe dla zdrowia? Jak nawilżać powietrze w sezonie grzewczym »

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Zobacz także:

Skuteczne sposoby na porządek w łazience

Jak czyścić rolety?

Co może zdziałać lustro w sypialni?

Jak odkamienić czajnik?

Zobacz najpiękniejsze kuchnie Polaków!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.